Dezertéři, nebo oběti? Nigerijští vojáci odmítají bojovat

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
12. 5. 2015 20:30
Za dobu války s militantní Boko Haram se rozmnožily případy, kdy si vojáci stěžují na nedostatečnou výzbroj. Desítky jich čelí rozsudkům smrti.
Vojáci nigerijské armády s ukořistěnou vlajkou Boko Haram. Ilustrační foto.
Vojáci nigerijské armády s ukořistěnou vlajkou Boko Haram. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Abuja - Řada vojáků nigerijské armády, která se už několik let potýká s ozbrojenci z radikální islamistické skupiny Boko Haram, odmítá nadále bojovat. Zemí otřásají kauzy, při nichž desítky vojáků čelí rozsudkům smrti za údajnou vzpouru.

Ty, které vysocí armádní představitelé a vláda v Abuje označují za zbabělce, ale mnozí kritici považují spíše za obětní beránky.

Vojáci si stěžují, že jim pro boj s militantním teroristickým uskupením chybí řádná výzbroj. "Vstoupili do armády, aby bojovali. Ne aby spáchali sebevraždu," tvrdí jeden z jejich obhájců.

Bojují proti vlastním zbraním

Zářným příkladem je hromadný případ 54 vojáků z loňského roku, kteří se dožadovali lepší výzbroje.

V srpnu se odmítli postavit po zuby ozbrojeným povstalcům, kteří měsíc předtím zabili na 26 a zranili na 83 vojáků z jejich praporu. Radikálové přitom disponovali protiletadlovými zbraněmi či obrněnými transportéry, které mnohdy paradoxně odcizili ze skladů nigerijské armády.

Boko Haram se sice nedávno spojením sil Nigérie, Čadu a Nigeru podařilo z části severovýchodní Nigérie vytlačit, ale stále představuje nepopiratelnou hrozbu.

Sedm desítek případů

Server The Washington Post připomíná, že téměř sedm desítek vojáků už bylo uznáno vinnými ze vzpoury a odsouzeno k smrti. Další desítky pak čekají na soud, který může i je nasměrovat před popravčí četu. Rozsudky vzpoury musí potvrdit také náčelník štábu.

Armádní představitelé nicméně odmítají, že by jednotky byly nedostatečně vyzbrojené. Obhajobu "neposlušných" vojáků označují za plané výmluvy. Kapitán J. E. Nwosu například uvedl, že vojáci nejsou odboráři a nemohou odmítnout pracovat "na protest proti nízkému platu a špatným pracovním podmínkám".

Hrozba trestu smrti navíc podle některých představitelů armády učinila přítrž rostoucí vlně dezerce. "Šířilo se to jako virus," uvedl jeden z nich pod záštitou anonymity. "Mysleli si, že jim to projde."

Bez disciplíny i výcviku

K smrti bylo odsouzeno i 12 vojáků, kteří se vzpouzeli rozkazu svého velitele, jenž se podle nich v podstatě rovnal sebevraždě. Údajně se svého důstojníka pokusili zastřelit. Mluvčí armády uvedl, že vojáci podkopali morálku svých kolegů a že se jedná "o záležitost disciplíny".

To, že se nigerijská armáda potýká se špatnou morálkou, uznávají i vnější pozorovatelé.

Zemí otřásla řada incidentů, kdy vojáci údajně zaútočili na bezbranné civilisty nebo se jinak dopustili porušování lidských práv.

Jinak se ale mnozí odborníci shodují na tom, že kromě morálky vojákům opravdu chybí nejen výzbroj, ale i řádný výcvik či dostatečné počty.

Nedostatek financí se podle nich na schopnostech ozbrojených složek výrazně projevil. "Vláda nebyla schopna rozpoznat, že z jakž takž kompetentní armády se stalo něco hluboce nekompetentního," říká bývalý britský atašé v Nigérii James Hall. Velký problém pak představuje zejména korupce, díky níž se v armádní pavučině značné množství peněz ztrácí.

Přestože Nigérie na obranu vyčlenila v přepočtu více než 6 miliard amerických dolarů, řada nízko postavených vojáků si stěžuje, že výplatu neviděli už dlouhé týdny.

Volby vyhrál bývalý vůdce junty

Z nigerijské armády si veřejně utahoval i velitel Boko Haram Abubakar Shekau. "Vy jste poslali jenom 7000 vojáků? To je málo. Jenom 7000? U Alláha, to je málo. Můžeme je chytit jednoho po druhém."

V současnosti asi šedesátitisícová armáda, která už dlouhé měsíce zápasí s několika tisíci povstalci, se ještě v 90. letech pyšnila titulem jedné z nejlepších armád na africkém kontinentu a renomé si získala i díky účasti na zahraničních misích.

Podle odborníků z oboru je ale už od roku 1999, kdy padla vojenská vláda, naschvál udržována při zemi ze strachu z možného převratu. Zajímavostí přitom je, že letošní prezidentské volby vyhrál Muhammad Buhari - bývalý vůdce vojenské junty.  Podle serveru The Washington Post zatím není úplně jasné, jak se k případům "vzpoury" postaví právě on.

 

Právě se děje

Další zprávy