Guantánamo opustilo pět vězňů, přijali je v Ománu a Estonsku

ČTK ČTK
15. 1. 2015 11:07
Propuštění se uskutečnilo navzdory snahám republikánů uvalit na přesun moratorium.
Věznice na Guantánamu.
Věznice na Guantánamu. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy propustily ve středu pět Jemenců držených ve věznici v Guantánamu. Čtyři vězni byli předáni do Ománu a jeden do Estonska.

Je to první přesun zadržených osob z věznice nacházející se na americké základně na Kubě v letošním roce, napsala agentura Reuters s odvoláním na středeční zprávu Pentagonu.

Propuštění vězňů se uskutečnilo navzdory snahám republikánů uvalit na přesun vězňů moratorium.

Zůstává 122 vězňů

Loni vláda přesunula z Guantánama 28 vězňů, nejvíce od roku 2009. V káznici tak nyní zůstává 122 vězňů, přičemž u 54 z nich, včetně 47 Jemenců, bylo schváleno jejich propuštění. U zbývajících je osvobození považováno za příliš nebezpečné.

Všichni nově propuštění Jemenci byli zadrženi v Pákistánu jako podezřelí bojovníci teroristické sítě Al-Káida a ve vězení pobývali nejméně deset let.

Již v roce 2009 bylo rozhodnuto, že by mohli být přesunuti, Spojené státy se však zdráhaly poslat je zpět do Jemenu, kde vláda bojuje s Al-Káidou. Úřady dlouho nebyly schopné najít zemi, která by byla ochotna je přijmout.

Pro Omán i pro Estonsko je to vůbec poprvé, co vězně z Guantánama přijaly, napsala agentura AP. Mužům je mezi 30 a 45 roky, včetně jednoho, který byl poslán na Guantánamo, když mu bylo 17.

"Odhodlání" zavřít Guantánamo

Přesun vězňů byl podle Pentagonu "schválen jednomyslně" po přezkoumání případu několika různými americkými úřady.

"Jsme odhodláni zavřít toto vězeňské zařízení. Je to náš cíl a my na jeho splnění pracujeme," prohlásil Ian Moss, mluvčí amerického ministerstva zahraničí pro otázky týkající se Guantánama.

Guantánamo funguje od ledna 2002, kdy tam byli dopraveni první podezřelí z teroristických útoků či z příslušnosti k afghánskému radikálnímu hnutí Tálibán nebo k teroristické síti Al-Káida. Od té doby prošlo věznicí asi 775 lidí zadržených v Afghánistánu, Iráku či na severovýchodě Afriky, z nichž drtivá většina nebyla nikdy obviněna a roky neměla ani přístup k právníkům.

Prezident Barack Obama při nástupu do úřadu před téměř šesti lety slíbil věznici zavřít. Zdůvodňoval to tím, že její existence poškozuje obraz Ameriky ve světě. Nebyl ale svůj slib zatím schopen splnit, částečně kvůli překážkám, které mu kladl do cesty americký Kongres.

Podle některých členů Kongresu je potřeba vězení zachovat a držet zde vězně podezřelé z terorismu. V úterý republikánští senátoři navrhli omezení pro přesuny vězňů z Guantánama. "Teď není vhodná doba na vyprázdnění Guantánama," konstatovala senátorka Kelly Ayotteeová, která současně varovala před novými teroristickými hrozbami.

Dalším z odpůrců je republikánský senátor John McCain, který byl Obamovým soupeřem v prezidentských volbách v roce 2008. McCain tento týden prohlásil, že 30 procent vězňů propuštěných z Guantánama se vrátilo k bojům proti USA.

 

Právě se děje

Další zprávy