Vícerychlostní Evropa, ale s otevřenými dveřmi. Česko v Římě podpoří plán, jak se má změnit EU

Ondřej Houska Ondřej Houska
24. 3. 2017 18:00
Česko podpoří společnou deklaraci, která má v sobotu nastínit budoucnost Evropské unie. EU se má podle dokumentu soustředit na zajištění bezpečnosti a prosperity svých občanů. Zároveň se evropští lídři shodnou na kompromisu v otázce tzv. vícerychlostní Unie. Země, které budou chtít, můžou v integraci postupovat rychleji. Podle deklarace ale "musí nechat otevřené dveře těm státům, které se budou chtít přidat později". Prohlášení mají podepsat premiéři či prezidenti na slavnostním summitu v Římě. EU zde oslaví 60 let od svého vzniku.
Italská metropole se připravuje na víkendový summit EU.
Italská metropole se připravuje na víkendový summit EU. | Foto: Reuters

Řím (od našeho zpravodaje) - O víkendu čeká Evropskou unii velká událost, oslaví své 60. narozeniny. V Římě se kvůli tomu sejdou premiéři nebo prezidenti členských států Unie.

Nedorazí však zástupci Velké Británie, která z EU odchází. Právě chystaný brexit je podle lídrů ostatních zemí důvodem k zamyšlení, jak by se Unie měla změnit, aby získala větší podporu občanů.

Plán na její budoucnost je pak hlavním programem schůzky. Česko ho podle premiéra Bohuslava Sobotky podpoří.

Dlouho se debatovalo o tom, zda Evropa v budoucnu nebude vícerychlostní. Tedy že by státy ochotné k další integraci mohly pokračovat samostatně bez účasti těch, které to odmítají.

Taková možnost přitom existuje už teď - ne všechny země EU mají euro, některé nejsou v Schengenu.

Vícerychlostní Evropu Česko nechce

Proti vícerychlostní Evropě se ohrazovalo právě Česko a další země střední a východní Evropy.

Češi, Poláci nebo Maďaři se obávali, že příliš velký důraz na vícerychlostní Evropu by z nich mohl udělat neplnoprávné členy a narušil by jednotný evropský trh. Na něm jsou ekonomicky závislí.

"Obáváme se, že pak by se rozhodovalo o nás bez nás," řekl český premiér Sobotka.

Evropští lídři by se nakonec měli na summitu v Římě shodnout na kompromisu: země, které budou chtít, můžou v integraci postupovat rychleji. Podle deklarace ale "musí nechat otevřené dveře těm státům, které se budou chtít přidat později".

Takové znění Česku vyhovuje. Premiér Sobotka podle diplomatického zdroje Aktuálně.cz svým kolegům z EU řekne, že vícerychlostní integrace musí být až poslední možností, poté co se nepodaří najít shodu všech členských států.

Čtyři hlavní priority EU

"Evropa je naší společnou budoucností," stojí taky v návrhu deklarace, který má Aktuálně.cz k dispozici. Podle ní se nejvyšší představitelé členských zemí shodnou, že EU musí pokračovat. "Kdybychom jednali samostatně, převálcoval by nás globální vývoj."

Česko spolu s řadou dalších zemí taky chtělo, aby dokument z římského summitu obsahoval důraz na to, že EU musí svým občanům přinést bezpečnost a hospodářský blahobyt.

Návrh deklarace vyzdvihuje přínos jednotného evropského trhu, na kterém mezi sebou členské země volně obchodují a na němž platí volný pohyb pracovních sil. To vše podle něj přispívá k hospodářskému růstu.

"Stojíme o to, aby společný trh sloužil k tomu, že se budou sbližovat příjmy a životní úrovně v jednotlivých částech Evropské unie," řekl český premiér Sobotka.

Prioritou EU má podle společné deklarace být i ochrana sociálních práv nebo podpora rovnosti žen a mužů.

Z hlediska zajištění bezpečnosti by se měla EU soustředit na společný boj proti terorismu nebo lepší ochranu hranic v reakci na migrační krizi.

A čtvrtým hlavním cílem by mělo být posílení společné evropské obrany ve spolupráci s NATO.

Římský summit tyto čtyři priority spíš jen obecně vyjmenovává. Jejich rozpracování do konkrétnější podoby má přijít v příštích měsících.

Například v červnu by měla Evropská komise na konferenci v Praze zveřejnit, jak posílí spolupráci při společných vojenských misích mimo evropské území. Tedy například při zásazích proti pašerákům migrantů ve Středomoří.

Poláci se vzpírali

Polsko v médiích ještě na poslední chvíli hrozilo, že společné prohlášení nepodepíše, pokud nebude obsahovat jeho požadavky.

Vše, o čem Varšava mluví, ale už v textu je. Ostatní země proto polskou vládu podezírají, že jen hraje na protievropskou strunu části polského veřejného mínění.

Velká většina Poláků přitom podle průzkumů členství v EU podporuje. Taky český premiér Sobotka prohlásil, že Poláci oficiálně žádné výhrady proti textu prohlášení nesdělili.

Lídři zemí EU se v Římě scházejí u příležitosti šedesátého výročí podpisu Římských smluv, které položily základ k dnešní Evropské unii. Založily například společnou celní unii nebo jednotný evropský trh.

Sobotní summit se uskuteční na stejném místě, kde byly 25. března 1957 podepsány původní Římské smlouvy - na římském Kapitolu.

Nikdo další po brexitu nyní Evropu neopustí, tvrdí europoslanec Pavel Telička | Video: Pavlína Nouzová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy