Trump se poprvé osobně sejde s Putinem. Už příští týden na summitu G20, oznámil Bílý dům

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 6. 2017 20:42
Prezidenti Donald Trump a Vladimir Putin se příští týden v rámci summitu G20 v Hamburku poprvé osobně sejdou. Oznámil to Trumpův bezpečnostní poradce Herbert Raymond McMaster. "Naše vztahy s Ruskem se neliší od jiných zemí, pokud jde o to, jak jim sdělujeme naše obavy, kde vidíme problémy vztahů, ale i příležitosti," řekl McMaster novinářům. Summit proběhne 7. a 8. července.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump se vůbec poprvé osobně setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem během summitu skupiny velkých ekonomik G20, který proběhne koncem příštího týdne v Hamburku. Oznámil to ve čtvrtek Trumpův bezpečnostní poradce Herbert Raymond McMaster, podle něhož bude řeč o tématech, které USA "dráždí", stejně jako o oblastech, v nichž by obě země mohly spolupracovat.

Trump v loňské předvolební kampani pronesl několik vstřícných výroků na Putinovu adresu a už jako prezident prohlásil, že by chtěl zlepšit napjaté vztahy s Ruskem, přičemž nevyloučil uvolnění protiruských sankcí.

Zásadním problémem amerického prezidenta přitom je v posledních týdnech vyšetřování kauzy údajných ruských zásahů do předvolební kampaně, kterou se ruští hackeři podle amerických tajných služeb snažili ovlivnit v jeho prospěch.

McMaster ve čtvrtek podle agentury AP odmítl odpovědět na dotaz, zda bude Trump s Putinem hovořit i o této záležitosti s tím, že agenda jejich jednání dosud "není hotova".

"Naše vztahy s Ruskem se neliší od jiných zemí, pokud jde o to, jak jim sdělujeme naše obavy, kde vidíme problémy vztahů, ale i příležitosti," řekl McMaster novinářům.

Trump se podle něho během summitu pořádaného 7. a 8. července chce sejít k separátním jednáním i s dalšími světovými lídry včetně čínského prezidenta Si Ťin-pchinga či německé kancléřky Angely Merkelové.

 

Právě se děje

Další zprávy