Europoslanci vyzvali ke zmrazení jednání o vstupu Turecka do EU. Nesouhlasí s kroky vlády po puči

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 24. 11. 2016 21:31
Evropský parlament (EP) ve čtvrtek vyzval ke zmrazení přístupových jednání s Tureckem. Vadí mu postup vlády v Ankaře po potlačeném červencovém pokusu o státní převrat. V právně nezávazném usnesení ale EP zároveň dodal, aby byla ponechána možnost obnovení vstupních rozhovorů, až se v zemi ukončí výjimečný stav. Turecko se nechalo slyšet, že hlasování Evropského parlamentu nepokládá za platné.
Foto: Reuters

Štrasburk – Europoslanci vyzvali ke zmražení jednání o vstupu Turecka do EU. Obnovit se podle nich mohou poté, co Ankara zruší výjimečný stav v zemi.

Turecko se však nechalo slyšet, že hlasování Evropského parlamentu nepokládá za platné. Podle tamějšího ministra pro evropské záležitosti Ömera Çelika jde o porušení základních evropských hodnot. Zároveň europoslance varoval, aby si dali pozor na to, co říkají o tureckém prezidentu Recepu Erdoganovi. Premiér Binali Yildirim varoval EU před přílivem uprchlíků.

Rezoluci předcházela v úterý bouřlivá debata, v níž poslanci kritizovali dění v Turecku.

Po červencovém pokusu o převrat turecké úřady uvěznily desetitisíce lidí. Pronásledováni jsou učitelé, univerzitní profesoři, novináři, vědci a kurdští aktivisté. Země se stále více posunuje směrem k autoritativnímu, represivnímu režimu prezidenta Recepa Erdogana.

Vztahy mezi Evropskou unií a Tureckem jsou od té doby napjaté. Ve středu ostře kritizovala Ankaru německá kancléřka Angela Merkelová. Boj proti terorismu podle ní neospravedlňuje zatýkání tisícovek lidí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už během přípravy rezoluce uvedl, že dokument nemá z jeho pohledu žádnou hodnotu. Premiér Yildirim dnes varoval, že Evropu bez pomoci Ankary může zaplavit vlna migrantů. Přerušení rozhovorů podle něj mnohem více poškodí Evropu než Turecko.

"Pokud projdou uprchlíci, zaplaví Evropu... Turecko tomu zabraňuje," řekl dnes Yildirim v televizi. "Přerušení vztahů by poškodilo Evropu pět až šestkrát více (než nás)," uvedl také turecký premiér.

Ministr Çelik dnes prohlásil, že EP popřel evropské hodnoty a že Ankara hlasování nebude brát vážně. "Je snadné takto hovořit tam, kam nevkročil terorismus. V době, kdy Turecko - které sdílí 1295 kilometrů společné hranice se Sýrií a Irákem - bojuje proti terorismu, se v Evropě místo projevů solidarity vedou nerozumné debaty bez jakékoli vize," řekl Çelik. Je to "neplatná rezoluce, kterou nelze brát vážně," dodal na tiskové konferenci.

Žlutá karta Turecku

"Dnešní text je podle mého přijatelný kompromis, EP nemůže předstírat, že nevidí, co se v Turecku děje," uvedla česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO), která hlasovala pro přijetí rezoluce.

"Je to jasně čitelný signál Turecku, žlutá karta a vzkaz, že pokud by se měl vývoj v zemi ubírat směrem, který již několik měsíců trvá, dveře do EU zůstanou Turecku nadobro uzavřené," dodala.

Někteří poslanci během úterní debaty s šéfkou unijní diplomacie Federikou Mogheriniovou vyzývali, aby Unie začala vztahy s Tureckem budovat znova od základu a uzavřela s ním jiný druh partnerství, než je členství v evropském bloku. Poslanci také zdůrazňovali, že důvodem k definitivnímu ukončení přístupových jednání by bylo znovuzavedení trestu smrti, o kterém Ankara uvažuje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy