Po třech dnech pláče našla Japonka rodinu na YouTube

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 3. 2011 9:12
Město dívky studující v USA bylo srovnáno se zemí, její rodina zázrakem přežila
Akiko Kosaka zprvu nevěřila svým očím.
Akiko Kosaka zprvu nevěřila svým očím. | Foto: YouTube

Riverside (Kalifornie) - O neuvěřitelném štěstí v neštěstí může hovořit japonská dívka Akiko Kosaka studující na kalifornské univerzitě v Riverside.

Když se dozvěděla, že se jejím rodným městem Minami Sanriku přehnala ničivá tsunami a polovina ze 17 tisíc obyvatel je nezvěstných, myslela na nejhorší.

V děsivých obavách žila tři dny. Marně pátrala na po jakýchkoliv informacích o svých sestrách, rodičích a prarodičích. Jelikož všichni žili pod jednou střechou, mohla najednou přijít o celou rodinu. 

Po třech dnech jí přišel e-mail od mladší sestry. Psala, že je v pořádku v evakuačním centru v jedné z místních škol. Zpráva od sestry však obavy dívky o zbytek rodiny ještě prohloubila.

"Nevěřila jsem, že by mohli být naživu. Pátek, sobotu i neděli jsem proplakala," cituje japonskou studentku server CNN, který o případu Akiky Kosaky informoval. 

V neděli večer ale dívce přítel z Japonska řekl o 45vteřinovém videu na YouTube, které zachycuje její dům, jako jedinou stavbu v okolí, jež tsunami odolala. Na videu je i starší sestra, která do televizních kamer vzkazuje, že je celá rodina v pořádku. 

Štastný řev vzbudil celý dům

Akiko Kosaka nejprve nemohla video najít, přestože po něm pátrala celou noc. Nakonec jí kamarád poslal e-mailem odkaz a ona si mohla malý zázrak prohlédnout na vlastní oči.

"Když jsem to poprvé viděla, začala jsem řvát na celý dům a vzbudila celou rodinu, u níž v Kalifornii bydlím. Nejdřív si mysleli, že je zle, ale když jsem pořád do kola křičela "přežili", pochopili, přibližuje mladá Japonka chvíle nepopsatelného štěstí.

Od shlédnutí videa se vzkazem své sestry se Kosaka marně snaží své rodině odpovědět. Navíc v ní přetrvávají obavy. Zahraniční reportéři totiž její rodiště popisují jako město duchů, které páteční tsunami srovnala se zemí.

Za zázračným přežitím celé rodiny a tím, že její dům jako jediný na kopci vydržel, stojí i zcela racionální vysvětlení. Otec stavení před pěti lety rekonstruoval. Ostatní obydlí v Minami Sanriku prý naopak chátrala. 

 

Právě se děje

před 17 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy