Fotoreportér Aktuálně.cz v Barmě: Represe a touha po svobodě

Fotoreportér Aktuálně.cz v Barmě: Represe a touha po svobodě
Po roce 2007 jsou ale i oni vystaveni přísné vládní kontrole. Dřív než se podíváte do jejich životů, seznamte se stručně s několika rysy barmského režimu. Podle organizace Freedom House, která se zabývá porovnáváním míry svobody a stavem lidských práv ve světě je totiž Barma v nejhorší kategorii spolu se Severní Koreou, Běloruskem, Čínou, Kubou nebo Libyí.
Barma má například největší armádu dětských vojáků na světě (kolem 70 000) a zneužívání dětské práce je v ulicích běžně k vidění. Osmiletý chlapec spolu s dalšími pleje každý den 10 hodin trávu v kolejišti Rangúnu.
Podle britského serveru Voices for Burma žije 40% lidí pod hranicí chudoby, přičemž je 40% barmského rozpočtu věnováno obraně, což představuje čtyřnásobek výdajů na zdraví a vzdělání dohromady.
Neexistují odborové svazy a mnoho Barmánců je nuceno dřít na vládních projektech a pracovat pro vojenskou juntu za zcela nedůstojných podmínek. Zobrazit 37 fotografií
Foto: Jan Langer
Jan Langer
23. 8. 2010 19:50

Rangún - Země s nejtolerantnějším náboženstvím a jedním z nejrepresivnějších režimů na světě.

Tady se v koncem roku budou konat po dvaceti letech historicky druhé všeobecné volby do parlamentu.

Podle očekávání lidsko-právních organizací Human Rights Watch či Amnesty International budou zmanipulované a zřejmě nic nezmění na autokratickém způsobu vlády vojenské junty, který trvá už téměř půl století.

Poslední nenásilná demonstrace mnichů v roce 2007 - známá jako Šafránová revoluce - byla potlačena ostrým střelivem a šedesátiletými tresty pro politické odpůrce.

Podívejte se, jak v Barmě žijí buddhističtí mniši, kteří možná zanedlouho vyjdou bosí znovu do ulic žádat generály o trochu soucitu.

 

Právě se děje

Další zprávy