Velel mariňákům v Iráku. Teď musí generál Kelly zkrotit Donalda Trumpa

Daniel Anýž Daniel Anýž
1. 8. 2017 20:00
Čtyřhvězdičkový "mariňák", generál John Kelly se stal novým šéfem kanceláře Bílého domu. Kelly sloužil v Afghánistánu, vedl jižní velitelství amerických ozbrojených sil, pod které spadají Latinská a Jižní Amerika. Nejtěžší úkol jej však může čekat právě v Bílém domě. Měl by jeho týmu vtisknout řád a disciplínu a především ukáznit samotného prezidenta Donalda Trumpa. První bitvu vyhrál, když prezident na Kellyho žádost propustil šéfa komunikace Anthonyho Scaramucciho.
Foto: Reuters

Washington - Vedl americké "mariňáky" v Iráku, měl na starosti věznici na Guantánamu, na jižní hranici s Mexikem šel proti pašerákům lidí a drogovým gangům.

Názorově se několikrát střetl, a neustoupil, s prezidentem Barackem Obamou.

Ale přesto asi nejtěžší úkol má čtyřhvězdičkový generál americké námořní pěchoty John Kelly ještě před sebou.

Zavést disciplínu a pořádek do Bílého domu. A ukáznit samotného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Předpovídám, že generál Kelly bude historicky jedním z nejlepších šéfů kanceláře Bílého domu," uvedl v pondělí Donald Trump, když těsně předtím oznámil, že John Kelly se právě ujal patrně nejdůležitější funkce po boku amerických prezidentů.

Šéf kanceláře Bílého domu (chief of staff) hlídá prezidentův program a rozvrh. Rozhoduje, kdo, proč a s čím může prezidenta rušit v oválné pracovně. A v jeho pravomoci je i dohled nad jednotnou komunikační strategií Bílého domu.

Stručně řečeno, na šéfovi kanceláře je, aby Bílý dům fungoval jako dobře zorganizovaný úřad.

Efektivně, bez chaosu, bez informačních úniků, bez vnitřního soupeření. A to vše třeba i navzdory "neukázněnému" šéfovi, který vysílá na Twitter jednu provokativní hlášku za druhou.

Může to John Kelly vůbec zvládnout?

Ve svém prvním kroku ukázal, že to myslí zcela vážně. Na jeho žádost prezident Trump v pondělí na hodinu propustil šéfa komunikace Bílého domu Anthonyho Scaramucciho. Po pouhých deseti dnech ve funkci.

Jak se Scaramucci spletl

Ještě o víkendu si přitom Scaramucci myslel, že nejsilnějším mužem v Trumpově okolí je právě on. Z Bílého domu kvůli němu předtím odešli tiskový mluvčí Sean Spicer a dosavadní šéf kanceláře Reince Priebus.

Scaramucci věřil, že jeho divoký styl, kdy minulý týden v médiích vulgárně zaútočil právě na Priebuse a také na stratéga Bílého domu Steva Bannona, je přesně to, co od něj prezident čeká.

A ještě o víkendu měl Scaramucci podporu dvou z nejvlivnějších lidí z prezidentova okolí. Trumpovy dcery Ivanky a jeho zetě Jareda Kushnera.

O pár hodin později si však už musel "pakovat šuplíky". Ve své první bitvě v roli nového šéfa kanceláře generál John Kelly jasně vyhrál. Ale celá válka bude podle amerických médií mnohem těžší.

"Základním problémem je Donald Trump. Během dosavadních šesti měsíců ukázal, že nemá představu, jak vládnout. A je Kellyho zodpovědností, aby mu to ukázal," uvedl publicista Chris Whipple, autor historické knihy o úřadu šéfa kanceláře Bílého domu (The Gatekeepers: How the White House Chiefs of Staff Define Every Presidency), pro list Washington Post.

Trumpův člověk?

Sedmašedesátiletý Kelly už má s prezidentem Trumpem zkušenost. Do Bílého domu přešel ze své dosavadní funkce ministra pro vnitřní bezpečnost v Trumpově administrativě.

