Tokio - Zoufalý boj s časem svádí hasiči i energetici v japonské atomové elektrárně Fukušima. Ani týden po ničivém zemětřesení se jim nedaří odvrátit hrozbu nukleární katastrofy.
Krom toho v Japonsku stále rostou počty mrtvých a nezvěstných po pátečním ničivém zemětřesení a následné vlně tsunami. Momentálně jich je 15 000. Bez střechy nad hlavou se ocitlo téměř půl milionu lidí.
I když často prožívají vlastní osobní tragédie, zraky Japonců se teď upírají hlavně do Fukušimy. Ke třetímu reaktoru, který jako jediný ze všech funguje na smíšené palivo obsahující i vysoce nebezpečné plutonium.
Hororové zprávy střídají čas od času i nadějná hlášení. "Chlazení mořskou vodou zabralo," oznámila třeba ve čtvrtek odpoledne na Twitteru společnost Tepco, která kolabující jaderný kolos v prefektuře Fukušima provozuje.
Vyhráno ale stále není.
Elektřina, která by se o chlazení poškozených reaktorů postarala, v atomové elektrárně stále nejde. K reaktoru 2 se ale inženýrům povedlo natáhnout externí elektrický kabel.
Japonsko se nevzdává. I když se z obavy před ozářením ze země houfně stahují cizinci, většina Japonců si přeje zůstat.
Někteří se dokonce - navzdory velkému zdravotnímu riziku - dobrovolně přihlásili firmě Tepco. Chtějí pomoci desítkám statečných, kteří se už několik dní snaží přímo v elektrárně zabránit tomu, aby se opakoval Černobyl.
Souhrn středečních událostí najdete ZDE.
Problémy s elektrárnou zatlačují do pozadí potíže, ve kterých se po zemětřesení a následné tsunami ocitly desítky tisíc Japonců, hlavně těch ze severovýchodu země. Bez elektřiny je v mrazivém počasí 850 tisíc japonských domácností.
Po poledni středoevropského času navíc východní pobřeží japonského ostrova Honšú zasáhly další otřesy. Podle amerických seizmologů dosáhly síly 5,6 a 5,9 stupňů Richterovy škály.
22:31 - Japonská televize hlásí: V Tokiu začíná být problém se zásobováním. Některé benzínové pumpy a supermarkety nemají co prodávat.
22:07 - Ian Woolverton z organizace Save the Children BBC řekl, že největším problémem ve městě Sendai, jednom z míst zpustošených ničivým zemětřesením, je přístup k pitné vodě. Jídla už je v evakuačních centrech dost, dodaly jim ho nejrůznější humanitární organizace.
21:15 - Francie bude v budoucnu důkladně posuzovat, komu prodá své jaderné technologie a komu ne. "Budeme nukleární reaktory vyvážet jen do těch zemí, které dosáhly určitého stupně vývoje a zacházení s touto technologií a které budou schopny zažehnat krizi, jaké jsme teď svědky," řekl v rozhovoru pro televizi France 2 premiér Francois Fillon.
PODÍVEJTE SE: Japonsko ukázalo první detailní snímky zničených rektorů ve Fukušimě
20:45 - O tragédii v Japonsku mluví americký prezident Barack Obama. Potvrzuje, že poškozené fukušimské reaktory představují velkou hrozbu pro lidi z jejich okolí. Nařídil, aby byly překontrolovány všechny atomové elektrárny v USA, říká. Amerika podle něj není radiací z Fukušimy ohrožena. "Lidé z Japonska, nejste sami!" vzkazuje těžce zkoušeným Japoncům Obama.
20:20 - Energetikům se podařilo natáhnout k reaktoru 2 externí elektrický kabel, oznámila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA). Až přestane chlazení reaktoru vodou, chtějí pustit proud.
19:00 - V českém armádním speciálu, vypraveném pro Čechy do Tokia, zůstalo zbytečně pětadvacet prázných míst. Filharmonici, kteří s ním měli letět, tvrdí, že za to mohou zmatky při sestavování zasedacího pořádku. Nejdříve mělo odletět jen jedenáct žen, pak třicítka hudebníků včetně generačně nejstarších členů a nakonec se prý na poslední chvíli v Japonsku "lovili" členové České filharmonie, kteří byli schopni se rychle sbalit a vyrazit na mezinárodní letiště do Tokia.
18:37 - Přestože se energetici snažili obnovit ještě během čtvrtka dodávky proudu, Fukušima je stále bez elektřiny. Technici společnosti Tepco práci na elektrickém vedení přerušili, pokračovat chtějí v pátek. Elektrický proud má uvést do chodu pumpy přivádějící vodu do systému chlazení reaktorů a bazénu vyhořelého paliva. Dokud nebudou v provozu, musí je nahradit vrtulníky, které na poškozené reaktory shazují vodu, nebo vodní děla.
18:25 - Miliony Japonců z Tokia a okolí pomohly odvrátit rozsáhlý výpadek dodávek energie tím, že svítily jen v nejnutnějších případech a vypnuly televize. Obávaný "blackout" v Japonsku nenastal jen díky nim, uvedla podle agentury Kjódó firma Tepco.
17:40 - Radioaktivní záření v zóně do vzdálenosti třicet kilometrů od Fukušimy 1 se ve čtvrtek výrazně zvýšilo. V Tokiu je ale jeho úroveň i nadále nižší, než jsou zdraví ohrožující hodnoty, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) ve Vídni. V elektrárně jako takové se podle ní situace za posledních čtyřiadvacet hodin nijak výrazně nezhoršila.
17:28 - Německo dočasně přesouvá své velvyslanectví z Tokia do Osaky. Podle agentury AFP se jedná o preventivní opatření, které souvisí s hrozbou úniku radiace.
17:17 - Čína a Jižní Korea pošlou do Japonska stovky tisíc galonů benzínu a ropy. Informovala o tom stanice NHK.
17:06 - Pentagon je připraven uvolnit na okamžitou pomoc Japonsku 35 milionů dolarů. Pomáhají i americké celebrity. Dosud největší částku darovala hollywoodská herečka Sandra Bullock, která přislíbila jeden milion dolarů.
16:58 - Bývalý mluvčí japonské vlády Tomohiko Taniguči uvedl v rozhovoru pro BBC, že podle něj vláda selhala, protože rozsah katastrofy zprvu podcenila. Kdyby se tak nestalo, mohla prý občanům pomoci lépe.
16:53 - Německá společnost E.ON oznámila, že na žádost vlády uzavřela jadernou elektrárnu Isar 1. Během pátku prý odstaví další.
16:28 - Podle zpravodaje britské stanice BBC Chrise Hogga se japonské úřady rozhodly ve shazování mořské vody z helikoptér pokračovat i v pátek. Chlazení reaktoru ze vzduchu je prý úspěšné.
16:10 - Do Tokia odcestovala expertní komise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA). Na palubě letadla mířícího z Vídně do Tokia je také šéf IAEA Jukija Amano, který se nechal slyšet, že pokud to bude možné, vydají se inspektoři přímo do Fukušimy.
15:51 - Japonsko má dostatečné finanční kapacity na to, aby uhradilo humanitární a infrastrukturní obnovu země. K takovému závěru podle agentury Reuters došel Mezinárodní měnový fond. Podle mluvčí MMF Caroline Atkinsonové by mělo Tokio zaměřit na obnovu země a tím přispět ke znovuoživení ekonomiky.
Poničená Fukušima zblízka
15:37 - Počet obětí japonské tragédie dosáhne podle vládních odhadů minimálně patnácti tisíc.
15:29 - Aerolinky z celého světa vypravují do Tokia větší stroje a vypravují zvláštní lety. Chtějí tím vyhovět cizincům, kteří se snaží ve strachu z radiace co nejrychleji opustit Tokio. Cestující i posádky jsou po příletu stále častěji kontrolováni dozimetry. Zvláštní opatření přijaly British Airways, Lufthansa, Air France, Air India a další společnosti.
15:13 - Zemětřesení a následná tsunami podle Asociace japonského petrochemického průmyslu připravily Japonsko o čtvrtinu výrobní kapacity etylenu. Ten je klíčový pro výrobu plastových lahví, zdravotnických pomůcek a dalších produktů, nezbytných pro řešení stávající krizové situace.
14:56 - V okruhu 30 kilometrů od poškozené jaderné elektrárny Fukušima byly naměřeny vysoké hodnoty radiace. S odkazem na japonské ministerstvo vědy o tom informovala stanice NHK. Radiace je tak vysoká, že člověk po šesti hodinách pobytu absorbuje tolik záření, kolik je uváděno jako bezpečná hodnota na celý rok.
14:32 - Východní pobřeží japonského ostrova Honšú zasáhly další následné otřesy. Podle amerických seizmologů dosáhly síly 5,6 a 5,9 stupňů Richterovy škály.
14:21 - Francouzský prezident zvažuje, že by v rámci své cesty po Asii navštívil Japonsko. "Nechci japonské představitele zatěžovat, ale pokud k tomu bude příležitost a japonská strana bude souhlasit, rád bych zemi navštívil, abych ukázal naší solidaritu," uvedl podle agentury AFP Sarkozy.
14:02 - "Chlazení mořskou vodou zabralo, z chladících věží stoupá pára," píše konečně společnost TEPCO na Twitteru.
13:51 - V mnoha čínských městech dochází sůl. Podle čínské tiskové agentury Sinhua její nedostatek způsobily zvěsti, že uniklá radiace kontaminovala mořskou vodu, která je v Číně hlavním zdrojem soli. Peking se marně snaží nepravdivé informace uvádět na pravou míru. Lidé berou supermarkety útokem.
13:44 - Od pátku začnou Japonci ve Fukušimě ze vzduchu kropit i reaktor číslo dvě. Informoval o tom tamní úřad pro jadernou bezpečnost.
13:24 - Společnost TEPCO, vlastnící elektrárnu, podle televize CNN oznámila, že pokusy ochladit reaktor mořskou vodou budou i přes dosavadní nezdary pokračovat.
13:13 - Japonské vojenské helikoptéry stále chrlí na přehřátý reakator novou a novou mořskou vodu. Na místo se vrátili i policisté, kteří jejich snahu podporují vodními děly. Vše se ale zatím zdá být marné.
12:49 - Japonsko odmítá kritiku za špatné a zpožděné informování o vývoji jaderné havárie. V rozhovoru pro BBC to uvedla tajemnice japonské ambasády v Londýně Daisuke Tsuchiya. "Japonská vláda si uvědomuje, že je třeba rychle a přesně informovat o posledním vývoji, ale situace se mění z minuty na minutu a z hodiny na hodinu, takže to co vysvětlujeme, už může být v danou chvíli jinak.
12:38 - Tokijská energetická společnost oznámila, že s okamžitou platností zastavuje výstavbu jaderné elektrárny ve městě Omo na severovýchodním pobřeží Tichého oceánu. Stavební práce na elektrárně započaly v lednu, spuštění elektrárny bylo plánováno na rok 2017.
12:33 - Spojené státy se přidaly k zemím, které evakuují své obyvatele. Podle televize NBC to oznámilo americké ministerstvo zahraničí a dodalo, že pro své občany pošle letecké speciály. Japonci ale stále tvrdí, že není důvod opouštět Tokio.
12:23 - Konečně alespoň dílčí dobrá zpráva: Japonská tisková agentura Kjódo oznámila, že řízené odstávky elektrické energie zabraly a Tokiu už by neměly hrozit masivní výpadky elektřiny.
12:15 - Na evropské pojistitele japonská tragédie podstatnější vliv mít nebude. Informoval o tom evropský úřad pro kontrolu pojistitelů (EIOPA). "Z evropského pohledu není dopad katastrofy nikterak vážný a máme ho pod kontrolou. Většinu rizika nesou japonské firmy a pojišťovny," uvedl výkonný ředitel EIOPA Carlos Montalvo.
12:06 - Češi, které dva armádní Airbusy evakuovaly z Japonska, nebyli kontaminováni radiací. Potvrdily to testy dozimetrem. "Změřili mi nulu, všechno v pořádku," řekl jeden z filharmoniků Jaroslav Pondělíček. "Je to úleva, že jsme tady. Všichni soucítíme s Japonskem," dodal. Video z jejich návratu můžete zhlédnout zde.
12:00 - Ruský prezident Dmitrij Medvědev označil situaci v elektrárně Fukušima za kolosální národní tragédii a dodal, že doufá, že nebudou následovat další vážné problémy.
11:51 - Záměr japonských policistů podpořit chlazení reaktoru vodním dělem, zmařila radiace v okolí reaktoru. Podle japonské stanice NHK musela jednotka prostor opustit.
11:28 - Čtrnáct starších pacientů, kteří byli evakuováni z nemocnice poblíž Fukušimy, zemřelo. Podle úřadů jim nebylo možné poskytnout další potřebnou péči.
11:02 - Podle mezinárodního atomového úřadu IAEO se v uplynulých dnech v elektrárně Fukušima zranilo 23 lidí. Nejméně dvacítka dalších byla ozářena.
10:35 - Angel Gurria, generální tajemník Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), řekl, že náklady na likvidaci následků zemětřesení a tsunami se vyšplhají na 2 procenta japonského HDP.
10:30 - Čína vyzvala Japonsko, aby pravdivě a úplně informovalo svět o radioaktivní hrozbě, spjaté s havárií elektrárny Fukušima Daiči.
10:15 - Společnost Tepco, provozovatel fukušimské elektrárny, oznámila, že hledá dvacet dobrovolníků, kteří by pomohli odvrátit atomovou katastrofu. Podle agentury Džidži měla úspěch. Přihlásili se jí jak zaměstnanci Fukušimy 1, tak odborníci z jiných podniků. Mezi dobrovolníky je například téměř šedesátiletý muž před penzí, který má s výrobou jaderné energie letilé zkušenosti.
9:15 - Pokud se v nejbližších hodinách nepodaří dostatečně zchladit palivové články ve Fukušimě, je třeba počítat se "zamořením větších rozměrů". Tvrdí to francouzský Institut pro ochranu před zářením a jadernou bezpečnost (IRSN). "V příštích 48 hodinách se rozhodne," uvedl jeho ředitel Thierry Charles.
9:10 - Kancelář japonského premiéra vyzvala Japonce, aby co možná nejvíc šetřili elektřinou.
8:18 - Oficiální počet mrtvých a pohřešovaných po zemětřesení a tsunami stoupl na 14 650 lidí, uvedla podle agentury AFP japonská policie.
8:07 - Tokiu a jeho okolí hrozí velké výpadky elektřiny, varoval podle agentury Reuters japonský ministr obchodu. Ve čtvrtek ráno se elektrická síť dostala téměř na maximum své kapacity. Pokud se ve večerní špičce bude situace opakovat, může části metropole postihnout blackout.
8:02 - Vojenské vrtulníky budou pokračovat v pokusech o ochlazení reaktorů. Snaží se také doplnit vodu v nádržích, které chladí vyhořelé palivové tyče. Podle odhadů provozovatele elektrárny jsou zřejmě už téměř prázdné a stoupá riziko, že se tyče roztaví. Přesou úroveň hladiny v nádržích nelze zjistit, protože se odborníci nemohou k reaktoru přiblížit.
7:49 - Podle japonské agentury Kyodo shazování vody z vrtulníků zatím nepomohlo snížit radiaci u poškozených reaktorů. Operaci ztěžuje počasí, kvůli silnému větru voda shazovaná helikoptérami často mine cíl.
7:13 - V obavě z radiace se lidé na řadě míst světa saží nakoupit jódové tablety, které chrání organismus před jejími dopady. V Malajsii za ně v panice nabízejí i neúměrně vysoké částky - podle agentury AFP až 500 dolarů. "Je to šílené, lidé čtou o situaci v Japonsku a chtějí si nakoupit jódové tablety, ale lékárny nemají velké zásoby," citovala agentura lékárníka z Kuala Lumpuru.
6:55 - Japonská jaderná agentura tvrdí, že úroveň radioaktivity v okolí elektrárny stále klesá. Nepřetržitě ji měří osm zaměstnanců elektrárny. Hodnoty jsou prý nadprůměrné, ale nikoli nebezpečné. Ve středu večer bylo u západní brány objektu naměřeno 338 mikrosievertů za hodinu.