Trumpův "modrý ptáček" falešně zpívá. Prezidentovy tweety už straší i republikány

Daniel Anýž Daniel Anýž
21. 3. 2017 20:25
Donald Trump na Twitter napíše prakticky cokoliv, co jej právě napadne. A to je velký problém. Už i republikáni se začínají bát, že Američané a svět přestanou vědět, kdy mohou brát prezidenta USA vážně. Nejlépe by prý bylo, aby si od Twitteru na čas odpočinul. Ale poslechne Trump? V loňské kampani učinil z Twitteru samostatný komunikační kanál. Osobní hlášky a provokativní vzkazy se hodily k obrazu politického outsidera, jenž přichází rozbít stávající politický mediální establishment. V rukou prezidenta Trumpa je však Twitter spíše už sebedestruktivním nástrojem.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Ten modrý ptáček Donaldu Trumpovi pomohl vyhrát prezidentské volby. Nyní si však už i lidé z jeho okolí přejí, aby Trump na Twitter alespoň na chvíli zapomněl. Trumpův neortodoxní styl, kdy na sociální síť napíše prakticky cokoliv, co jej právě napadne, mu jako prezidentovi USA začíná dělat více škody než užitku.

Technicky jde "jen" o 140 znaků na sociální sítí. V případě Donalda Trumpa z toho ale například před dvěma týdny vzniklo velmi vážné obvinění.

Hluboko pokleslý Obama

Prezident napadl svého předchůdce v úřadě Baracka Obamu, že v loňské volební kampani nechal odposlouchávat Trumpův volební štáb v newyorské Trump Tower.

"Jak hluboko prezident Obama klesl, že odposlouchával mé telefony přímo během posvátného volebního procesu. To je Nixon/Watergate. Špatný (nebo nemocný) člověk," zněl poslední ze série tří Trumpových tweetů.

Ani na žádost Kongresu ale Bílý dům zatím nepředložil žádný důkaz. Médiím místo toho prezidentův mluvčí Sean Spicer doporučil, že nemají brát všechny prezidentovy vzkazy na Twitteru "doslovně".

Jenže republikánům v Kongresu už dochází trpělivost. Trump podle nich podceňuje, že po nástupu do Bílého domu jsou veškeré jeho výroky brány jako oficiální prohlášení prezidenta Spojených států amerických. I jeho tweety.

(Ne)důvěryhodný jako americký prezident

"Obávám se, že až se bude muset prezident opřít o podporu veřejnosti a třeba i spojenců, řeknou si: ,Opravdu můžeme věřit tomu, co říká?'" citoval v pondělí deník Wall Street Journal republikánského kongresmana Mikea Simpsona.

Simpsonovy obavy přitom sdílejí mnozí další republikánští zákonodárci a lidé, kteří Donalda Trumpa jinak podporují.

"Musíme stále odpovídat na otázky ohledně tweetů. Staví nás to defenzívy ve chvíli, kdy bychom se potřebovali prezidenta zastat," postěžoval si do médií republikán Peter T. King, kongresman za stát New York, během pondělního jednání sněmovního výboru pro tajné služby.

Výbor vyšetřuje, zda v loňské kampani existovaly kontakty mezi Trumpovými lidmi a Ruskem. Většinoví republikáni se snaží vyšetřování odvést k problému zpravodajských úniků zevnitř amerických služeb.

Trumpovo obvinění Obamy jim však tuto taktiku zcela rozbilo. Místo tajných služeb je to nyní sám prezident, kdo si v očích veřejnosti svévolně zahrává s nesmírně citlivými a vážnými informacemi.

Jak spolehlivě zabít agendu

"Ne vždy se mi líbí, co prezident říká. A tím, že se často brodí v jiných záležitostech, odvádí pozornost od podstatných věcí," upozornil Mitch McConnell, vůdce republikánů v Senátu, v listu Washington Examiner na další dopad prezidentových tweetů.

Bílý dům by potřeboval prosazovat velké programové cíle, jako je reforma systému zdravotnictví, daňová reforma či plán velkých investic do americké infrastruktury. Místo toho však opakovaně řeší poprask, který vyvolávají Trumpovy tweety.

Krátce po vítězství ve volbách Trump na Twitteru vyhlásil, že Nigel Farage, bývalý šéf strany UKIP a proponent brexitu, by byl skvělým britským velvyslancem v USA.

O něco později si postěžoval, že nebýt "milionů lidí, kteří volili ilegálně", porazil by Hillary Clintonovou nejen na počet volitelů, ale absolutně na počet všech odevzdaných hlasů.

V sérii několika prosincových tweetů bezmála vyhlásil konec politiky "jedné Číny", kterou se americko-čínské vztahy řídí už od 70. let.

Meryl Streepovou nazval jednou z nepřeceňovanějších hereček Hollywoodu.

Americká média a veřejnost opakovaně ubezpečuje, že Mexiko skutečně zaplatí za zeď na jižní hranici USA.

Na adresu amerických tajných služeb, které prý na něj útočí úniky informací, se zeptal: Žijeme snad v nacistickém Německu?

Obamovi vyčetl, že z Guantánama propustil 120 vězňů, kteří se pak znova zapojili do terorismu. Ve skutečnosti je takřka všechny, 113, propustil George Bush.

Soudci, který zastavil jeho protiimigrační výnos, vzkázal, že ohrožuje národní bezpečnost.

A Snoop Dogg, který ve svém posledním klipu vystřelí z plastikového revolveru na postavu klauna představující Trumpa a z hlavně následně vyskočí vlaječka s nápisem Bang, by podle Trumpa šel za Obamy do vězení.

Nechá si Trump poradit?

"Kdybych byla poradkyní prezidenta Trumpa, řekla bych, odpočiňte si od Twitteru a ujistěte se, že nevysíláte do světa bouře tweetů dříve, než si ověříte fakta," uvedla pro list The Hill republikánská senátorka Susan Collinsová.

Otázkou však je, zda si Trump nechá poradit.

"Myslím, že nebýt Twitteru, asi bych tady nebyl ani já," potvrdil prezident před pár dny pro televizi FOX News, že Twitter považuje za účinný mediální nástroj.

V loňské kampani to bezesporu fungovalo. Trump z Twitteru učinil samostatný komunikační kanál, který se dobře hodil k jeho obrazu politického outsidera, jenž přichází rozbít stávající politický mediální establishment.

Mísil vlastní postřehy a hlášky s informacemi o kampani a svých politických cílech. Jeho voliče to bavilo a tradiční média musela vzít Trumpův Twitter jako relevantní zdroj podstatných zpráv.

Loni v lednu Trumpův účet sledovalo 5 milionů lidí. O necelý rok později, v prosinci, po jeho vítězství ve volbách, to bylo 17 milionů a nyní už přes 25 milionů lidí.

A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by si prezident chtěl od Twitteru odpočinout. I pondělní vyšetřování sněmovního výboru komentoval "online" v sérii vzkazů. 

Šéf FBI James Comey, který před výborem vypovídal, na jeden z tweetů ihned reagoval.

Chtěl uvést na pravou míru, že prezident se ve svém vzkazu, který mohou vidět desítky milionů lidí, mýlí.  

 

Právě se děje

před 4 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy