Vícerychlostní Evropa, ale s otevřenými dveřmi. Česko v Římě podpoří plán, jak se má změnit EU

Ondřej Houska Ondřej Houska
24. 3. 2017 18:00
Česko podpoří společnou deklaraci, která má v sobotu nastínit budoucnost Evropské unie. EU se má podle dokumentu soustředit na zajištění bezpečnosti a prosperity svých občanů. Zároveň se evropští lídři shodnou na kompromisu v otázce tzv. vícerychlostní Unie. Země, které budou chtít, můžou v integraci postupovat rychleji. Podle deklarace ale "musí nechat otevřené dveře těm státům, které se budou chtít přidat později". Prohlášení mají podepsat premiéři či prezidenti na slavnostním summitu v Římě. EU zde oslaví 60 let od svého vzniku.
Italská metropole se připravuje na víkendový summit EU.
Italská metropole se připravuje na víkendový summit EU. | Foto: Reuters

Řím (od našeho zpravodaje) - O víkendu čeká Evropskou unii velká událost, oslaví své 60. narozeniny. V Římě se kvůli tomu sejdou premiéři nebo prezidenti členských států Unie.

Nedorazí však zástupci Velké Británie, která z EU odchází. Právě chystaný brexit je podle lídrů ostatních zemí důvodem k zamyšlení, jak by se Unie měla změnit, aby získala větší podporu občanů.

Plán na její budoucnost je pak hlavním programem schůzky. Česko ho podle premiéra Bohuslava Sobotky podpoří.

Dlouho se debatovalo o tom, zda Evropa v budoucnu nebude vícerychlostní. Tedy že by státy ochotné k další integraci mohly pokračovat samostatně bez účasti těch, které to odmítají.

Taková možnost přitom existuje už teď - ne všechny země EU mají euro, některé nejsou v Schengenu.

Vícerychlostní Evropu Česko nechce

Proti vícerychlostní Evropě se ohrazovalo právě Česko a další země střední a východní Evropy.

Češi, Poláci nebo Maďaři se obávali, že příliš velký důraz na vícerychlostní Evropu by z nich mohl udělat neplnoprávné členy a narušil by jednotný evropský trh. Na něm jsou ekonomicky závislí.

"Obáváme se, že pak by se rozhodovalo o nás bez nás," řekl český premiér Sobotka.

Evropští lídři by se nakonec měli na summitu v Římě shodnout na kompromisu: země, které budou chtít, můžou v integraci postupovat rychleji. Podle deklarace ale "musí nechat otevřené dveře těm státům, které se budou chtít přidat později".

Takové znění Česku vyhovuje. Premiér Sobotka podle diplomatického zdroje Aktuálně.cz svým kolegům z EU řekne, že vícerychlostní integrace musí být až poslední možností, poté co se nepodaří najít shodu všech členských států.

Čtyři hlavní priority EU

"Evropa je naší společnou budoucností," stojí taky v návrhu deklarace, který má Aktuálně.cz k dispozici. Podle ní se nejvyšší představitelé členských zemí shodnou, že EU musí pokračovat. "Kdybychom jednali samostatně, převálcoval by nás globální vývoj."

Česko spolu s řadou dalších zemí taky chtělo, aby dokument z římského summitu obsahoval důraz na to, že EU musí svým občanům přinést bezpečnost a hospodářský blahobyt.

Návrh deklarace vyzdvihuje přínos jednotného evropského trhu, na kterém mezi sebou členské země volně obchodují a na němž platí volný pohyb pracovních sil. To vše podle něj přispívá k hospodářskému růstu.

"Stojíme o to, aby společný trh sloužil k tomu, že se budou sbližovat příjmy a životní úrovně v jednotlivých částech Evropské unie," řekl český premiér Sobotka.

Prioritou EU má podle společné deklarace být i ochrana sociálních práv nebo podpora rovnosti žen a mužů.

Z hlediska zajištění bezpečnosti by se měla EU soustředit na společný boj proti terorismu nebo lepší ochranu hranic v reakci na migrační krizi.

A čtvrtým hlavním cílem by mělo být posílení společné evropské obrany ve spolupráci s NATO.

Římský summit tyto čtyři priority spíš jen obecně vyjmenovává. Jejich rozpracování do konkrétnější podoby má přijít v příštích měsících.

Například v červnu by měla Evropská komise na konferenci v Praze zveřejnit, jak posílí spolupráci při společných vojenských misích mimo evropské území. Tedy například při zásazích proti pašerákům migrantů ve Středomoří.

Poláci se vzpírali

Polsko v médiích ještě na poslední chvíli hrozilo, že společné prohlášení nepodepíše, pokud nebude obsahovat jeho požadavky.

Vše, o čem Varšava mluví, ale už v textu je. Ostatní země proto polskou vládu podezírají, že jen hraje na protievropskou strunu části polského veřejného mínění.

Velká většina Poláků přitom podle průzkumů členství v EU podporuje. Taky český premiér Sobotka prohlásil, že Poláci oficiálně žádné výhrady proti textu prohlášení nesdělili.

Lídři zemí EU se v Římě scházejí u příležitosti šedesátého výročí podpisu Římských smluv, které položily základ k dnešní Evropské unii. Založily například společnou celní unii nebo jednotný evropský trh.

Sobotní summit se uskuteční na stejném místě, kde byly 25. března 1957 podepsány původní Římské smlouvy - na římském Kapitolu.

Nikdo další po brexitu nyní Evropu neopustí, tvrdí europoslanec Pavel Telička | Video: Pavlína Nouzová
 

Právě se děje

před 28 minutami

Majitel Zásilkovny zvýšil ve čtvrtletí tržby o 163 procent na miliardu

Skupina Packeta, která provozuje službu Zásilkovna, zvýšila v prvním čtvrtletí tržby o 163 procent na 1,09 miliardy korun. Počet přepravených zásilek v době koronavirových uzávěr obchodů stoupl o 158 procent na 16,9 milionu. Firma to v úterý uvedla v tiskové zprávě.

Zvyšoval se počet výdejních míst skupiny, za první tři měsíce letošního roku vzrostl jejich počet o téměř 1000 na více než 6800, z toho 4650 bylo v České republice. K rekordním výsledkům Packety podle výkonné ředitelky Simony Kijonkové výrazně přispěly všechny trhy, na kterých skupina působí. Vedle Česka rostla v Německu, Maďarsku, Polsku, Rumunsku i na Slovensku.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Výbuch ve Vrběticích znehodnotil okolní pozemky a znemožnil jejich využití, obce žádají stamilionové kompenzace

Obce a lidé z okolí vrbětického areálu, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, žádají stát o odškodnění v řádu stovek milionů korun. Kvůli explozím a zásahu složek integrovaného záchranného systému, který skončil až loni, nemohli majitelé hospodařit na stovkách hektarů pozemků. Byly znehodnoceny, událost snížila cenu nemovitostí, měla i dopad na kvalitu života obyvatel, řekl v úterý novinářům europoslanec a advokát čtyř postižených obcí Stanislav Polčák.

Přímé škody na majetku obcí Vlachovice, Haluzice a Lipová a města Slavičína se podle něj pohybují okolo 80 milionů korun. Další škody způsobené obcím a obyvatelům odhadl na stovky milionů korun. Nároky by se podle Polčáka mohly hradit ze zvláštního fondu, jehož vznik obce iniciují. "Obce očekávají, že by se státem mohly dospět k dohodě nejpozději v září, což je i tak sedm let od výbuchu," uvedl Polčák.

Dosud obdrželi v roce 2015 pouze obyvatelé tří dotčených obcí odškodnění 3100 korun, a to za evakuaci po explozích. "Náležitém u odškodnění bránilo provádění záchranných prací, které byly ukončeny teprve na podzim loňského roku, a dále nezjištění skutečného viníka události. Pevně věříme, že s ohledem na nově zjištěné informace nyní stát k odškodnění přistoupí zodpovědně a především rychle," uvedl Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, jejichž součástí jsou i Vrbětice.

Obce dále požádaly vládu a ministerstva obrany, vnitra a financí, aby byli v přiměřené době pohnáni k odpovědnosti viníci tragédie, i pokud by byli ve spojení s cizí státní mocí. Navrhly také adekvátní směnu vhodných pozemků ve vlastnictví státu s pozemky dotčenými mimořádnými událostmi. Požadují zabezpečení hloubkového pyrotechnického průzkumu na zasažených pozemcích. "Návrhy nyní budou projednávat zastupitelstva jednotlivých obcí," řekl Polčák.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Bulharský prezident jmenoval svého spolupracovníka Janeva šéfem dočasné vlády

Bulharský prezident Rumen Radev jmenoval svého spolupracovníka Stefana Janeva šéfem dočasné vlády, která má zemi dovést k červencovým volbám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy