reklama
 
 

Padesát statečných bojuje s jádrem i s časem

16. 3. 2011 16:10
Hrozí, že jaderné experty v kolabující elektrárně nebude mít kdo střídat

Tokio - Japonskou jadernou elektrárnu Fukušima, v níž došlo k dalšímu výbuchu, dávno opustila většina personálu. Na místě zůstává posledních zhruba padesát techniků, k nimž vzhlíží celé Japonsko.

Mají nadmíru složitý úkol, musejí odvrátit nejhorší jadernou katastrofu od výbuchu Černobylu, píše list New York Times.

Svou odvahu už zaměstnanci elektrárny prokázali, když pomocí hasičské techniky čerpali do chladicích systémů porouchaných reaktorů mořskou vodu nebo bojovali s požárem čtvrtého reaktoru.

K reaktorům, které se postupně vymykají kontrole, ale přibyl další silný soupeř: Padesátka statečných teď bojuje hlavně s časem.

Areál už zamořila radiace a pokud se obsluze elektrárny brzy nepodaří situaci zvládnout, bude je muset někdo vystřídat. Otázkou je, zda se někdo takový nejde.

"Pokud dostanou určitou dávku, nebudou se moci vrátit dříve než za několik dní, nebo i později. Lidí, kteří mohou podobný úkol plnit, není moc," citují New York Times Lewa Peppera, odborníka na bezpečnost práce v jaderných elektrárnách z Bostonské univerzity.

Jedná možnost: povolání důchodců

Kolik dostatečně vyškolených lidí má provozovatel elektrárny - společnost Tokyo Electric Power - k dispozici, není jasné. Vedení firmy odmítá informace o zaměstnancích sdělovat.

Podle konzultanta Arnodla Gundersena, který pracoval na téměř identických elektrárnách ve Spojených státech, je ale pravděpodobné, že pokud se situaci nepodaří vyřešit rychle, bude třeba využít všechny dostupné kapacity.

Tedy i kvalifikované lidi v důchodu nebo pracovníky z elektráren mimo provoz.

Navíc bude nezbytné najít dobrovolníky, ochotné podstoupit zdravotní riziko spojené s delší než povolenou expozicí. Ochranné obleky totiž nefungují stoprocentně.

Jak upozorňuje Gundersen, někdy je radiace tak vysoká, že v zamořené oblasti nelze pobývat déle, než několik málo vteřin.

"Potřeboval jsem provést úkon, při němž byli pracovníci během tří minut vystaveni míře radiace, kterou mohou podle předpisů absorbovat za celý rok. Najal jsem tedy místní farmáře, tři týdny je cvičil na maketě reaktoru a pak poslal do skutečné elektrárny. Na nic podobného ale teď není čas," řekl Gunderson.

autor: Petr Jemelka | 16. 3. 2011 16:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama