Tokio - Situace v japonské elektrárně Fukušima 1 ve středu nebyla pod kontrolou. Během čtyřiadvaceti hodin tu minimálně dvakrát hořelo.
Zprávy z místa jaderné havárie byly a jsou nadále kusé, není jasné, zda se oheň povedlo úplně uhasit.
Podle dostupných informací ale přiváděná voda nestačí ochlazovat palivové tyče.
Nepodařil se ani pokus chladit reaktory vodou shazovanou z vrtulníků. Nasazení helikoptér s vaky s vodou museli Japonci zastavit - pro hasiče byl příliš nebezpečný.
Kvůli silné radiaci bylo z kolabující elektrárny načas staženo i 50 techniků, kteří se přímo na místě pokouší odvrátit jadernou katastrofu.
Krize ve Fukušimě začala v pátek, kdy Japonsko zasáhlo ničivé zemětřesení a přívalová vlna tsunami. Mrtvých a pohřešovaných je podle posledních údajů skoro 12 tisíc.
Situaci ve zničené zemi komplikují další otřesy. Středeční otřesy o síle šesti stupňů Richterovy škály zasáhly východojaponskou oblast Kanto.
Císař Akihito Japonce v mimořádném projevu vyzval: "Vydržte!"
Souhrn úterních událostí najdete ZDE.
21:22 - Provozovatelé elektrárny oznámili, že jsou téměř hotoví se stavbou elektrického vedení k Fukušimě. Obnovení dodávky proudu by znovu uvedlo do chodu čerpadla chladicího systému, což by usnadnilo snižování teploty palivových tyčí i vyhořelého paliva v reaktorech.
20:50 - Gregory Jaczko, šéf amerického úřadu pro jadernou bezpečnost, se bojí, že lidem nasazeným v atomové elektrárně Fukušima by během poměrně krátké doby mohla hrozit smrt, protože dostanou příliš velkou dávku radioaktivního záření. "Domníváme se, záření je extrémně vysoké," uvedl.
O padesátce statečných, kteří se přímo ve Fukušimě 1 snaží odvrátit jadernou katastrofu, psalo Aktuálně.cz ZDE.
20:29 - Japonská zpravodajská televize NHK odvysílala ve středu záběry přeplněných evakuačních center v prefektuře Fukušima. Všude podle ní chybějí potraviny. Silnice jsou ucpané kolonami automobilů s lidmi, kteří se chtějí co nejrychleji dostat ze zamořené oblasti. Zatím poslední statistiky, které cituje BBC, mluví o 420 000 lidí bez domova ve více než 2 200 noclehárnách, tělocvičnách a dalších evakuačních centrech v osmi japonských prefekturách.
19:45 - Z obav před možným šířením radiace z Japonska posílí Spojené státy systém monitorování radioaktivního záření. Na západě USA a v Tichém oceánu nainstalují nové monitorovací přístroje, oznámila agentura pro ochranu životního prostředí EPA.
18:52 - Americké úřady radí Američanům žijícím do 50 mil (80 kilometrů) od elektrárny Fukušima, aby se evakuovali. Odjet ze severního Japonska doporučila svým občanům i britská vláda.
18:48 - Evropská unie vyzvala všech 27 členských států, aby potraviny dovezené z Japonska podrobily testu na radioaktivitu. Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce oznámila chystané kontroly už ve středu odpoledne.
18:40 - Americká popová hvězda Lady Gaga prostřednictvím Twitteru oznámila, že její fanoušci vybrali během osmačtyřiceti hodin na Japonsko čtvrt milionu dolarů.
18:03 - Nad poškozené reaktory Fukušimy 1 se ve čtvrtek vznese americký bezpilotní letoun. Jeho kamery mají zjistit skutečný rozsah poškození jaderné elektrárny. Americká armáda Japoncům poskytne i další vybavení, třeba speciální tlakové pumpy pro chlazení kolabujících reaktorů.
17:30 - Teplota vody v reaktorech 5 a 6 fukušimské elektrárny stoupá. Oznámil to její provozovatel, firma Tepco. V šest hodin středoevropského času byla dvakrát vyšší, než je normální.
