Muž s přezdívkou Prase z Marseille jde po 18 letech do akce. Chystá na Euru útoky na muslimy

Martin Novák Martin Novák
9. 6. 2016 11:40
Angličtí rowdies vyhrožují muslimům, Rusové vyhrožují Angličanům. Rusům i Angličanům hrozí nebezpečí od stoupenců Islámského státu. Pro policii nebude sobotní zápas Anglie–Rusko v Marseille snadnou záležitostí.
Policisté nacvičují zásah před začátkem Mistrovství Evropy v Lyonu.
Policisté nacvičují zásah před začátkem Mistrovství Evropy v Lyonu. | Foto: Reuters

Praha – Ještě nikdy nebyly obavy z terorismu na sportovní akci tak velké jako na fotbalovém Euru, které v pátek začíná ve Francii.

Před olympiádami v Londýně 2012 i Soči 2014 se o teroru a násilí také hovořilo a psalo, ale ne v takové míře jako teď, když má Evropa za sebou masakr v redakci Charlie Hebdo a další atentáty v Paříži a Bruselu.

Ve druhém největším francouzském městě Marseille budou mít policisté ještě o několik starostí víc než jinde.

Na sobotní zápas Anglie–Rusko se chystá pověstný vůdce anglických hooligans James Shayler. Padesátiletý otec tří dětí se nechal slyšet, že zamíří do Marseille na sobotní utkání, ale fotbal nebude jediná věc, která ho bude zajímat.

Chce útočit na místní muslimy a redaktorům listu Mail on Sunday se dokonce pochlubil, že je v kontaktu i se zástupci ruských fanoušků, aby "do toho šli společně".

"Rusové přece nenávidí muslimy, ne?" cituje ho britský list.

Pro Shaylera to bude návrat na místo činu po osmnácti letech. V roce 1998 se v Marseille střetly v základní skupině Anglie s Tuniskem. Byl to právě Shayler, který se podílel na organizování masivního rabování ve městě a pogromů na muslimy.

Stovky Angličanů napadaly policisty, převracely automobily, demolovaly obchody a restaurace, útočily na lidi vypadající jako muslimové. Terčem se například staly muslimské rodiny na pláži.

Policii tehdy trvalo deset hodin, než řádění zastavila.

Od té doby se Shaylerovi - s jeho souhlasem - přezdívá v Anglii i Francii Prase z Marseille. Několik měsíců strávil ve francouzském vězení a problémy měl se zákonem i doma. Kvůli drogovým deliktům a krádeži plazmových televizorů.

Marseille patří k nejvíce kosmopolitním městům Evropy, kde je početná muslimská komunita původem hlavně z Alžírska, Tuniska a Maroka.

Situace ve městě bude ale v sobotu komplikovanější, protože takzvaní tvrdí ruští nacionalisté se naopak chystají na anglické příznivce. Tvrdí to na internetu a sociálních sítích (před Eurem 2012 v Polsku to ovšem také tvrdili a nakonec to nebylo takové, jak slibovali.)

Rusům i Angličanům pak hrozí teroristické útoky od islamistů, neboť jak Británie, tak Rusko figurují vysoko na seznamu nepřátel Islámského státu.

Britské ministerstvo zahraničí vyzvalo, aby byli britští občané ve Francii po dobu konání Eura maximálně ostražití. Do Marseille přijede i malý kontingent britských policistů, kteří mají v případě potřeby pomoci francouzským kolegům pacifikovat potížisty. Dorazí i malý policejní tým z Ruska.

Francouzská policie očekává, že do Marseille přijede během pátku a soboty až 70 tisíc Britů, ačkoliv kapacita stadionu Vélodrome je 67 tisíc míst.

Mnozí jedou bez lístku a spokojí se s pobytem ve fanouškovské zóně v centru města.

Fotbalové mistrovství Evropy mohou ohrozit teroristické útoky, stávky i chuligáni. Před Eurem natáčela v Paříži Simone Radačičová. | Video: Simone Radačičová
 

Právě se děje

před 27 minutami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy