Východní Aleppo je těsně před pádem a katastrofou. Podle OSN začne do Vánoc exodus lidí

Martin Novák Martin Novák
23. 11. 2016 6:30
Nový americký prezident Donald Trump dává najevo, že je v Sýrii připraven spolupracovat s Ruskem i s tamním prezidentem Bašárem Asadem. Východní Aleppo, ovládané povstalci, může do jeho nástupu do funkce padnout do rukou syrského režimu.
V ulicícíh Aleppa po bombardování.
V ulicícíh Aleppa po bombardování. | Foto: Reuters

Damašek – Povstalci ve východním Aleppu dlouho neudrží své pozice. Útočí na ně syrská armáda a letectvo, ruská letadla i šíitští bojovníci z Íránu, Iráku, Libanonu, Afghánistánu a dalších zemí. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura řekl, že kolaps východní části města je blízko.

Do Vánoc se podle něj dvě stě tisíc až čtvrt milionu lidí vydá na útěk do Turecka, zatímco provládní síly obsadí zdevastovanou část města.

"Pokud nedojde k zásadní změně, přestane východní Aleppo kolem Nového roku prakticky existovat," dodal de Mistura.

Nemocnice i sklady potravin

Vládní nálety cílí opakovaně na nemocnice i sklady potravin a mají jediný cíl: udělat z východního Aleppa neobyvatelné místo a přimět lidi k odchodu.

Za posledních deset dní bombardovaly syrské a ruské vládní letouny pět nemocnic. Některé z nich předtím obnovily práci po dřívějších zásazích, teď jsou znovu mimo provoz.

Od úterý jsou nálety na město jedny z nejsilnějších od začátku bojů v Aleppu v roce 2012.

Lidé se už bojí do nemocnic chodit z obavy, že právě tam budou znovu zasaženi.

"Je to jen otázka času. Povstalci nemůžou v Aleppu dlouho odolávat. Není tam co jíst, nejsou tam nemocnice, bombardování je nepřetržité. Jsou pod obrovským tlakem,“ cituje agentura AFP evropského diplomata.

Jednání o příměří selhala 

De Mistura při jednání v Damašku navrhl, aby syrský režim přijal ve východním Aleppu dočasně vládu povstalců a dohodl se s nimi na příměří.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualím to ale odmítl. Prezident Bašár Asad se s ruskými bombardéry i posilami z Íránu a z libanonského Hizballáhu cítí dostatečně silný na to, aby rebely vyhnal. A nemíní uzavírat kompromisy.

Nepřímo to potvrdil i vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh. Nedávno řekl, že naděje na mír v oblasti neexistuje. Vše se podle něj rozhodne na bitevním poli.

Do východního Aleppa se nedostanou humanitární konvoje, takže potraviny jsou tam čím dál víc nedostatkovým zbožím. 

Operační sál, zničený při náletu v Aleppu. Jeden z mnoha...
Operační sál, zničený při náletu v Aleppu. Jeden z mnoha... | Foto: Reuters

"Vytrvalé bombardování odřízlo v posledních několika dnech statisíce civilistů od zásobování jídlem a od přístupu ke zdravotnické péči,“ uvedl komisař EU pro humanitární otázky Christos Stylianides.

Krvavý účet

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že jen letos mezi lednem a zářím zasáhly v Sýrii nálety nebo dělostřelecké útoky celkem 126 zdravotnických zařízení.

Syrská armáda i její spojenci obnovili ofenzívu na východní Aleppo minulý týden. Jednotky prezidenta Asada by město teoreticky mohly ovládnout ještě před tím, že se 20. ledna 2017 ujme úřadu nový americký prezident Donald Trump.

Ten v kampani naznačoval, že chce v první řadě zničit Islámský stát a že je při tom ochoten spolupracovat jak s Ruskem, tak s režimem syrského prezidenta Bašára Asada.

Trumpův předchůdce ve funkci Barack Obama přitom spolupráci s Asadem odmítal.

Lidé během bombardování čelí bezprecedentnímu utrpení, jsou shazovány stovky bomb, říká regionální koordinátorka Eleanor McClelland z Člověka v tísni. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy