Egypt žádá OSN o vytvoření koalice pro novou válku v Libyi

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
17. 2. 2015 12:01
"Opustili jsme Libyjce, z nichž se stali vězni extremistických milicí," prohlásil egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Cizí mocnosti se podle něj musejí do země vrátit.
Nálety jsou podle Kurdů neúčinné. Na snímku americké bombardéry F-18 nad Sýrií.
Nálety jsou podle Kurdů neúčinné. Na snímku americké bombardéry F-18 nad Sýrií. | Foto: Reuters

Káhira/Tripolis - Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby pověřila mezinárodní koalici intervencí v Libyi.

Západní soused Egypta je podle Sísího od revoluce v roce 2011 ponechán napospas radikálům.

Egypt se v pondělí rozhodl vyslat do Libye vlastní letectvo proti islamistům, kteří zabili 21 egyptských koptů. Od pondělí ale Káhira vyzývá k širšímu zapojení do boje proti skupině, která se hlásí k radikální organizaci Islámský stát (IS).

"Musíme to udělat znovu, a musíme to udělat my všichni společně," řekl Sísí v rozhovoru s francouzskou rozhlasovou stanicí Europe 1 na dotaz, zda Egypt bude v bombardování Libye pokračovat. Podle prezidenta se mezinárodní koalice zapojila do bojů, které v roce 2011 svrhly libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, avšak tato mise zůstala "nedokončená".

V Libyi žijí dva miliony Egypťanů

"Opustili jsme Libyjce, z nichž se stali vězni extremistických milicí," řekl. Libye má nyní dvojí vládu a parlament. Mezinárodní vedení nesídlí v Tripolisu, ale v Tobrúku na východě země.

V Libyi jsou podle některých údajů až dva miliony Egypťanů, kteří tam našli nebo hledají lepší pracovní podmínky. Káhira je už loni vyzvala, aby v Libyi nezůstávali, a v září vydala zákaz do Libye cestovat. Vrátil se ale jen zlomek, většina egyptských občanů v Libyi zůstala.

Egyptská armáda v pondělí začala rozmísťovat své jednotky ve zvýšeném počtu ve všech částech země. Podle jejího mluvčího o tom rozhodla rada národní bezpečnosti, kterou Sísí svolal v neděli, když bylo zveřejněno video s vraždou 21 koptů. Vojáci mají za úkol chránit strategické objekty v celé zemi.

A jak píší komentátoři v Izraeli, Egypt v pondělí sice bombardoval cíle IS ve východolibyjské ropné Darně, ale není to jeho první vojenský zásah v Libyi, pouze první veřejně přiznaný. Káhira se tím veřejně připojila k dalším arabským státům - Jordánsku a některým zemím Perského zálivu -, které bojují proti IS.

Geopolitická situace se změnila

List Haarec napsal, že metody, které IS používá na Blízkém východě, vedou k nové geopolitické situaci. Jednotlivé arabské státy mezi sebou vytvářejí aliance a útočí na území jiných arabských zemí, přičemž se neptají žádného západního koordinátora, zda mohou útok provést.

To byl případ jordánských náletů na IS v Sýrii po vraždě jordánského pilota a nyní je to i případ egyptských útoků v Libyi. IS se tak podle Haarecu podařilo rozvolnit hranice suverénních států tak, jak od okupace Kuvajtu vojsky Saddáma Husajna v roce 1990 nedokázal žádný diktátor.

Egypt se svou účastí v Libyi dostává do situace, kdy bude muset udržovat silné jednotky nejenom na Sinajském poloostrově, kde radikálové tradičně působí, ale také u západní hranice s Libyí. Egypt se také stal v očích IS legitimním cílem útoků. IS v Egyptě zatím pouze verboval své členy pro boj jinde, nyní je ale bude posílat útočit i do Egypta a využije k tomu špatně střeženou a dlouhou egyptsko-libyjskou hranici.

 

Právě se děje

Další zprávy