Nářek se odráží od zdi, rakev hlídá OMON. Reportáž z Moskvy

Jiří Just Jiří Just
3. 3. 2015 14:26
Rusové se v Moskvě naposledy loučí se zavražděným opozičním předákem Borisem Němcovem. "Bez skandování, bez protivládních hesel," píše zpravodaj Aktuálně.cz.
Poslední rozloučení s Borisem Němcovem. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Moskva (Od našeho zpravodaje) - Podruhé za posledních pár dnů ulice Moskvy zaplnily tisíce lidí. Více než kilometrová fronta lidí s květinami a ruskými trikolorami se vine k malé budově Sacharovova centra.

V ní se koná poslední rozloučení s Borisem Němcovem, někdejším vicepremiérem - a následně jedním z nejhlasitějších kritiků ruského režimu a Vladimira Putina osobně.

Na štítu sousedního domu je zdálky vidět nápis "Svoboda". Tu si zastřelený opoziční lídr přál přinést své zemi.

Zástup se tiše pohybuje kupředu. Bez skandování, bez protivládních hesel. Na kopečku nad davem stojí muž s plnovousem. Opíraje se o hůl drží v rukou květiny a fotografii Němcova.

Stísněnou atmosféru narušuje pouze troubení klaksonů okolo projíždějících automobilů.

Rakev plná květin

V desetimetrových rozestupech lemují řadu politikových stoupenců ruští policisté. Budovu s Němcovovou rakví obklíčila zásahová jednotka OMON.

Její příslušníci přitom ještě nedávno tahali ideologického odpůrce Kremlu do antonu. Teď dohlíží, aby se ostatkům opozičníka nic nestalo.

V nevelké hale není k hnutí. Piedestal s politikovou rakví je zaplněn květinami.

Každý, kdo se dostal dovnitř, se u ní chce zdržet co nejdéle. Od cihlové zdi, na které jsou pověšeny snímky Borise Němcova, se odráží nářek.

Další fotky běží na bílém plátně. Politik je na nich znázorněn jako člen vlády, bojovník za lepší Rusko nebo skromně, jako příjemný chlapík.

Bez přestání zní projevy Němcovových přátel a spolupracovníků. Přes speciální vchod do haly pouštějí prominentní hosty. V davu se mihne oligarcha Michail Prochorov, manželka prvního ruského prezidenta Naina Jelcinová, tisková mluvčí Dmitrije Medveděva Natalja Timaková, vicepremiér Arkadij Dvorkovič a také velvyslanci všech států EU včetně Vladimira Remka.

"Boris byl pro mě především kamarád. Byl mi velmi blízký. Když působil ve vládě, tak byl mým šéfem. Pracoval jsem pro něj, když byl poté zvolen do Státní dumy," řekl Aktuálně.cz Boris Naděžin, známý ruský liberální politik a člen vedení opoziční strany Pravoje dělo.

"Je hrozné, co se stalo. Pořád jsem v šoku," dodává.

Na otázku, kdo může stát za atentátem na Němcova, odpovídat nechce. Nechce prý spekulovat.

"On nezemřel zbytečně"

Postarší dáma, která se představí jako Viktorie, se s námahou opírá o jednu z šedých policejních zátaras, které lemují zástup Němcovových stoupenců. V davu stojí už bezmála dvě hodiny. "Neodpustila bych si, kdybych nepřišla. Byla jsem v neděli na mítinku, ale dnes se s ním chci důstojně rozloučit," říká.

"Byl mým kolegou. Byli jsme spolu ve Svazu pravicových sil," vypráví se stísněným hlasem. Němcov partaj vedl do roku 2004.

Poloprázdným parkem prochází muž v čepici a s aktovkou v ruce. S nedůvěrou v očích míjí policisty, kteří ležérně postávají podél zátarasů.

"Němcov byl pravý vlastenec. Ne jako ti, kteří na nás od rána do noci řvou z televizních obrazovek. Němcova jsem si vážil. Proto jsem musel přijet. Víte, já totiž nejsem z Moskvy," vysvětluje. Jmenuje Vladimir, je mu asi šedesát a žije 350 kilometrů od Moskvy ve městě Orjol.

"Nemyslím si, že Němcovova smrt změní vládní režim. Ne, Kreml nezmění svou politiku. Možná že jeho smrt nějakým způsobem zapůsobí na naši společnost. On nezemřel zbytečně. Chtěl bych tomu věřit," dodává se smutným úsměvem ve tváři.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 25 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 54 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy