Japonsko ztichlo, uctívaný císař promluvil

Václav Viták
16. 3. 2011 17:45
Akihito překvapil Japonce nevídaným proslovem. Snažil se je povzbudit
Císař Akihoto v celostátní televizi
Císař Akihoto v celostátní televizi | Foto: Reuters

Tokio - Japonský císař Akihito se odhodlal k bezprecedentnímu kroku.

V celostátně přenášeném televizním projevu promluvil ve středu k národu, který bojuje s následky katastrofálního zemětřesení a krizí v jaderné elektrárně Fukušima. Něco takového se v Japonsku děje jen zcela výjimečně.

Japonské televizní stanice přerušily svůj normální program, aby živě odvysílaly Akihitův proslov.

Sedmasedmdesátiletý císař, oblečený v tmavém obleku, s vážnou tváří řekl, že katastrofa, která postihla Japonsko "nemá svým rozsahem obdoby".

Akihito, jenž je titulární hlavou státu, pak vyjádřil naději, že se lidé "budou k sobě chovat s porozuměním a překonají tyto těžké časy".

Císař si jakožto symbol Japonska dával nesmírný pozor, aby jeho projev nevyzněl politicky.

Důsledně se vyhýbal jakýmkoli komentářům, které by bylo možno vykládat jako kritiku japonského jaderného průmyslu nebo reakce vlády na krizi v zemi.

Záchranné práce mají přednost

Akihito řekl, že ho situace v jaderné elektrárně Fukušima, která je "nepředvídatelná", hluboce znepokojuje.

Není pravděpodobné, že by císař a císařovna Mičiko jeli do postižených oblastí, dokud hrozí nebezpečí vážné jaderné havárie.

Úřad císařského paláce informoval, že pár chce navštívit prefektury zničené vlnou tsunami, ale cítí, že prozatím je veškerou energii nutno věnovat záchranným operacím.

Akihito a Mičiko již takové návštěvy absolvovali, například v roce 1995 po ničivém zemětřesení v Kóbe.

Bezprecedentní krok

Japonský císař vystupuje při různých příležitostech, jako jsou oslavy narozenin nebo cesty do zahraničí, na předem připravených tiskových konferencích.

Náhlost středečního projevu, jeho obsah a skutečnost, že ho přenášely všechny celostátní televize, jsou však v Japonsku něčím doposud nevídaným.

Přinejmenším pro Japonce starších ročníků může být podle agentury Reuters Akihitův proslov velkou vzpruhou.

Těm nejstarším pak bude připomínat 15. srpen roku 1945, kdy v rozhlase promluvil Akihitův otec Hirohito a oznámil kapitulaci země v druhé světové válce.

Bylo to tehdy poprvé, kdy Japonci slyšeli hlas svého císaře. Hirohito navíc mluvil oficiální dvorskou řečí, které většina posluchačů nerozuměla.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy