Dcera zavražděného Němcova kvůli výhrůžkám opustila Rusko

ČTK ČTK
8. 6. 2015 23:48
Podle Žanny Němcovové se ovzduší v zemi zhoršuje a ohroženi jsou všichni kritici režimu prezidenta Vladimira Putina.
Žanna Němcovová, dcera zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova.
Žanna Němcovová, dcera zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova. | Foto: ČTK

Londýn/Moskva - Nejstarší dcera zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova Žanna Němcovová ohlásila, že opustila Rusko poté, co jí bylo vyhrožováno. Neví, zda se bude moci do vlasti někdy vrátit.

Ovzduší v zemi se podle ní zhoršuje a ohroženi jsou všichni kritici režimu prezidenta Vladimira Putina, kterého činí "politicky zodpovědným" za únorovou vraždu svého otce.

"Všichni, kdo kritizují režim a jeho tvůrce, prezidenta Vladimira Putina, mohou být pronásledováni, utiskováni, pomlouváni, vězněni anebo zabiti a otráveni. Můj otec byl zavražděn z politických důvodů. Od té doby se situace ještě docela rychle zhoršila," řekla v rozhovoru, který otiskl britský list The Times.

Bývalá novinářka Němcovová minulý týden navštívila Berlín, ale nechtěla deníku říci, kde se nyní zdržuje. V Berlíně se totiž doslechla, že opoziční žurnalista a blízký spolupracovník Němcova Vladimir Kara-Murza (33) se náhle těžce roznemohl, selhaly mu ledviny a ocitl se na pokraji smrti, aniž by se moskevské klinice, kde byl hospitalizován, podařilo příčiny upřesnit. Byl to pro ni šok a podezírá, že Kara-Murza mohl být otráven, jak si myslí i novinářův otec.

Němcov byl zastřelen na konci února nedaleko Kremlu. Jeho dcera se domnívá, že se tak sotva mohlo stát bez souhlasu režimu a bez vědomí beztrestnosti pachatelů, když tajná policie jejího otce coby předního opozičního politika nepřetržitě sledovala.

Ve vlasti Němcovová dostávala přes sociální sítě vzkazy, aby se nepletla do politiky, jinak ji stihne osud jejího otce, bývalého místopředsedy vlády za časů prvního ruského prezidenta Borise Jelcina. "Nepleť se do politiky, jestli chceš žít normálně!! Nejen v Rusku, ale vůbec!!! Tvůj táta udělal pro nás, 139 milionů lidí, dost, abychom tě nenáviděli," stálo v jedné z výhrůžek.

V obavě o svou bezpečnost už z Ruska emigrovala řada někdejších liberálních politiků a opozičních aktivistů. Naposledy se k nim podle serveru newsru.com přidal Němcovův tajemník Filipp Kegeles. Na výhrůžky si nedávno stěžovali i známé opoziční novinářky Karina Orlovová a Xenija Sobčaková, novinář Sergej Parchomenko či mluvčí někdejšího vězněného oligarchy Michaila Chodorkovského Olga Pispanenová.

Z Němcovovy vraždy vyšetřovatelé obvinili pětici Čečenců - šestý se při zatýkání vyhodil do povětří. Avšak podle dcery skuteční pachatelé, kteří si vraždu objednali, nejspíše spravedlnosti uniknou. Podle médií se vyšetřovatelům nepodařilo ani vyslechnout Ruslana Geremejeva, který je podezřelý, že prý zabijáky najal, protože je pod ochranou nejbližšího okolí čečenského vládce Ramzana Kadyrova.

 

Právě se děje

před 46 minutami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy