Facebook: Rodiče špehují děti

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 4. 2012 22:40
Nejen rodiče, čím dál zvědavější jsou také personalisté. Čtěte, jak se bránit
Foto: Reuters

New York - Každý druhý americký rodič sleduje aktivitu svých náctiletých potomků na Facebooku.

Na virtuálním špehování dětí nevidí nic špatného přes 60 procent z nich.

Vyplývá to z průzkumu společnosti AVG Technologies - české firmy zabývající se počítačovou a internetovou bezpečností.

Z dotazování mezi 4 400 rodiči teenagerů ve věku od 14 do 17 let dále vyplynulo, že jsou na internetovou sociální interakci svých dětí častěji zvědavé matky.

Svou zvědavostí Američané předčili světový průměr, který podle AVG dosahuje 44 procent.

Nejčastěji rodiče kontrolují, zda jejich děti na internet nedávají fotky či nahrávky sexuálního charakteru, jak ale upozorňuje AVG, důvodné jsou i obavy z dalších nevhodných aktivit.

Facebook a další sociální sítě lze totiž zneužít i k virtuální šikaně. Soudy ve Spojených státech se zveřejňováním nepřípustného obsahu mladistvými zabývají stále častěji. Výjimkou už nejsou ani obvinění z kyberstalkingu dětí mladších dvanácti let.

Facebook jako zrcadlo

Studie společnosti AVG zjistila, že si více než třetina rodičů uvědomuje, že aktivity jejich potomků na sociálních sítích mohou ovlivnit jejich vyhlídky na budoucí zaměstnání.

Čeští otcové a matky se přitom tohoto faktu obávají ze všech dotazovaných nejméně; hrozbu pro budoucnost vidí v obsahu sociálního profilu pouze 29 procent rodičů z Česka.

Přitom: Experti upozorňují, že na facebookové profily jsou personalisté zvědaví čím dál tím častěji.

Ve Spojených státech je už běžnou praxí, že je uchazeč o práci u přijímacího pohovoru požádán o heslo ke svému profilu.

Profil má totiž podle personalistů obrovskou výpovědní hodnotu. Mnoho přátel například naznačuje, že by mohl být daný uchazeč společenský, a tím pádem i dobrý týmový hráč, pozitivní body mohou přidat také rozmanité zájmy. Mnoho toho o člověku vypoví i okruh přátel.

Podle právních expertů jsou ale praktiky personalistů na hranici legálnosti, ne-li za ní. "Je to, jako kdyby po vás chtěli klíče od bytu. Jasné narušení ochrany soukromí," řekl například v rozhovoru pro televizi IBN profesor z právnické fakulty Univerzity George Washingtona.

Čeká to i Česko

Personální agentury si ale riziko možných žalob pro porušení soukromí uvědomují a vymýšlejí nejrůznější triky, kterými se k informacím v zabezpečeném účtu dostat.

Nejčastěji personalisté požádají uchazeče, aby si je přidal jako přítele. V tomto případě odborníci upozorňují, že je možné správným nastavením dosáhnout toho, aby personalista některé části profilu neviděl, i když je v okruhu "přátel".

Nezkušení uživatelé by si zase měli dát pozor na automatické odpovědi na webech personálních agentur. Některé jsou totiž nastaveny tak, že lze odpovědět pouze prostřednictvím Facebooku. Pokud tak učiníte, spolu s odpovědí odkliknete zároveň i souhlas s předáním informací třetí straně - v tomto případě dané agentuře.

 

Právě se děje

Další zprávy