Trump po deseti dnech propustil šéfa komunikace Scaramucciho. Nelíbily se mu "nepřiměřené výroky"

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2017 23:28
Personální změny v blízkém okolí amerického prezidenta Donalda Trumpa nekončí. Po pouhých deseti dnech ve funkci byl prezidentem odvolán ředitel komunikace Anthony Scaramucci. Stalo se tak ve stejný den, kdy nastoupil nový personální šéf Bílého domu John Kelly. Právě on si podle médií měl Scaramucciho odchod vyžádat, oficiální stanovisko Bílého domu mluví o dobrovolném odchodu ve snaze umožnit Kellymu hladký start v nové funkci.
Anthony Scaramucci vydržel ve funkci ředitele komunikace Bílého domu pouhých deset dnů.
Anthony Scaramucci vydržel ve funkci ředitele komunikace Bílého domu pouhých deset dnů. | Foto: Reuters

Washington - Šéf komunikace Bílého domu Anthony Scaramucci končí po deseti dnech ve funkci, uvedl v pondělí list The New York Times s odkazem na tři nejmenované zdroje obeznámené se situací. Bílý dům později potvrdil informaci s tím, že sám Scaramucci dospěl k názoru, že by měl odejít.

Prezident Donald Trump se rozhodl Scaramucciho odvolat prakticky okamžitě po nástupu nového personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho do úřadu. Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová připustila, že Trump pokládal za nepřiměřené nedávné slovní výpady Scaramucciho vůči kolegům. Scaramucci nebude mít žádnou funkci v Trumpově administrativě, řekla také mluvčí.

Podle serveru Politico.com to byl právě Kelly, kdo si odchod bývalého finančníka vyžádal. Kelly předtím působil ve funkci ministra vnitřní bezpečnosti.

"Pan Scaramucci cítil, že je nejlepší nechat personálnímu šéfovi Johnu Kellymu volný prostor a umožnit mu vybudovat svůj vlastní tým," uvedl dnes Bílý dům v prohlášení s tím, že Scaramucci nebude nadále zastávat žádný post v Trumpově administraci.

"Prezident byl zcela jistě názoru, že Anthonyho výroky jsou nepřiměřené pro člověka v jeho pozici," řekla později mluvčí Bílého domu Huckabeeová Sandersová. Sám Scaramucci prý nechtěl být břemenem pro Kellyho. Mluvčí rovněž prohlásila, že nový personální šéf Bílého domu bude mít "veškerou pravomoc" k tomu, aby do Bílého domu vnesl řád a disciplínu.

Další z mnoha změn na klíčových postech

Scaramucci se minulý týden dopustil ostrých verbálních výpadů proti svým kolegům, včetně předchozího personálního šéfa Bílého domu Reinceho Priebuse a hlavního Trumpova stratéga Steva Bannona.

Scaramucciho, který je bývalým finančníkem z Wall Street, jmenoval prezident do svého týmu předminulý týden. Tehdy rezignoval také Trumpův mluvčí Sean Spicer a od té doby za Bílý dům hovoří Huckabeeová Sandersová.

Minulý týden nový šéf komunikace překvapivě obvinil Priebuse z úniků informací a vyzval Federální úřad pro vyšetřování (FBI), aby se jeho jednáním zabýval. Ve čtvrtek Priebus ve funkci skončil.

Pondělní personální změny jsou jen další z mnoha, které se v poslední době udály na klíčových postech v okolí prezidenta a v jeho administrativě. Pozorovatelé poměry v Bílém domě označují za chaos, což Trump při uvedení Kellyho do funkce odmítl a řekl, že vše běží "velmi dobře".

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy