Nigerijští kmenoví vůdci obvinili armádu ze zabití civilistů

ČTK ČTK
4. 5. 2015 7:13
Kmenoví vůdci tvrdí, že rukou příslušníků armády zemřelo během víkendu až 80 vesničanů.
Nigerijská armáda. Ilustační foto.
Nigerijská armáda. Ilustační foto. | Foto: Reuters

Abuja - Místní vůdci ve střední Nigérii obvinili armádu ze zabití několika desítek civilistů a vypalování vesnic, na které prý vojáci zaútočili v pomstě za smrt svých osmi kolegů. Informovala o tom agentura AP.

Kmenoví vůdci tvrdí, že rukou příslušníků armády zemřelo během víkendu až 80 vesničanů v centrálním státě Plateau. Armádní velení to popřelo a uvedlo, že vojáci bojují pouze s příslušníky kmenových milicí.

Jessie Miri, vůdce místní komunity v oblasti města Wase, asi 200 kilometrů od metropole státu Jos, novinářům řekl, že zabitých civilistů je přes 80. Další představitel z oblasti Wase Jangle Lohbut uvedl, že potvrzených mrtvých je 38. Podle něj jsou mezi oběťmi násilností i ženy a děti.

Mluvčí speciálních jednotek nigerijské armády odmítl, že by vojáci útočili na civilisty. Podle něj bojují s příslušníky kmenových milicí, jejichž členové minulý týden zavraždili osm vojáků. Podle agentury AP se jejich těla našla zohavená - s vypíchanýma očima, vyříznutými jazyky a oddělenými hlavami.

Stát Plateau, který leží severovýchodně od metropole Abuje, byl v posledních letech svědkem řady náboženských střetů. Leží totiž na pomyslné hranici oddělující křesťanský jih a muslimský sever země. Místní milice ale nejsou nijak propojené s islamistickým hnutím Boko Haram, které operuje zejména na severu Nigérie.

 

Právě se děje

Další zprávy