Moskva - Neznámý pachatel v pondělí vtrhl do budovy ruské nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy a pobodal zástupkyni šéfredaktora Taťjanu Felgengauerovou.
Dvaatřicetiletá žena byla převezena do nemocnice, kde podstoupila operaci. Podle šéfredaktora Echa Moskvy Alexeje Venědiktova ji teď lékaři udržují v kómatu a na dýchacích přístrojích. V ohrožení života však není.
Deputy editor-in-chief @t_felg’s life not in danger after knife attack at Ekho Moskvy radio station in Moscow. A man was detained. pic.twitter.com/WvJcgzSlKu
— Tom Parfitt (@parfitt_tom) October 23, 2017
"Muž, který vtrhl do (budovy) rádia, oslepil strážného sprejem s dráždivou látkou a bodl nožem do krku moderátorku Taťjanu Felgengauerovou. (Žena) byla hospitalizována, zavedli jí katetr," uvedl Venědiktov.
Osmačtyřicetiletý muž byl zadržen a předán do rukou policie. Soud ho pak v úterý poslal na dva měsíce do předběžné vazby.
Zadrženým je Boris Gric. Muž má izraelské a ruské státní občanství, což spolu s bydlištěm mimo ruské území byl i důvod, proč ho policie umístila do vazby.
Ведущая "Эха Москвы" Татьяна Фельгенгауэр получила удар ножом в шею. Посмотрите репортаж с места событий. pic.twitter.com/XK5LZyc6vC
— Радио Свобода (@SvobodaRadio) October 24, 2017
Z Gricova internetového blogu vyplývá, že Felgengauerovou obviňoval z "telepatického pronásledování". Jeho příčetnost bude podle ruských médií předmětem zkoumání.
Vyšetřovatelé podle agentury TASS tvrdí, že motivy útoku byly nejspíš osobní a s novinářskou činností Felgengauerové nesouvisejí. Nezávislý server Meduza.io však píše, že Felgengauerová se s mužem neznala.
Policie zatím žádnou verzi nevyloučila.
Útoků je v Rusku více
Ruský svaz novinářů označil pondělní útok na opoziční novinářku za "pokus umlčet hlasatele alternativních názorů".
Útok je podle šéfredaktora Echa Moskvy Venědiktova důkazem atmosféry nenávisti, která vůči novinářům v Rusku panuje. Policie by se proto měla při vyšetřování zaměřit i na lidi, kteří jsou za ni zodpovědní a kteří útoky na novináře schvalují, dodal.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale tato slova odmítl. "Snahy propojit tragický případ spojený s projevem šílenství s něčím dalším nejsou z našeho pohledu logické ani správné" uvedl Peskov.
Echo Moskvy patří k hlavním opozičním médiím v Rusku, přestože jeho většinovým vlastníkem je dceřiná společnost státního energetického gigantu Gazprom. Rozhlasová stanice pečlivě sleduje ruskou opoziční scénu a publikuje názory většinou kritické k politice Kremlu. Často ale dává místo i obhájcům ruského režimu.
Útoky proti Echu Moskvy nejsou ojedinělé, redaktoři si v minulosti v několika případech stěžovali na anonymní výhrůžky smrtí.
Do domu komentátorky Julije Latyninové útočníci letos v červenci vypustili páchnoucí plyn. Přiotrávilo se při tom osm lidí, včetně dětí.
Jedna z nejvášnivějších kritiček ruského režimu pak v září z obavy o svůj život opustila Rusko a oznámila, že se do vlasti nehodlá vrátit. Z Ruska odjeli také její rodiče.
V červnu 2015 odjela z Ruska další bývalá spolupracovnice Echa Moskvy, novinářka Žanna Němcovová - dcera opozičního lídra Borise Němcova. Ten byl zavražděn v ruské metropoli v únoru téhož roku. Němcovová obviňovala ze smrti svého otce prezidenta Vladimira Putina. Byla známá také soustavnou kritikou Putinova režimu.
Velké zdravotní obtíže měl nedávno taky opoziční aktivista a novinář Vladimir Kara-Murza, který kdysi pracoval pro Echo Moskvy. V květnu 2015 skončil v kómatu poté, co ho někdo otrávil těžkými kovy.
Pak se Kara-Murza půl roku léčil v USA a nakonec se rozhodl pro návrat do Ruska. Letos v únoru byl však znovu převezen do nemocnice se stejnými příznaky jako před dvěma lety. Kara-Murza byl poradcem a blízkým přítelem Borise Němcova.