Jako ministr už byl Kelly u toho, když prezident a jeho poradci, Stephen Miller a Steve Bannon, v únoru vydali - bez konzultace s jeho ministerstvem - špatně připravený protiimigrační výnos.

Výnos, který měl zakazovat do USA vstup lidem ze sedmi převážně muslimských zemí, způsobil chaos na letištích a americké soudy jeho platnost rychle zastavily.

Jako nastupující ministr při svém schvalovacím slyšení v Senátu Kelly navíc zpochybnil, že Trumpův slib z kampaně postavit zeď na hranici s Mexikem by měl v praxi smysl.

Nicméně byla to právě Kellyho znalost této problematiky, proč vůbec padl Trumpovi do oka. Jako někdejší velitel jižního velení amerických ozbrojených sil (SOUTHCOM) měl Kelly na starosti americké aktivity ve více než třiceti státech Latinské a Jižní Ameriky.

Kelly tehdy opakovaně varoval před bezpečnostním riziky, která podle něho s sebou přináší ilegální imigrace do USA. A kvůli věznici Guantánamo na Kubě, jež pod jeho velení rovněž patřila, se dostal do veřejného sporu s Barackem Obamou.

Kelly nepodporoval Obamův záměr věznici zavřít. Naopak prohlašoval, že "nikdo, kdo tam je, není nevinný".

Plný válečný účet

Tento konflikt přispěl k tomu, že loni v květnu odešel John Kelly do důchodu. Po čtyřiceti pěti letech u námořní pěchoty, kam vstoupil už ve svých dvaceti letech v roce 1970. A postupně pak stoupal až na místo brigádního generála, kterým se stal v roce 2003 během svého nasazení v Iráku.

Z bojiště se následně přesunul jako náměstek ministra obrany do Pentagonu a dále na SOUTHCOM.

V roce 2010 v Afghánistánu padl jeho devětadvacetiletý syn Michael.

"Umí prosadit, co potřebuje. Má zdravý rozum a umí vést. Nestrpí idioty a hlupáky," citoval list Washington Post generálova "dlouholetého přítele", který prý dává Kellymu šanci, že by svůj nový úkol v Bílém domě mohl zvládnout.

Podle mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersové prezident Trump generálovi potvrdil, že všichni úředníci v Bílém domě, včetně jeho dcery Ivanky a zetě Jareda Kushnera, budou podléhat Kellymu.

Včetně toho, že Kelly by měl rozhodovat, koho k prezidentovi pouštět, s čím ho obtěžovat.

"Říct Anthonymu Scaramuccimu, že je mimo a že musí odejít, je pro šéfa kanceláře snadné. Ale když půjde o prezidentovu dceru, tak snad můžete říct, udělala jste to špatně, ale nemůže říct, jste propuštěna," upozornil však Ari Fleischer, tiskový mluvčí prezidenta George Bushe, pro Wall Street Journal, že v Bílém domě prezidenta Trumpa nemá Kelly nic jisté.

Rodinná firma "Bílý dům"

Mnohé obdobné zmínky a komentáře v amerických médiích pak mířily přímo na osobnost prezidenta.

"Tou velkou otázkou je, zda John Kelly může chaotickému týmu Bílého domu vtisknout disciplínu a zda mu prezident Trump bude naslouchat," uvedl ve svém redakčním komentáři Wall Street Journal.

Podle listu prezident prý už v minulosti ukázal, že umí vyslyšet rady. "Na několik hodin nebo dokonce pár dní. Ale pak se vždy cítí příliš svázán normální politikou a utrhne se na Twitteru nebo v tirádě rozhovoru."

Přesto je prý možná "čtyřhvězdičkový generál, pan Kelly, tím vzácným případem, někým mimo rodinu, kdo dokáže pana Trumpa zkrotit".

Přinejmenším ještě v pondělí večer, na konci prvního dne Kellyho v úřadě šéfa Bílého domu, byl Donald Trump v klidu a spokojen.

"Skvělý den v Bílém domě," napsal prezident v pondělí večer na Twitter.

 

Právě se děje

Další zprávy