sopka

Kolumbie se začala připravovat na erupci tamní sopky, evakuovala desítky domácností

Kolumbie se začala připravovat na výbuch sopky Nevado del Ruiz ve střední části země. Úřady nařídily evakuaci několika desítek domácností a považují možnost erupce sopky za pravděpodobnou. V pohotovosti je několik tisíc vojáků a policistů a desítky nemocnic, uvedla agentura AFP. V souvislosti s výbuchem sopky v listopadu 1985 zemřelo 25 tisíc lidí.

Úřady zřídily centrum, které bude koordinovat pomoc v případě erupce. V okolí sopky platí druhy nejvyšší stupeň výstrahy a úřady považují její výbuch v blízké době za pravděpodobný. V pohotovosti je na 2700 vojáků a policistů a 25 nemocnic v oblasti.

"Rozhodnutí evakuovat 40 rodin bylo správné, ale daleko více lidí žije ve vyšší, střední a nižší části sopky," uvedl úřad kolumbijského ombudsmana. Velká erupce by se podle odhadů dotkla zhruba 57 tisíc lidí žijících v obcích v okolí vulkánu.

Podle šéfa úřadu civilní ochrany Luise Fernanda Velaska je vzhledem k otřesům kolem sopky důvod k "k nejvyšší opatrnosti a k přípravě na všechny možnosti". Dodal, že úřady jsou na přírodní katastrofu lépe připraveny než v roce 1985 a pro obyvatele vypracovaly evakuační plány. Velasco se setkal i se starosty obcí, které by výbuch sopky postihl. Geologická služba uvedla, že seismická aktivita v oblasti zůstává v posledních dnech stabilní.

Zdroj: ČTK

V Japonsku druhý den v řadě vybuchla sopka, která leží kousek od jaderné elektrárny

V jihozápadním Japonsku v pondělí již druhý den v řadě vybuchla sopka Sakuradžima, která se nachází asi 50 kilometrů od jaderné elektrárny. Informovala o tom agentura Kjódó, podle které zatím nebyly hlášeny žádné škody. Nadále přesto platí nejvyšší pátý stupeň pohotovosti, který v neděli vyhlásil japonský meteorologický ústav.

Sakuradžima poprvé vybuchla v neděli, meteorologický ústav poté doporučil evakuaci některých oblastí. Japonská vláda nadále vyhodnocuje situaci, včetně případných škod způsobených erupcemi.

Sakuradžima patří k nejaktivnějším japonským sopkám. Nachází se na ostrově Kjúšú, asi 50 kilometrů od elektrárny Sendai. Při její erupci v roce 1914 vyteklo tolik lávy, že to uzavřelo úžinu mezi vulkanickým ostrovem v Kagošimském zálivu a poloostrovem Ósumi.

Zdroj: ČTK

Indonéská sopka Merapi vychrlila lávu a popel. Úřady evakuovaly přes 200 lidí

Sopka Merapi na indonéském ostrově Jáva v noci na čtvrtek vychrlila žhavou lávu a sopečný popel, který pokryl okolní vesnice. Erupce si vynutila evakuaci zhruba 250 lidí. Úřady zatím nenahlásily žádné oběti, informovala agentura Reuters.

Směs popela a sopečné hmoty stekla pět kilometrů dolů po svahu sopky. Další erupce mohou následovat a místní úřady vyzvaly obyvatele v okruhu sedmi kilometrů, aby se k vulkánu nepřibližovali.

Merapi, která měří 2963 metrů, je jednou z nejaktivnějších sopek v Indonésii. Poslední silná erupce této sopky byla v roce 2010, zemřelo při ní více než 350 lidí a 400 tisíc lidí muselo opustit své domovy.

Zdroj: ČTK

Na Tongu, kde vybuchla podmořská sopka, dorazila první pomoc ze zahraničí

Na tichomořské souostroví Tonga ve čtvrtek dorazila první dvě letadla s materiální pomocí, pět dní poté, co na ostrovech způsobila obrovské škody erupce podmořské sopky a následná vlna tsunami. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní se také podařilo obnovit telefonní spojení mezi Tongou a zbytkem světa.

Záchranné týmy v uplynulých dnech usilovně odklízely vrstvu vulkanického popela z přistávací dráhy mezinárodního letiště na největším ostrově Tongatapu, aby skrze něj mohla začít proudit humanitární pomoc pro 105 tisíc obyvatel Tongy. Po uvolnění dráhy tam přistálo letadlo C-130 Hercules vyslané Novým Zélandem. Přiletěl také vojenský letoun z Austrálie, informovala tamní vysílací společnost ABC.

Zdroj: ČTK
Pokračovat