Egypt propustil novináře, které věznil více než 400 dní

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 2. 2015 10:44
Mohamed Fahmy a Bahír Muhammad z televize Al-Džazíra jsou souzeni za údajnou podporu zakázaného Muslimského bratrstva.
Foto: Reuters

Káhira - Novináři televize Al-Džazíra Mohamed Fahmy a Bahír Muhammad byli v pátek ráno po více než 400 dnech na kauci propuštěni z egyptského vězení.

Dvojice byla loni odsouzena ještě s australským kolegou Peterem Grestem k sedmi až deseti letům vězení za údajnou podporu zakázaného Muslimského bratrstva. Soud nařídil proces opakovat a příští stání se bude konat 23. února.

Gresteho – který byl spolu s nimi v prosinci 2013 zatčen  egyptské úřady propustily a deportovaly do vlasti již 1. února.

O propuštění jeho dvou kolegů rozhodl soud ve čtvrtek. Fahmy, který vlastní kromě egyptského také kanadský pas, musel složit kauci v přepočtu téměř 800 000 korun. Muži se mají hlásit každé ráno na policii, což má zabránit jejich útěku z Egypta.

To, že jsou Fahmy i Muhammad na svobodě, potvrdili jejich příbuzní. "Právě jsme skončili formality k propuštění mého bratra. Po více než roce je znovu doma," sdělil agentuře AFP Muhammadův bratr Ásim. Také Fahmyho bratr oznámil, že Fahmy je na svobodě, a poděkoval všem, kdo novináře v době vězení podporovali. Kanadská vláda ocenila, že Fahmy je na svobodě, byť podmínečně.

Fahmy pracoval jako šéf káhirské redakce, Muhammad jako producent. Egypt viní Al-Džazíru, že poskytla prostor pro podporu Muslimského bratrstva v době, kdy armáda sesadila prezidenta Muhammada Mursího a později Muslimské bratrstvo zakázala. Stanice obvinění odmítla a vedla intenzivní kampaň za záchranu svých žurnalistů, zatčených v prosinci 2013. Tvrdí, že pouze vykonávali svou práci a informovali o situaci v Egyptě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy