sopka

Ze sopky na španělském ostrově La Palma padají kusy lávy o velikosti domů

Po úbočí sopky na španělském ostrově La Palma se v neděli valily bloky žhavé lávy o velikosti třípodlažních domů. V sobotu se část stěny vulkánu zřítila a vzniklým prostorem začaly téct nové proudy magmatu a vypadly také kusy materiálu. Sopka vybuchla před třemi týdny, v místě se ale dál otřásá půda. Na ostrově v neděli zaznamenali sérii 21 otřesů, z nichž ten nejsilnější dosáhl 3,8 stupně, uvedl španělský národní geologický institut.

Erupce vulkánu v masivu Cumbre Vieja na jednom z Kanárských ostrovů, kde žije kolem 85 000 stálých obyvatel, začala 19. září. Láva o teplotě až 1240 stupňů Celsia zničila už přes 1100 budov, téměř 500 hektarů půdy a více než 6000 lidí vyhnala z domovů. Horká masa se pohybuje rychlostí až 700 metrů za hodinu, uvedla agentura Reuters.

Láva v neděli podle úřadů protékala oblastmi, které byly už dříve evakuovány. Dostala se až do průmyslové oblasti a do nové zástavby.

Velkou část ostrova pokrývá sopečný popel, kvůli němuž je už od čtvrtka uzavřeno místní letiště. S odklízením popela od pondělí začne pomáhat armáda, oznámila ministryně obrany Margarita Roblesová.

Zdroj: ČTK

Erupce sopky na La Palmě neslábne, popel z ní dorazil až na Kubu

V oblasti sopky na španělském ostrově La Palma, která chrlí žhavé magma už 17 dní, zaznamenali seizmologové za posledních 24 hodin sedm desítek zemětřesení o síle až 3,9 stupně. V noci na dnešek byla také síla erupce tohoto vulkánu jedna z nejsilnějších od jejího začátku, informoval španělský rozhlas Cadena SER.

Podle expertů citovaných místními médii se tak stále nedá odhadnout, jak dlouho bude ještě erupce sopky na jednom z Kanárských ostrovů trvat. Četná zemětřesení, která v posledních dnech dosahují stejné síly jako v počátcích této erupce, však podle nich nasvědčují tomu, že to bude ještě mnoho dní.

Zdroj: ČTK

Proud lávy ze sopky na ostrově La Palma výrazně zpomalil, možná do moře nedorazí

Proud lávy ze sopky na španělském ostrově La Palma od nedělní erupce výrazně zpomalil a možná tak ani nedorazí do moře, čehož se od počátku týdne mnozí odborníci obávají. Po střetu žhavé lávy s mořskou vodou by totiž podle vědců nastala chemická reakce, která by do vzduchu uvolnila obrovské množství páry s nebezpečnými látkami a kousky vulkanického skla. 

Láva, jejíž masa v místech dosahuje výšky až 12 metrů, se nyní pohybuje rychlostí asi čtyři metry za hodinu, v pondělí to přitom bylo asi 700 metrů za hodinu. Díky výraznému zpomalení možná láva na pobřeží ani nedorazí.

Láva na tomto Kanárském ostrově v Atlantiku zničila dosud na 166 hektarů a pohltila podle satelitních snímků asi 350 domů. Oběti ani zraněné si přírodní katastrofa nevyžádala, na šest tisíc lidí zůstává evakuováno.

Zdroj: ČTK

Na japonském ostrově Suwanose vybuchla sopka Otake

Sopka Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska ve středu vybuchla. Velké kameny vymrštěné z kráteru dopadaly téměř kilometr daleko. Místní úřady zvýšily stupeň varování a omezily přístup obyvatel do okolí sopky, informovala agentura Kjódó.

Zdroj: ČTK

V Itálii vybuchly sopky Etna a Stromboli. Ani jeden z výbuchů nezpůsobil zranění

Italské sopky Etna a Stromboli se téměř současně probudily k životu. Lávová fontána na sicilském vulkánu dosahovala ve středečních ranních hodinách výšky až 500 metrů. Severněji položená Stromboli chrlí do okolí žhavou horninu. Ani jeden z výbuchů nezpůsobil zranění lidí nebo škody na majetku, uvedla agentura DPA.

Na záběrech Národního institutu pro geofyziku a vulkanologii (INGV) je vidět, jak z jihovýchodní strany kráteru více než 3300 metrů vysoké Etny stoupá hustý mrak z dýmu a popela. Proudy lávy zatím dosahují nadmořské výšky 2800 metrů.

Soptit začala dnes po poledni také Stromboli, která patří mezi nejaktivnější sopky na světě. Láva podle INGV dotekla až na pobřeží ostrova v Tyrhénském moři.

Oba vulkány vybuchují v poslední době opakovaně, Etna naposledy v polovině února. Kvůli hustému kouři, který stoupal do výše až jednoho kilometru, muselo být dočasně uzavřeno místní letiště v Katánii. Při silné erupci sopečného ostrova Stromboli v červenci 2019 zahynul 35letý výletník ze Sicílie.

Zdroj: ČTK

Karibský ostrov Svatý Vincenc čeká další erupci sopky, tisíce lidí se již evakuovaly

Východokaribský ostrov Svatý Vincenc čeká další erupci sopky. Vulkán La Soufrière chrlí popel a v okolí se šíří silný zápach síry. Tisíce lidí z okolí se na příkaz vlády evakuovaly už v pátek po první explozi sopky a sousední státy posílají zasaženému ostrovu pomoc. Informují o tom světové agentury.

Okolní státy včetně Antiguy a Guyany nabídly zemi pomoc a vyslaly buď humanitární zásilky, nebo přechodně otevřely hranice pro zhruba 16 000 utečenců, kteří narychlo opustili své domovy zasypané popelem jen s tolika věcmi, kolik se jim vešlo do tašek a batohů. Sopka, která naposledy silně vybuchla v roce 1979, stále duní a odborníci varují, že exploze by mohly pokračovat další dny až týdny.

"První výbuch nemusí být nutně největší, jakého je vulkán schopen," citovala agentura AP geologa Richarda Robertsona ze seismického výzkumného střediska University of the West Indies. "Špatně se dýchá," řekl místní rozhlasové stanici NBC Radio premiér státu Svatý Vincenc a Grenadina Ralph Gonsalves. "Co vystoupalo nahoru, musí padnout dolů," dodal k přetrvávajícím oblakům popela a kouře.

Zdroj: ČTK
Pokračovat