17:07 - Šéfové vlád a hlavy států se budou na summitu Evropské unie příští týden zabývat výhradně budoucností jaderné energetiky v Evropě. V souvislosti s krizí v Japonsku to dnes oznámil eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger. Z pořadu dne tak na chvíli zmizí otázka evropské měny.
15:49 - Z Fukušimy přicházejí i dobré zprávy. Mluvčí japonské vlády Jukio Edano oznámil, že plášť třetího reaktoru nepopraskal, jak se experti původně obávali. Jaderné palivo v tyčích je z větší části již vyhořelé, a nebezpečí roztavení pláště je proto minimální. Na reaktoru číslo čtyři zato pokračují snahy plášť ochladit a zabránit dalšímu požáru. Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic pochválila také japonské úřady, že reagovaly velmi rychle a postaraly se o odklizení mrtvých těl, a v oblasti proto nyní nehrozí nákaza.
14:37 - Podle informací, které zveřejnil německý server Spiegel Online, Japonsko nevpustilo do země tým ruských veteránů, kteří se podíleli na likvidaci jaderné havárie v Černobylu před 25 lety. Důvody zatím nejsou známy. Spekuluje se o tom, že by Japonci mohli mít strach z ruské jaderné špionáže.
14:30 - Česko - podobně jako další země - začne kvůli situaci v Japonsku prověřovat bezpečnost potravin dovážených z této země. Státní zemědělská a potravinářská inspekce bude ve spolupráci s celníky odebírat vzorky těch japonských potravin, u kterých dovozci požádají o uvolnění do obchodní sítě.
13:54 - Ze solidarity se svým těžce zkoušeným lidem japonský cisařský pár oznámil, že se na dvě hodiny denně dobrovolně vzdá elektřiny.
13:47 - Rusové z východní části země hromadně skupují jodové tablety. V lékárnách na Kamčatce jsou podle agentury Interfax už regály prázdné, nákupní horečka začala i ve Vladivostoku. Rusové se bojí radioaktivity z Japonska. Tablety mají pomoci v tom, aby štítná žláza nepřijímala radioaktivní jód.
13:30 - Francouzská ministryně pro životní prostředí Nathalie Kosciusko-Morizetová vyzvala všechny Francouze, kteří se zdržují v Japonsku (včetně Tokia), aby ze země urychleně odletěli. Japonský Červený kříž ale popřel, že by v Tokiu hrozilo nebezpečí. Turisté tam prý klidně mohou dál jezdit.
13:05 - Hasiči zasahující v elektárně Fukušima se nevzdávají. Poté, co se jim nepodařilo hasit s pomocí vrtulníků, chtějí nasadit vodní děla.
12:30 - Pátý den po ničivém zemětřesení a tsunami bylo v Japonsku nasazeno 80 tisíc policistů a hasičů. Premiér Naoto Kan na mimořádném zasedání vlády řekl: "Podařilo se nám zachránit přes 26 tisíc lidí, ale počet mrtvých a nezvěstných přesáhne 10 tisíc."
11:54 - Zatím poslední zemí, která oznámila, že podrobí své jaderné elektrárny přísnějším bezpečnostním testům, je Čína. Podle agentury AFP také Číňané zastavili schvalování výstavby nových nukleárních zařízení na výrobu elektřiny.
11:50 - Počet mrtvých v Japonsku stoupl podle oficiálních statistik na 4100.
11:47 - Armádní speciály, které v úterý večer odletěly z Prahy do Japonska, přivezou i občany Polska a Slovenska. Přednost mají ženy a děti. Místo bude i pro necelou polovinu výpravy České filharmonie, všech jedenáct žen a třicítku mužů. Letadla pojmou dohromady zhruba 130 lidí.
