Erdogan pohrozil, že otevře hranice uprchlíkům směřujícím do Evropy

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2016 13:10
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil, že by Ankara mohla otevřít turecké hranice a vpustit uprchlíky do Evropy. Podle mluvčí německého ministerstva zahraničí je ale v zájmu obou stran, aby dohoda EU a Turecka o uprchlících zůstala v platnosti. Erdogan svou výhružkou reagoval na čtvrteční návrh Evropského parlamentu o možnosti zmrazit přístupová jednání s Tureckem. Brusel kritizuje postup Ankary po potlačeném červencovém pokusu o státní převrat.
Turecký prezident Erdogan.
Turecký prezident Erdogan. | Foto: Reuters

Istanbul/LondýnTurecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek pohrozil otevřením turecké hranice pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. Reagoval na čtvrteční návrh Evropského parlamentu zmrazit přístupová jednání EU s Ankarou.

"Nedodrželi jste svůj slib. Když se na 50 000 uprchlíků objevilo na Kapikule (bulharský hraniční přechod – pozn. red.), křičeli jste o pomoc a říkali: 'Co budeme dělat, pokud Turecko otevře hraniční brány'," cituje Erdogana turecký list Hurriyet.

Turecký prezident také řekl, že jeho země nedostala všechny slíbené peníze. "Dostali jsme 550 milionů dolarů (14 miliard korun) od OSN. EU peníze slíbila, ale zatím poslala asi 700 milionů dolarů. A kolik jsme utratili my? Do této chvíle 15 miliard dolarů," dodal.

"Podívejte se. Pokud zajdete dál, tyto hraniční brány budou otevřeny. Měli byste o tom vědět," doplnil Erdogan. Bruselu vadí postup Ankary po potlačeném červencovém pokusu o státní převrat.

Úřad německé kancléřky Angely Merkelové Ankaře vzkázal, že ohrožování dohody o uprchlících mezi EU a Tureckem k ničemu nepovede. Německo a také Chorvatsko je ale proti pozastavování přístupových rozhovorů Evropské unie s Tureckem.

Podle mluvčí německého ministerstva zahraničí je v zájmu EU i Turecka, aby březnová dohoda o uprchlících zůstala v platnosti. Za přijetí uprchlíků z Blízkého východu slíbil Brusel Ankaře velkou finanční pomoc, pokrok v přístupových rozhovorech a uvolnění vízového režimu. Turecko ale Unii obviňuje, že dohodu neplní, a hrozí jejím vypovězením. EU zrušení víz podmínila mnoha požadavky, z nichž mnohé zatím Ankara nesplnila.

Porušení evropských hodnot

Už během přípravy rezoluce turecký prezident uvedl, že dokument nemá z jeho pohledu žádnou relevanci. Podobně ve čtvrtek mluvil i ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik, který rozhodnutí považuje za porušení základních evropských hodnot.

EP ve čtvrtek přijal nezávazné usnesení, které doporučuje zmrazit přístupová jednání kvůli postupu Ankary proti údajným účastníkům červencového nezdařeného puče. Návrh ale také počítá s možností rozhovory EU s Tureckem obnovit.

Turecký premiér Binali Yildirim už ve čtvrtek Evropu varoval před přílivem uprchlíků a řekl, že přerušení rozhovorů poškodí Evropu více než Turecko. Na tureckém území je na 2,7 milionu syrských běženců.

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş v pátek kritiku rozšířil i na OSN, když v Londýně řekl, že OSN a další mezinárodní organizace přestaly být schopné řešit světové problémy. Ujistil také, že Turecko nemění svou zahraniční politiku a že se dále bude řídit svými národními zájmy.

Erdogan se také vyjádřil ke kontroverznímu návrhu zákona, který by umožnil mužům obviněným ze sexuálního zneužití vyhnout se trestu. Návrh, s nímž přišla vládní strana, podle Erdogana nebyl dobře připraven a měl by se vrátit do parlamentu.

Podle této novely by trest v případech sexuálního zneužití "bez použití síly, výhrůžek či podvodu" mohl být odložen na neurčito, pokud se pachatel s obětí oženil.

 

Právě se děje

Další zprávy