Muž s přezdívkou Prase z Marseille jde po 18 letech do akce. Chystá na Euru útoky na muslimy

Martin Novák Martin Novák
9. 6. 2016 11:40
Angličtí rowdies vyhrožují muslimům, Rusové vyhrožují Angličanům. Rusům i Angličanům hrozí nebezpečí od stoupenců Islámského státu. Pro policii nebude sobotní zápas Anglie–Rusko v Marseille snadnou záležitostí.
Policisté nacvičují zásah před začátkem Mistrovství Evropy v Lyonu.
Policisté nacvičují zásah před začátkem Mistrovství Evropy v Lyonu. | Foto: Reuters

Praha – Ještě nikdy nebyly obavy z terorismu na sportovní akci tak velké jako na fotbalovém Euru, které v pátek začíná ve Francii.

Před olympiádami v Londýně 2012 i Soči 2014 se o teroru a násilí také hovořilo a psalo, ale ne v takové míře jako teď, když má Evropa za sebou masakr v redakci Charlie Hebdo a další atentáty v Paříži a Bruselu.

Ve druhém největším francouzském městě Marseille budou mít policisté ještě o několik starostí víc než jinde.

Na sobotní zápas Anglie–Rusko se chystá pověstný vůdce anglických hooligans James Shayler. Padesátiletý otec tří dětí se nechal slyšet, že zamíří do Marseille na sobotní utkání, ale fotbal nebude jediná věc, která ho bude zajímat.

Chce útočit na místní muslimy a redaktorům listu Mail on Sunday se dokonce pochlubil, že je v kontaktu i se zástupci ruských fanoušků, aby "do toho šli společně".

"Rusové přece nenávidí muslimy, ne?" cituje ho britský list.

Pro Shaylera to bude návrat na místo činu po osmnácti letech. V roce 1998 se v Marseille střetly v základní skupině Anglie s Tuniskem. Byl to právě Shayler, který se podílel na organizování masivního rabování ve městě a pogromů na muslimy.

Stovky Angličanů napadaly policisty, převracely automobily, demolovaly obchody a restaurace, útočily na lidi vypadající jako muslimové. Terčem se například staly muslimské rodiny na pláži.

Policii tehdy trvalo deset hodin, než řádění zastavila.

Od té doby se Shaylerovi - s jeho souhlasem - přezdívá v Anglii i Francii Prase z Marseille. Několik měsíců strávil ve francouzském vězení a problémy měl se zákonem i doma. Kvůli drogovým deliktům a krádeži plazmových televizorů.

Marseille patří k nejvíce kosmopolitním městům Evropy, kde je početná muslimská komunita původem hlavně z Alžírska, Tuniska a Maroka.

Situace ve městě bude ale v sobotu komplikovanější, protože takzvaní tvrdí ruští nacionalisté se naopak chystají na anglické příznivce. Tvrdí to na internetu a sociálních sítích (před Eurem 2012 v Polsku to ovšem také tvrdili a nakonec to nebylo takové, jak slibovali.)

Rusům i Angličanům pak hrozí teroristické útoky od islamistů, neboť jak Británie, tak Rusko figurují vysoko na seznamu nepřátel Islámského státu.

Britské ministerstvo zahraničí vyzvalo, aby byli britští občané ve Francii po dobu konání Eura maximálně ostražití. Do Marseille přijede i malý kontingent britských policistů, kteří mají v případě potřeby pomoci francouzským kolegům pacifikovat potížisty. Dorazí i malý policejní tým z Ruska.

Francouzská policie očekává, že do Marseille přijede během pátku a soboty až 70 tisíc Britů, ačkoliv kapacita stadionu Vélodrome je 67 tisíc míst.

Mnozí jedou bez lístku a spokojí se s pobytem ve fanouškovské zóně v centru města.

Fotbalové mistrovství Evropy mohou ohrozit teroristické útoky, stávky i chuligáni. Před Eurem natáčela v Paříži Simone Radačičová. | Video: Simone Radačičová
 

Právě se děje

před 10 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
Další zprávy