Donald Trump míří do Polska. Kromě politického gesta ale nic konkrétního střední Evropě nepřiveze

Martin Ehl Martin Ehl
5. 7. 2017 12:33
Americký prezident Donald Trump navštíví Polsko, když přijede do Varšavy na summit polsko-chorvatského projektu Trojmoří. Pro Poláky je to velký úspěch. Doufají, že dokážou ovlivnit Trumpův názor na Rusko - především pak na protiruské sankce související s projektem nového plynovodu Nord Stream 2. Podle analytiků ale Trumpova návštěva nemusí nic reálného změnit. "Návštěva Donalda Trumpa může přinést rétorickou podporu Trojmoří, ale nevyplynou z ní žádné konkrétní projekty," domnívá se polský think-tank Polityka Insight.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Varšava - Zástupci dvanácti států východní části Evropské unie přivítají ve středu večer ve Varšavě amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Polské diplomacii se tak povedlo téměř nemožné.

Tradiční konference Globální forum se změnila ve vrcholné setkání hlav států k tématu, o kterém před rokem ještě věděl málokdo. Je jím spolupráce v regionu, který polský prezident Andrzej Duda nazývá Trojmoří.

Jde o společnou iniciativu Polska a Chorvatska ohlášenou v roce 2015. Zapojilo se do ní dalších deset států ležících mezi Baltem, Černým mořem a Jadranem. Takže včetně České republiky.

Na programu jsou debaty o infrastruktuře a rozvoji, transatlantické spolupráci a energetice.

Právě energetické téma by mělo být základní osou spolupráce.

Summitu se ale nezúčastní všichni prezidenti.

Kromě Miloše Zemana, kterého zastoupí šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, by měli podle neoficiálních informací chybět i rumunský prezident Klaus Iohannis, rakouský Alexander Van der Bellen a litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová.

Cestou na G20

Donald Trump se ve Varšavě zastaví cestou na summit ekonomicky nejvyspělejších států G20, který se koná v Hamburku. Tam by se měl poprvé setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

A Poláci doufají, že mohou Trumpův názor na Rusko ovlivnit.

Summit Trojmoří chtějí využít mimo jiné k podpoře nových amerických sankcí vůči Rusku. A to zejména vůči firmám a fyzickým osobám, které stojí za projektem nového plynovodu Nord Stream 2.

Varšava a pobaltské země proti němu dělají všechno možné - a pochybnosti má i Evropská komise. Jenže Německo s Ruskem ho chtějí postavit přes Baltské moře, podél existujícího Nord Stream 1.

"Možná to vypadá jako zjednodušování, ale Trump by mohl využít příležitosti k pošťouchnutí německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona," domnívá se Wojciech Przybylski, šéfredaktor časopisu Visegrad Insight.

Odkazuje při tom na někdejší označení postkomunistických států unie výrazem "nová Evropa". Byly totiž ochotny spolupracovat s USA v boji proti Iráku Saddáma Husajna.

Trump by mohl dělení na starou a novou Evropu pomocí polského Trojmoří vrátit do hry.

Úspěch prezidenta Dudy

Oficiálně má Trojmoří podpořit hlavně společné energetické a infrastrukturní projekty. Polská vládní strana Právo a spravedlnost si od něj ale slibuje posílení role své země v regionu.

Česko nebo Slovensko se této iniciativy účastní zatím pasivně. Diplomaté dávají najevo, že by se jim nelíbilo, kdyby Trojmoří nahradilo spolupráci středoevropské visegrádské čtyřky.

Summit Trojmoří s účastí šéfa Bílého domu je úspěchem polského prezidenta Andrzeje Dudy. Nebo spíše jeho hlavního poradce Krzysztofa Szczerského, který je hlavním architektem myšlenky Trojmoří.

"Je to idea, která by měla posílit evropskou jednotu," odmítl Szczerski v květnu pochyby, zda se Polsko nesnaží navázat na meziválečný polský projekt Mezimoří a budovat vlastní sféru vlivu ve střední Evropě.

Na květnové konferenci Globsec v Bratislavě Duda například hovořil o Trojmoří v množném čísle - jako by projekt představoval názor celého regionu.

"Trojmoří je hospodářská iniciativa, která má pomoci nejen byznysu, ale i bezpečnosti," řekl Duda. "Střední Evropa už není jen příjemcem, ale i tím, kdo k bezpečnosti přispívá," dodal.

Bezpečnost i energetika

Polská diplomacie je uvnitř Evropské unie poměrně izolovaná. Summit ji tak může posílit ve sporech s Evropskou komisí o stav právního státu v Polsku anebo o energetickou politiku.

A taky od Trumpovy návštěvy si hodně slibuje. Obecné politické sblížení, spolupráci v energetice anebo ve vojenství.

Do Polska nedávno přijela první dodávka zkapalněného plynu LNG ze Spojených států.

A USA jsou vedoucím státem v praporu sil NATO, který je v Polsku součástí odstrašení případného ruského útoku.

Cílem Trojmoří je například větší propojení plynových soustav střední Evropy. Tím by přes polský terminál LNG a plánovaný chorvatský mohlo do regionu proudit víc amerického plynu.

I to je v polských očích argument proti plynovodu Nord Stream 2 a pro snížení vlivu Ruska v Evropě.

Jen "politická deklarace"

Zaznívají ale i hlasy, podle kterých Trumpova návštěva nic konkrétního nepřinese.

"Návštěva Donalda Trumpa může přinést rétorickou podporu Trojmoří, ale nevyplynou z ní žádné konkrétní projekty," domnívá se například analýza polského think tanku Polityka Insight. 

"USA nebudou investovat žádné peníze na stavbu plynovodů, silnic nebo železnic. Ty se budou i nadále stavět z fondů Evropské unie, takže zvláštní vztahy střední Evropy s USA nepřesáhnou rozměr politické deklarace," uzavírá Polityka Insight.

Americký prezident Donald Trump přednesl svůj první projev před zákonodárci. Mimo jiné se nezřekl závazků vůči spojencům v Severoatlantické alianci. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 15 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy