Tokio zachvátila panika. Lidé berou obchody útokem

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 3. 2011 15:20
Docházejí základní potraviny a voda, a to nejen v postižených oblastech
Tokio tají dech. Doufá, že ho nezamoří radioaktivní mrak.
Tokio tají dech. Doufá, že ho nezamoří radioaktivní mrak. | Foto: Reuters

Tokio - Mezi Japonci, kteří dosud statečně nesli tragédii spojenou se zemětřesením a vlnou tsunami, se po dalším výbuchu v elektrárně Fukušima na severu země začala šířit panika.

Situace se vyhrotila hlavně v Tokiu, kde lidé kvůli hrozbě jaderné katastrofy skupují zboží v obchodech.

Poté, co agentury oznámily, že severně od města je úroveň radiace 33krát vyšší než normálně, se řada z nich snaží dostat z metropole pryč.

Kromě základních potravin, kterých je na mnoha místech nedostatek už několik dní, lidé v Tokiu podle zpravodajů agentury Reuters hromadí i další věci. Ze supermarketů mizí rádia, svítilny, svíčky nebo spacáky.

Filharmonici odjeli do Kanazawy

Výzvu k opuštění Tokia vydalo už několik zemí. Například Francie své obyvatele upozornila, že radiace do Tokia dorazí během několika hodin. A doporučila jim město opustit.

Evakuační centra jsou plná. V prefekturách kolem Fukušimy se sestavují seznamy protijaderných krytů.
Evakuační centra jsou plná. V prefekturách kolem Fukušimy se sestavují seznamy protijaderných krytů. | Foto: Reuters

Kromě turistů se stahují i zaměstnanci velkých mezinárodních firem. Letecké společnosti, například Air China, ruší lety do Japonska. Další aerolinky své stroje po příletu kontrolují na přítomnost radiace.

Z Tokia odjela i Česká filharmonie. Hudebníci odcestovali do města Kanazawa, kde čekají, jak se bude situace vyvíjet dál. Pokud budou chtít, mohou k návratu do vlasti využít letecký speciál.

Podle zpravodajské televize NBC Japonsko opouštějí i někteří zahraniční novináři.

Návrat k normálnímu životu?

Přesto se mezi Japonci, kteří jsou od útlého věku systematicky připravováni na kritické situace, najdou i tací, kteří vzdorují a už v pondělí se začali vracet do práce.

"Rozhodně se neobchoduje, jako by se nic nestalo. Ale lidé se chtějí vrátit do práce tak brzo, jak jen to bude možné," vysvětlila pro CNN zaměstnankyně tokijské právnické firmy Miu Moorová. Její zaměstnavatel kancelář otevřel, návrat do práce byl ale dobrovolný.

Bez jídla, vody a střechy nad hlavou zůstávají miliony lidí. Obnovení fungování japonské společnosti brzdí nucené přerušení dodávek elektrického proudu.

Odstávky ochromily život v devíti prefekturách (japonských administrativních celcích).

Život ve strachu

Ti, kdo mohou, na dálku sledují boj jaderných techniků s chladicím zařízením v kolabující elektrárně Fukušima.

"Současný stav, kdy se země stále třese a hrozí jaderný výbuch, je skutečně úděsný. Lidé žijí v neustálém strachu. Některé obchody sice mají otevřeno, ale základních potravin, jako jsou chleba, voda nebo instantní nudle, je nedostatek," uvedla Moorová.

Potravinová pomoc v evakuačních centrech je jen omezená a většina lidé se musí spokojit s rýží.

"Lidé musejí vystačit s málem, zásoby prostě nepřicházejí. Opakovaně jsme žádali vládu o pomoc, ta je ale rozsahem katastrofy zahlcena," uvedl guvernér prefektury Ivate Hadžime Sato pro server ABC.

Místní úřady dostávají jen asi desetinu potravin, o něž žádají. V mnoha postižených městech už docházejí i rakve a krematoria nestíhají spalovat těla nalezených obětí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy