Europoslanci chtějí zmrazit jednání o vstupu Turecka do EU, vztahy s Ankarou jsou na zhroucení

Silvie Housková
21. 11. 2016 15:44
Europoslanci žádají zmražení přístupových jednání s Tureckem, podle nich je politický vývoj v zemi po červencovém puči nepřijatelný. Turecký prezident Recep Tayiip Erdogan tvrdě útočí na své oponenty, omezuje svobodu tisku a zavírá opoziční politiky. O víkendu navíc uvedl, že Turecko do Evropské unie nemusí vstoupit za každou cenu a může začít hledat alternativy – například v tzv. šanghajské pětce.
Turecký prezident Recep Tayiip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayiip Erdogan | Foto: Reuters

Štrasburk/Ankara – Vztahy Evropské unie a Turecka jsou na pokraji zhroucení. Turecký prezident Recep Tayiip Erdogan po červencovém pokusu o protivládní puč tvrdě útočí na své oponenty, omezuje svobodu tisku a zavírá opoziční politiky.

Díky vyhlášenému stavu nouze pak vládne pouze prostřednictvím dekretů a uvažuje o obnovení trestu smrti.

"Ve chvíli, kdy se v zemi dějí takové věci, není věrohodné o začlenění Turecka do EU vůbec mluvit. Přístupová jednání s Tureckem bychom měli zmrazit," uvedla pro turecký deník Hürriyet europoslankyně Kati Piriová, která se v europarlamentu zabývá vztahy s Tureckem.

Mnohé evropské státy se ale nechtějí k jakýmkoliv krokům proti Erdoganovi uchylovat. Hlavně proto, aby neztroskotala dohoda Ankary a Bruselu o omezení migrace, díky které se podařilo výrazně snížit příliv uprchlíků a migrantů do EU.

Trpělivost s Erdoganovým způsobem vládnutí ale došla v europarlamentu už i socialistické frakci, která dříve vstup Turecka do EU podporovala. "Stále doufáme, že se Ankara vrátí zpět na demokratickou cestu. V tuto chvíli ale nesplňuje ty nejzákladnější podmínky pro přístupové rozhovory," uvedl šéf frakce Gianni Pittella.

Ve čtvrtek tak bude Evropský parlament hlasovat o rezoluci, která ke zmrazení přístupových rozhovorů s Ankarou vyzývá.

I když jde o nezávazné vyjádření europarlamentu, kterým se členské státy nemusí řídit, velvyslanec Turecka při EU už pohrozil, že pokud Evropský parlament rezoluci schválí, EU bude čelit "velmi tvrdé odpovědi ze strany Turecka".

Problémy s protiteroristickým zákonem

Turecko je kandidátskou zemí EU od roku 1997, ale jeho přístupové rozhovory postupují velmi pomalu. Částečně kvůli tomu, že Turecko v mnoha oblastech nesplňuje podmínky vstupu. Především v otázce lidských práv.

Kvůli velmi širokému protiteroristickému zákonu, který dovoluje označovat za teroristy téměř kohokoliv, nemůže Evropská unie Turecku povolit ani bezvízový režim. Právě upřesnění protiteroristického zákona je jedna ze 72 podmínek, které musí Ankara pro získání bezvízového styku splnit.

Vyjednávání EU s Ankarou je tak momentálně na bodu mrazu a Turecko už začíná vyhrožovat, že o Unii ani nestojí.

"Turecko se musí cítit nenuceně a neusilovat o členství v EU za každou cenu. Proč by nemohlo být v šanghajské pětce?" řekl o víkendu Erdogan s tím, že by Turecko mohlo radši usilovat o vstup do Šanghajské organizace pro spolupráci, jejímiž členy jsou Rusko, Čína, Tádžikistán, Kazachstán a Kyrgyzstán.

Dříve už také uvedl, že pokud Brusel nedospěje do konce roku k nějakému rozhodnutí, uspořádá příští rok o členství Turecka v EU referendum.

Se zhoršujícími se vztahy mezi Ankarou a Bruselem je ohrožená hlavně vzájemná dohoda o spolupráci v oblasti migrace, která významně přispěla ke snížení přílivu uprchlíků ze Sýrie do Evropy. Podle ní má Turecko přijímat zpět všechny uprchlíky a imigranty, kteří se dostanou na řecké ostrovy z jeho území.

I když v praxi dohoda úplně nefunguje, a to z velké části kvůli problémům na evropské straně, její ukončení by mohlo příchod dalších lidí do Evropy opět urychlit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy