Jana Václavíková
8. 2. 2023 14:29
"Nejhorší zemětřesení od roku 1939", jak ho nazval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, v pondělí ráno zasáhlo Turecko a Sýrii. Přírodní neštěstí, které si vyžádalo v obou zemích nejméně 11 tisíc obětí, po sobě zanechalo také škody na stovky let starých kulturních památkách. Podívejte se na fotografie, které srovnávají, jak vypadal například hrad v Gaziantepu před zemětřesením a po něm.
Citadela v Aleppu
Zemětřesení zasáhlo také syrské památky. Ve městě Aleppo, které se nachází přibližně 50 kilometrů od tureckých hranic, poškodily otřesy citadelu z 13. století. Spolu se starým městem byla zapsána v roce 1986 na seznam světového dědictví UNESCO. Už před zemětřesením na ní však bylo znatelné poškození, stejně jako na více než 60 procentech starého města. Místo přírodní katastrofy však byla na vině občanská válka.
Po silných otřesech spadla v pondělí část kopule citadely, minarety mešity, která se nachází uvnitř komplexu, a také se částečně zhroutila věž u brány. Ředitelství pro památky a muzea Sýrie uvedlo, že na místech, kde obranné zdi nespadly, jsou patrné praskliny, cituje z prohlášení libanonský deník Ya Libnan.
V Sýrii v oblastech pod kontrolou opozice i vlády zahynulo nejméně 2530 lidí. Záchranná organizace známá jako Bílé přilby ve středu informovala o nejméně 1280 mrtvých v oblastech na severozápadě Sýrie.