Moskva/Praha – Text s údajnými důkazy o smrti mnoha ruských vojáků na východní Ukrajině, který chtěl publikovat zavražděný opoziční politik Boris Němcov, chce nyní zveřejnit jeho kamarád Ilja Jašin.
Řekl to v rozhovoru pro britský deník The Times. Materiál podle ruského serveru slon.ru obsahuje výpovědi rodičů vojáků, kteří na východní Ukrajině padli.
Ruská opozice a ukrajinský prezident Petro Porošenko označují existenci dokumentu za důvod, proč byl pětapadesátiletý Němcov v pátek zastřelen neznámým útočníkem čtyřmi kulkami.
Podle Jašina plný text existoval pouze v Němcovově počítači, který zabavila policie. Jašin ale prý má některé dokumenty, poznámky a důkazy shromážděné na jiném místě.
Sám Němcov krátce před smrtí prohlásil, že rozsah zapojení ruské armády do války na východě Ukrajiny je větší, než většina lidí mimo úzký okruh Kremlu tuší. To se týká podle jeho slov i "počtu rakví, které opouštějí Doněckou a Luhanskou oblast Ukrajiny směrem do Ruska".
Na podobné informace je ruská vláda citlivá. Nedávno zadržela zpravodaje britské BBC, který sháněl výpovědi příbuzných zabitých vojáků ve městě Astrachaň.
Podobný spor ostatně stál u počátku nepřátelství Vladimira Putina a Němcova v roce 2002.
Němcov tehdy zveřejnil zprávu, že při zásahu speciálních jednotek proti teroristům v moskevském divadle Dubrovka zemřela většina rukojmích kvůli tomu, že jim nebyla po policejním použití chemikálií včas poskytnuta lékařská pomoc. Putin ho obvinil, že buduje svoji popularitu "na krvi".
První podezřelí?
Šéf vyšetřovatelů ve středu řekl, že Federální a bezpečnostní služba (FSB) už má několik podezřelých. Policisté hledají pistoli v řece Moskvě.
Na místě žádnou zbraň nenašli, vrah ji možná hodil do řeky. Zajímají se také o automobil ochranky ministerstva financí, který projížděl kolem místa vraždy krátce po činu.
Přítelkyně Němcova Anna Durycká - hlavní svědkyně v případu - byla několik dní v bytě patřícím Federální bezpečnostní službě FSB. Má k dispozici výpis hovorů a SMS Němcova i Durycké.
Ptali se jí, zdá nápad jít procházkou z restaurace v obchodním domě GUM byl její, či Němcova, píše list Kommersant.
Durycká vypověděla, že střelci neviděla do tváře.
Z Kremlu zní, že vyšetřování vraždy bývalého ruského vicepremiéra je prioritou. Přesto není vyloučeno, že jméno a důvody objednavatele vraždy nebudou nikdy známy.
V Rusku je takových případů řada.
Za smrt novinářky Anny Politkovské stanulo před soudem několik Čečenců, což ale nepřineslo odpověď na otázku, kdo si smrt ženy objednal. Spekuluje se o čečenském prezidentovi a Putinově oblíbenci Ramzanu Kadyrovovi, kterého Politkovská opakovaně popisovala jako bezcharakterního primitiva.
Násilná smrt čečenské lidsko-právní aktivistky Natalie Estěmirovové z roku 2009 se neobjasnila. Stejně tak jako úmrtí právníka Sergeje Magnitského, který zemřel ve vazbě poté, co obvinil zaměstnance ministerstva vnitra a daňové úřady z korupce.
V jednom se ale vraždy Politkovské a Němcova liší: novinářka zemřela před vchodem do svého domu na periferii města, Němcova střelec připravil o život v centru Moskvy, blízko Kremlu, kde lze očekávat kamery a policisty. To svědčí o velké sebedůvěře a otrlosti pachatelů. Kdo střílí v těchto místech, velmi riskuje.
"Může jít o pokus destabilizovat politickou situaci v zemi," řekl novinářům představitel Vyšetřovacího výboru Ruské federace (SKR) Vladimir Markin. Jen tak zopakoval názor samotného prezidenta Vladimira Putina, který vraždu označil za provokaci.
Podobnost s Bělehradem?
Nabízí se srovnání s vraždou srbského premiéra Zorana Djindjiče v Bělehradě před dvanácti lety. Politika zavraždil odstřelovač ze střech před zadním vchodem do sídla vlády.
Odsouzeni za vraždu byli příslušníci speciálních policejních jednotek JSO, propojení s organizovaným zločinem. Motivem byla údajná zrada Djindjiče, který se po pádu Slobodana Miloševiče snažil Srbsko sblížit s Evropskou unií a odmítl nacionalismus.
V Srbsku je ale přece jenom jiná situace než v Rusku.