Boj o život po výbuchu sopky: Muže smetla tsunami, do bezpečí plaval 28 hodin

Jana Václavíková Jana Václavíková
20. 1. 2022 19:15
Sedmapadesátiletý Lisala Folau minulou sobotu odpoledne natíral dům, když za ním přiběhl jeho starší bratr a varoval ho, že vybuchla sopka a blíží se vlna tsunami. Několik desítek obyvatel ostrova Atata, který je součástí souostroví Tonga, bojovalo o přežití a snažilo se zachránit. Folaua, který je invalida a má problémy s chůzí, ale smetla vlna do moře.
Lisala Folau (druhý zleva).
Lisala Folau (druhý zleva). | Foto: Marian Kupu/ Broadcom Broadcasting FM87.5/via REUTERS

Nyní mu zahraniční média přezdívají "Skutečný Aquaman" podle komiksového superhrdiny. Lisala Folau totiž katastrofu, kterou vyvolal mohutný výbuch sopky, přežil.

Jeho příběh je jedním z prvních, které se po částečném obnovení kontaktu se souostrovím dostaly za hranice země. Svůj zážitek popsal místní rádiové stanici a její editor ho přeložil a umístil na Facebook

Po prvním varování se Folau ukryl v domě. Vysoké vlny jím ale procházely jako nic, a tak se i s neteří schoval na stromě, zatímco starší bratr běžel pro pomoc. Bývalý tesař je totiž postižený a bez pomoci by se z místa nedostal. "Nemůžu pořádně chodit, a když už jdu, věřím, že i mimino je rychlejší než já," uvedl v pořadu.

Když po chvíli vlny ustaly, slezl s neteří ze stromu. Najednou ale přišla další vlna, která svou výškou překonala šest metrů. "Moje neteř Elisiva ani já jsme se neměli čeho chytit, a tak nás to spláchlo do moře. Bylo sedm hodin večer," vyprávěl Tonžan. Voda je pak unášela dál, ale stále slyšeli svá volání. 

"Byla tma a neviděli jsme se. Brzo jsem už neslyšel ani neteř, ale místo ní jsem zaslechl volání svého syna," pokračuje. Rozhodl se však, že mu neodpoví.

"Žádný syn nemůže opustit svého otce. A tak já, otec, jsem byl potichu, protože kdybych odpověděl, skočil by do vody a pokusil by se mě zachránit. Věděl jsem, že jsem v těžké situaci, a řekl jsem si, že pokud přijde to nejhorší, tak ať se to stane jenom mně," vysvětluje.

Uznání i od plavkyně

Folau se nechal unášet vodou a vlnami a doufal, že se mu podaří zachytit se nějaké větve - aby jeho rodina mohla alespoň nalézt tělo, kdyby zemřel. Nakonec ho ale proudy zanesly na opuštěný ostrov Toketoke. Byla neděle ráno a na moři tou dobou strávil už několik hodin.

Na chvíli si myslel, že bude zachráněn, když v dálce mezi jinými ostrovy zahlédl policejní člun. Jenže přestože ho člun dvakrát minul a trosečník na něj v obou případech mával, nikdo si ho nevšiml. 

Rozhodl se proto doplavat na další ostrov Polo’a, to už bylo šest hodin večer. "Volal jsem a křičel o pomoc, ale nikdo tam nebyl. Myslel jsem na svou neteř, se kterou nás voda odnesla současně," říká Folau. Myšlenky na rodinu ho nakonec přiměly, aby plaval dál. "Měl jsem silnou vůli a věřil jsem, že se dostanu na mui’i Sopu," líčí svůj plán, jak se chtěl dostat na západní část ostrova Tongatapu, kde leží i hlavní město státu.

"Myslel jsem na svou sestru na Hofoa, která má cukrovku, a na mou nejmladší dceru, která má problémy se srdcem. To všechno bylo v mé mysli," dodává. 

Do cíle dorazil pozdě večer. Poté se mu podařilo zastavit projíždějící auto, jehož řidič ho vzal k sobě domů a umožnil mu, aby se spojil s rodinou. Cestu z ostrova Atata na osm kilometrů vzdálený ostrov Tongatapu, která trvá lodí půl hodiny, Folau uplaval s dvěma přestávkami za 28 hodin. Jelikož neplaval přímo, jeho trasa činila třináct kilometrů. 

Olympijská plavkyně Erika Radewagenová z Americké Samoy, která leží severně od Tongy, hodnotí jeho výkon jako úžasný. Obzvlášť kvůli tmě a fyzickému i psychickému náporu. "Musíte mít jinak nastavenou mysl, abyste dokázali to, co on. Není to stejné, jako kdyby vypadl z lodi. On utíkal před vybuchující sopkou a byl smeten tsunami. Měl fyzické překážky jako sopečný popel, sutiny, vlny a další faktory, které činily jeho plavání náročnějším," rozebírá pro britský deník The Guardian

Ostrov zasypaný popelem

Novozélandský server Stuff píše, že ostrov Atata, ležící 50 kilometrů od sopky, je nyní evakuovaný. Tamní obydlí jsou poničená a veškeré vodní zdroje znečištěné sopečným popelem.

Ostrov má jednu potvrzenou oběť přírodní katastrofy. Zřejmě jde o Folauovu neteř, kterou také smetla vlna a jež podle amerického deníku Wall Street Journal nepřežila. Osud jeho bratra nebo syna ale není znám. Oficiálně má ostrov okolo stovky obyvatel.

První letadlo s humanitární pomocí dorazilo z Nového Zélandu na Tongu ve čtvrtek. Podle australského listu Sydney Morning Herald dopravilo na ostrov pitnou vodu, generátory, hygienické potřeby, komunikační zařízení, zařízení na odsolování vody a také košťata na odstranění sopečného popela. Druhé letadlo míří z Austrálie.

Letouny přiváží jen hmotnou humanitární pomoc. Žádní záchranáři ani lidé jiných profesí na ostrovy nevstoupí, aby na místo nepřinesli koronavirus. Souostroví Tonga totiž nemá žádného nakaženého.

Video: Pro obyvatele Tongy to musí být peklo, říká vulkanolog Brož

Představte si, že vedle sebe máte desítky kilometrů vysoký mrak, ze kterého padá toxický materiál a kontaminuje zdroje pitné vody, říká vulkanolog. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy