Fotbalové Euro je tu. Sportovní svátek mohou narušit stávky, chuligáni i teroristé

Simone Radačičová Simone Radačičová
10. 6. 2016 11:20
Už večer ve Francii odstartuje fotbalové mistrovství Evropy. Na něj se sjede několik milionů diváků a fanoušků, kteří zavítají do deseti francouzských měst, kde budou fotbalisté hrát. Ostře sledované Euro 2016 se ale odehraje v době, kdy politici veřejně varují před dalšími teroristickými útoky. Mistrovství vedle toho ale mohou narušit i stávky, manifestace nebo fotbaloví chuligáni, uvádí v rozhovoru pro Aktuálně.cz Carole Gomezová, analytička z Francouzského institutu pro mezinárodní a strategická studia. Vláda ujišťuje, že pro minimalizaci dopadu stávek na fanoušky udělá, co je v jejích silách.
Zpráva na obrazovce ve fanouškovské zóně během cvičení na teroristický útok.
Zpráva na obrazovce ve fanouškovské zóně během cvičení na teroristický útok. | Foto: Reuters

Paříž - Francie už od teroristických útoků z loňského listopadu žije ve výjimečném stavu.

Ten nechal prezident Francois Hollande třikrát prodloužit, a to tak, aby pokrýval velké sportovní události, jakými jsou fotbalové mistrovství Evropy nebo také cyklistický závod Tour de France.

"Nadále přetrvává riziko teroristického útoku, francouzské úřady jsou si toho vědomy. Přijaly přísná opatření, aby Francie mohla čelit této hrozbě. Ta se projevila loni v listopadu, kdy se útočníci pokusili dostat do stadionu Stade de France během utkání mezi Francií a Německem," říká v malé pařížské kanceláři Carole Gomezová. Tehdy se třem atentátníkům nepodařilo dostat dovnitř stadionu. Odpálili se tak před ním a kromě sebe zabili i jednu oběť.

"Velké sportovní akce mohou být cílem teroristů. Proč? Protože jsou hodně medializovány," míní Gomezová, jejíž kancelář je jen několik stovek metrů od míst, kde loni v listopadu útočili teroristé.

Sport pak spojuje lidi - na utkání mohou dorazit různé typy lidí od studentů po důchodce, děti, ženy, ve zkratce celá společnost. Už v minulosti se hojně sportovní akce dostaly do hledáčku teroristů. Příkladem může být například maraton v americkém Bostonu, případně olympijské hry v Atlantě v roce 1996.

Francie se podle slov Gomezové na fotbalové mistrovství připravuje od roku 2010 - tehdy se rozhodlo, že se bude konat právě v Paříži a dalších francouzských městech. "Bezpečnost byla už tehdy tématem číslo jedna. Bylo jasné, že se musí udělat vše, aby se zajistila bezpečnost lidí na stadionech a ve fanouškovských zónách."

Poslední tři roky pak úzce spolupracují organizátoři, bezpečnostní složky a francouzské úřady, které se na mistrovství a hlavně pak zajištění bezpečnosti podílejí. Jejich cílem je především zlepšit koordinaci a připravit se na případné potíže a hrozby.

"Teroristické útoky z 13. listopadu už radikálně nezměnily opatření na zajištění bezpečnosti na stadionech a také dalších sportovních událostí. Bezpečnostní opatření se sice ještě navýšila, nedošlo ale k jejich výrazné obměně," vysvětluje Gomezová.

Francouzi mohou stávkovat

To ale nejsou jediná rizika, která mohou narušit konání fotbalového mistrovství. "Je tu také hrozba od fanoušků týmů, zvláště od fotbalových chuligánů."

Mistrovství se účastní celkem 24 týmů, což je nejvíce v historii.

Euro 2016 se navíc odehraje v době, kdy ve Francii probíhá vlna stávek a manifestací proti nepopulární reformě pracovního trhu. Tu vláda v Národním shromáždění prosadila díky článku 49.3, který jí umožňuje obejít poslance. Zhruba v polovině června ji ještě musí schválit Senát.

"Ve Francii je patrné politické a sociální napětí. To se projevuje v tom, že část společnosti se staví proti reformě pracovního trhu a také proti způsobu, jakým ji vláda prosadila," upozorňuje Gomezová.

V posledních týdnech a měsících do ulic francouzských měst vyšly statisíce lidí. Stávkovali pak například zaměstnanci francouzských železnic SNCF, pařížské městské hromadné dopravy nebo také rafinérií či jaderných elektráren.

Prozatím není jasné, jak moc mohou stávky fotbalové mistrovství poznamenat. Vláda nadále vede rozhovory s odboráři a snaží se dosáhnout s nimi dohody. Ti prozatím nechtějí ustoupit a požadují, aby vláda nepopulární reformu stáhla. Na 14. června plánují celonárodní stávku a protesty. Také piloti z francouzských aerolinek hodlají od 11. do 14. června stávkovat.

Kabinet premiéra Francoise Vallse ujišťuje, že omezení se fanoušků nedotknou. Dopravu prý zajistí nejen pro všech 80 000 diváků, kteří se mají v pátek večer zúčastnit zahajovacího zápasu.  V krajní nouzi je vláda připravena využít zákonné možnosti úředně nařídit stávkujícím vrátit se do práce. Pokud by tak ani přesto neučinili, hrozilo by jim až šestiměsíční vězení a pokuta 10 000 eur (v přepočtu 270 000 Kč).

Fotbalové mistrovství s největším počtem týmů a fanoušků bude pro Francii velkým testem. Bude mít také obrovský vliv na image země. A nejen to. "Už příští rok se bude rozhodovat o tom, kde se budou konat v roce 2024 olympijské hry. A Paříž kandiduje."

Fotbalové mistrovství Evropy mohou ohrozit teroristické útoky, stávky i chuligáni. Před Eurem natáčela v Paříži Simone Radačičová. | Video: Simone Radačičová
 

Právě se děje

Další zprávy