11:25 - Z oblasti kolem jaderné elektrárny Fukušima 1 má být evakuováno dalších 28 tisíc lidí. Guvernér fukušimské prefektury v televizi řekl, že země zažívá nukleární katastrofu. Japonce z méně postižených regionů vyzval, aby ubytovali lidi prchající z nejhůře zasažených území. V okruhu do 20 kilometrů od elektrárny by už neměl nikdo z obyvatel zůstávat. V pásmu do 30 kilometrů od Fukušimy 1 se mají lidé zabarikádovat ve svých domech.
11:10 - Technici, kteří se museli z elektrárny stáhnout kvůli příliš silnému záření, jsou zpátky v jaderném zařízení. Jejich hlavním úkolem je ochlazovat poškozené reaktory. Poté, co budovu elektrárny opustili, čekali v jejím okolí, asi 500 metrů od ní. K práci se vrátili poté, co byl odvolán stav nebezpečí.
10:50 - Hasiči ve čtyřech helikoptérách typu CH-47 Chinook, kteří se ze vzduchu pokoušeli ochlazovat reaktor 3 fukušimské elektrárny, museli být staženi do bezpečí. Jejich životy ohrožovala příliš silná radiace.
10:05 - Počet obětí pátečního zemětřesení a ničivé vlny tsunami dál stoupá. Podle zpravodajské televize NHK, která se odvolává na japonské úřady, je mrtvých a nezvěstných 11.900. Identifikovat se zatím povedlo zhruba 3700 těl.
9:40 - V mimořádném televizním vystoupení promluvil k Japoncům jejich císař Akihito. Řekl, že se současná krize v japonských jaderných elektrárnách nedala předvídat. Dělá si "velké starosti" v souvislosti s následky této v Japonsku nevídané přírodní pohromy. Císař také Japonce vyzval, aby se nevzdávali. "Ještě neznáme přesný počet obětí, ale modlím se za to, aby byl každý jednotlivec zachráněn."
9:35 - Při kontrole pitné vody v okolí kolabující elektrárny Fukušima byla zjištěna radioaktivita. Naměřené množství ale podle expertů zatím není životu nebezpečné.
9:02 - Kvůli výrazně zvýšené radioaktivitě v areálu elektrárny muselo být evakuováno i posledních 50 zaměstnanců. Po poklesu úrovně radiace se podle agentury Reuters vrátili zpět. Oheň v reaktoru 4 se podle japonských médií podařilo uhasit.
8:23 - Podle agentury Kjódó plánuje Jižní Korea dodat Japonsku kyselinu boritou, kterou chtějí Japonci kropit z vrtulníků reaktory v elektrárně Fukušima. Kyselina má zpomalit štěpné reakce.
8:15 - Ceny akcií na burze v Tokiu dnes výrazně zpevnily, a smazaly tak část vysokých ztrát, které nabraly v reakci na ničivé zemětřesení a jadernou krizi. Obchodníci považují propad hlavního indexu zhruba o 17 procent během dvou dnů za přehnaný a navíc očekávají, že řada firem dostane zakázky na obnovu poničené infrastruktury.
7:53 - Japonsko se obrací na zahraničí s žádostí o pomoc. Podle agentury DPA už míra radiace a požáry neumožňují dostatečně efektivní chlazení reaktorů.
7:01 - Agentury DPA a Reuters s odvoláním na místní média upřesňují, že otřesy o síle šest stupňů Richterovy škály zasáhly především východojaponskou oblast Kanto. Varování před tsunami nebylo vydáno. K zemětřesení došlo kolem 13. hodiny tamního času.
6:52 - Japonská vláda rozhodla, že v nejpostiženějších oblastech země odloží o dva měsíce guvernérské, komunální a sněmovní volby. Ty se měly konat v dubnu.
6:48 - Agentura Kjódó sdělila, že jižně od postižené elektrárny byly naměřeny hodnoty radiace až stokrát vyšší než normálně. Tyto hodnoty prý mohou představovat nebezpečí, pokud by jim lidé byli vystaveni dlouhou dobu, zdaleka ale nejsou smrtelné.
6:35 - V okruhu 30 kilometrů od Fukušimy 1 zavedly úřady bezletovou zónu.