Tokio zachvátila panika. Lidé berou obchody útokem

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 3. 2011 15:20
Docházejí základní potraviny a voda, a to nejen v postižených oblastech
Tokio tají dech. Doufá, že ho nezamoří radioaktivní mrak.
Tokio tají dech. Doufá, že ho nezamoří radioaktivní mrak. | Foto: Reuters

Tokio - Mezi Japonci, kteří dosud statečně nesli tragédii spojenou se zemětřesením a vlnou tsunami, se po dalším výbuchu v elektrárně Fukušima na severu země začala šířit panika.

Situace se vyhrotila hlavně v Tokiu, kde lidé kvůli hrozbě jaderné katastrofy skupují zboží v obchodech.

Poté, co agentury oznámily, že severně od města je úroveň radiace 33krát vyšší než normálně, se řada z nich snaží dostat z metropole pryč.

Kromě základních potravin, kterých je na mnoha místech nedostatek už několik dní, lidé v Tokiu podle zpravodajů agentury Reuters hromadí i další věci. Ze supermarketů mizí rádia, svítilny, svíčky nebo spacáky.

Filharmonici odjeli do Kanazawy

Výzvu k opuštění Tokia vydalo už několik zemí. Například Francie své obyvatele upozornila, že radiace do Tokia dorazí během několika hodin. A doporučila jim město opustit.

Evakuační centra jsou plná. V prefekturách kolem Fukušimy se sestavují seznamy protijaderných krytů.
Evakuační centra jsou plná. V prefekturách kolem Fukušimy se sestavují seznamy protijaderných krytů. | Foto: Reuters

Kromě turistů se stahují i zaměstnanci velkých mezinárodních firem. Letecké společnosti, například Air China, ruší lety do Japonska. Další aerolinky své stroje po příletu kontrolují na přítomnost radiace.

Z Tokia odjela i Česká filharmonie. Hudebníci odcestovali do města Kanazawa, kde čekají, jak se bude situace vyvíjet dál. Pokud budou chtít, mohou k návratu do vlasti využít letecký speciál.

Podle zpravodajské televize NBC Japonsko opouštějí i někteří zahraniční novináři.

Návrat k normálnímu životu?

Přesto se mezi Japonci, kteří jsou od útlého věku systematicky připravováni na kritické situace, najdou i tací, kteří vzdorují a už v pondělí se začali vracet do práce.

"Rozhodně se neobchoduje, jako by se nic nestalo. Ale lidé se chtějí vrátit do práce tak brzo, jak jen to bude možné," vysvětlila pro CNN zaměstnankyně tokijské právnické firmy Miu Moorová. Její zaměstnavatel kancelář otevřel, návrat do práce byl ale dobrovolný.

Bez jídla, vody a střechy nad hlavou zůstávají miliony lidí. Obnovení fungování japonské společnosti brzdí nucené přerušení dodávek elektrického proudu.

Odstávky ochromily život v devíti prefekturách (japonských administrativních celcích).

Život ve strachu

Ti, kdo mohou, na dálku sledují boj jaderných techniků s chladicím zařízením v kolabující elektrárně Fukušima.

"Současný stav, kdy se země stále třese a hrozí jaderný výbuch, je skutečně úděsný. Lidé žijí v neustálém strachu. Některé obchody sice mají otevřeno, ale základních potravin, jako jsou chleba, voda nebo instantní nudle, je nedostatek," uvedla Moorová.

Potravinová pomoc v evakuačních centrech je jen omezená a většina lidé se musí spokojit s rýží.

"Lidé musejí vystačit s málem, zásoby prostě nepřicházejí. Opakovaně jsme žádali vládu o pomoc, ta je ale rozsahem katastrofy zahlcena," uvedl guvernér prefektury Ivate Hadžime Sato pro server ABC.

Místní úřady dostávají jen asi desetinu potravin, o něž žádají. V mnoha postižených městech už docházejí i rakve a krematoria nestíhají spalovat těla nalezených obětí.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy