Europoslanci chtějí zmrazit jednání o vstupu Turecka do EU, vztahy s Ankarou jsou na zhroucení

Silvie Housková
21. 11. 2016 15:44
Europoslanci žádají zmražení přístupových jednání s Tureckem, podle nich je politický vývoj v zemi po červencovém puči nepřijatelný. Turecký prezident Recep Tayiip Erdogan tvrdě útočí na své oponenty, omezuje svobodu tisku a zavírá opoziční politiky. O víkendu navíc uvedl, že Turecko do Evropské unie nemusí vstoupit za každou cenu a může začít hledat alternativy – například v tzv. šanghajské pětce.
Turecký prezident Recep Tayiip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayiip Erdogan | Foto: Reuters

Štrasburk/Ankara – Vztahy Evropské unie a Turecka jsou na pokraji zhroucení. Turecký prezident Recep Tayiip Erdogan po červencovém pokusu o protivládní puč tvrdě útočí na své oponenty, omezuje svobodu tisku a zavírá opoziční politiky.

Díky vyhlášenému stavu nouze pak vládne pouze prostřednictvím dekretů a uvažuje o obnovení trestu smrti.

"Ve chvíli, kdy se v zemi dějí takové věci, není věrohodné o začlenění Turecka do EU vůbec mluvit. Přístupová jednání s Tureckem bychom měli zmrazit," uvedla pro turecký deník Hürriyet europoslankyně Kati Piriová, která se v europarlamentu zabývá vztahy s Tureckem.

Mnohé evropské státy se ale nechtějí k jakýmkoliv krokům proti Erdoganovi uchylovat. Hlavně proto, aby neztroskotala dohoda Ankary a Bruselu o omezení migrace, díky které se podařilo výrazně snížit příliv uprchlíků a migrantů do EU.

Trpělivost s Erdoganovým způsobem vládnutí ale došla v europarlamentu už i socialistické frakci, která dříve vstup Turecka do EU podporovala. "Stále doufáme, že se Ankara vrátí zpět na demokratickou cestu. V tuto chvíli ale nesplňuje ty nejzákladnější podmínky pro přístupové rozhovory," uvedl šéf frakce Gianni Pittella.

Ve čtvrtek tak bude Evropský parlament hlasovat o rezoluci, která ke zmrazení přístupových rozhovorů s Ankarou vyzývá.

I když jde o nezávazné vyjádření europarlamentu, kterým se členské státy nemusí řídit, velvyslanec Turecka při EU už pohrozil, že pokud Evropský parlament rezoluci schválí, EU bude čelit "velmi tvrdé odpovědi ze strany Turecka".

Problémy s protiteroristickým zákonem

Turecko je kandidátskou zemí EU od roku 1997, ale jeho přístupové rozhovory postupují velmi pomalu. Částečně kvůli tomu, že Turecko v mnoha oblastech nesplňuje podmínky vstupu. Především v otázce lidských práv.

Kvůli velmi širokému protiteroristickému zákonu, který dovoluje označovat za teroristy téměř kohokoliv, nemůže Evropská unie Turecku povolit ani bezvízový režim. Právě upřesnění protiteroristického zákona je jedna ze 72 podmínek, které musí Ankara pro získání bezvízového styku splnit.

Vyjednávání EU s Ankarou je tak momentálně na bodu mrazu a Turecko už začíná vyhrožovat, že o Unii ani nestojí.

"Turecko se musí cítit nenuceně a neusilovat o členství v EU za každou cenu. Proč by nemohlo být v šanghajské pětce?" řekl o víkendu Erdogan s tím, že by Turecko mohlo radši usilovat o vstup do Šanghajské organizace pro spolupráci, jejímiž členy jsou Rusko, Čína, Tádžikistán, Kazachstán a Kyrgyzstán.

Dříve už také uvedl, že pokud Brusel nedospěje do konce roku k nějakému rozhodnutí, uspořádá příští rok o členství Turecka v EU referendum.

Se zhoršujícími se vztahy mezi Ankarou a Bruselem je ohrožená hlavně vzájemná dohoda o spolupráci v oblasti migrace, která významně přispěla ke snížení přílivu uprchlíků ze Sýrie do Evropy. Podle ní má Turecko přijímat zpět všechny uprchlíky a imigranty, kteří se dostanou na řecké ostrovy z jeho území.

I když v praxi dohoda úplně nefunguje, a to z velké části kvůli problémům na evropské straně, její ukončení by mohlo příchod dalších lidí do Evropy opět urychlit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
Další zprávy