Japonsko ztichlo, uctívaný císař promluvil

Václav Viták
16. 3. 2011 17:45
Akihito překvapil Japonce nevídaným proslovem. Snažil se je povzbudit
Císař Akihoto v celostátní televizi
Císař Akihoto v celostátní televizi | Foto: Reuters

Tokio - Japonský císař Akihito se odhodlal k bezprecedentnímu kroku.

V celostátně přenášeném televizním projevu promluvil ve středu k národu, který bojuje s následky katastrofálního zemětřesení a krizí v jaderné elektrárně Fukušima. Něco takového se v Japonsku děje jen zcela výjimečně.

Japonské televizní stanice přerušily svůj normální program, aby živě odvysílaly Akihitův proslov.

Sedmasedmdesátiletý císař, oblečený v tmavém obleku, s vážnou tváří řekl, že katastrofa, která postihla Japonsko "nemá svým rozsahem obdoby".

Akihito, jenž je titulární hlavou státu, pak vyjádřil naději, že se lidé "budou k sobě chovat s porozuměním a překonají tyto těžké časy".

Císař si jakožto symbol Japonska dával nesmírný pozor, aby jeho projev nevyzněl politicky.

Důsledně se vyhýbal jakýmkoli komentářům, které by bylo možno vykládat jako kritiku japonského jaderného průmyslu nebo reakce vlády na krizi v zemi.

Záchranné práce mají přednost

Akihito řekl, že ho situace v jaderné elektrárně Fukušima, která je "nepředvídatelná", hluboce znepokojuje.

Není pravděpodobné, že by císař a císařovna Mičiko jeli do postižených oblastí, dokud hrozí nebezpečí vážné jaderné havárie.

Úřad císařského paláce informoval, že pár chce navštívit prefektury zničené vlnou tsunami, ale cítí, že prozatím je veškerou energii nutno věnovat záchranným operacím.

Akihito a Mičiko již takové návštěvy absolvovali, například v roce 1995 po ničivém zemětřesení v Kóbe.

Bezprecedentní krok

Japonský císař vystupuje při různých příležitostech, jako jsou oslavy narozenin nebo cesty do zahraničí, na předem připravených tiskových konferencích.

Náhlost středečního projevu, jeho obsah a skutečnost, že ho přenášely všechny celostátní televize, jsou však v Japonsku něčím doposud nevídaným.

Přinejmenším pro Japonce starších ročníků může být podle agentury Reuters Akihitův proslov velkou vzpruhou.

Těm nejstarším pak bude připomínat 15. srpen roku 1945, kdy v rozhlase promluvil Akihitův otec Hirohito a oznámil kapitulaci země v druhé světové válce.

Bylo to tehdy poprvé, kdy Japonci slyšeli hlas svého císaře. Hirohito navíc mluvil oficiální dvorskou řečí, které většina posluchačů nerozuměla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy