Armádní speciál přivezl z Tokia 25 prázdných míst

Tereza Šídlová
17. 3. 2011 18:10
Odlet Čechů z Japonska provázely zmatky, vrátila se jen polovina členů České filharmonie
Z Japonska se vrátila celkem stovka Čechů
Z Japonska se vrátila celkem stovka Čechů | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nejen kvůli pětadvaceti volným místům v armádním speciálu přiletěli do Prahy čeští filharmonici rozladění. Pokud jsme nemohli z Japonska odjet všichni, neměla pro nás vláda jezdit vůbec, říkají teď.

Sestavování zasedacího pořádku speciálu, který dnes přivezl Čechy z těžce zkoušeného Japonska, zjevně provázel zmatek.

O místa pro své "svěřence" v evakuačním letadle se totiž přetahovali ministr kultury Jiří Besser a čeští diplomaté.

V Japonsku od minulého víkendu hrozí jaderná katastrofa.

"Nikdo nediskutuje o tom, že bylo potřeba ze země odvézt ženy a děti. Ale organizace byla zvláštní. Původně bylo letadlo vypravené pro nás, zrušili jsme kvůli tomu koncerty. Pak do toho ale vstoupila ambasáda. Měli nás odvézt všechny, nebo nikoho," myslí si Jaroslav Pondělíček, jeden z filharmoniků, který ve čtvrtek ráno přilétl na pražské vojenské letiště v Kbelích.

V japonské Kanazawě stále zůstává početnější polovina české filharmonické výpravy. A v letadlech navíc zůstala volná místa pro ty české "civilisty", kteří si cestu nakonec rozmysleli.

Málo času

"Filharmonici se nacházejí v bezpečné oblasti a považovali jsme za důležité do letadel umístit lidi, kteří nutně potřebovali z místa odletět, zvlášť rodiny s dětmi. Bylo nezbytné zohlednit humanitární důvody," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Pondělíček si také stěžoval na organizaci - nejdříve mělo odletět jen jedenáct žen, pak třicítka hudebníků včetně generačně nejstarších členů a nakonec se prý na poslední chvíli "lovili" členové filharmonie, kteří byli schopni se rychle sbalit a vyrazit na mezinárodní letiště do Tokia.

"Na organizaci letu jsme měli opravdu jen hodiny. V těchto podmínkách jsme udělali, co jsme mohli," vysvětloval mluvčí Kolář.

Podle něj nešlo vytvořit například seznam náhradníků, kteří by ze země odletěli pro případy, když by někdo odřekl - zvlášť ne z řad filharmoniků. Nacházejí se totiž podle jeho slov daleko od Tokia a hrozilo, že by cestu absolvovali zbytečně.

Letadlo navíc prý na letišti stálo jen hodinu a půl a další pasažéry se tak zorganizovat nepodařilo.

"To je vždy velké dilema - buď řeknete většímu množství lidí, ale pak některé na palubu nemůžete vzít, nebo se vám stane, že někteří se na poslední chvíli nedostaví nebo odmítnou. Tomu se nevyhnete," poznamenal ráno na letišti k neobsazeným místům v letadle ministr obrany Alexandr Vondra.

Jeden z mála speciálů

S nápadem vyslat nákladné letadlo pro hudební "národní poklad" přišel ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) - a to i přesto, že málokterá země k tomuto krajnímu humanitárnímu kroku přistoupila.

Plán "letadlo jen pro hudebníky" se ale nelíbil ministerstvu zahraničí, které zase mělo "na telefonu" podobně vystrašené Čechy, kteří v Japonsku žijí dlouhodobě. Často navíc rodiny s dětmi. V letadle pak cestovala například i žena v osmém měsíci těhotenství.

V armádním speciálu nakonec cestovali taky cizinci - dva Slováci, Polák, Bulhar a Korejec s vazbami na Česko.

Navrátilci prošli testem radiace, všichni z něj vyšli s negativním výsledkem.

"Náklady na let budou hrazeny z rozpočtové rezervy vlády určené pro mimořádné situace," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Podle neoficiálních informací stojí jeden vládní let Praha-Tokio dva miliony korun. Celkem by tedy česká humanitární akce měla vyjít na 4 miliony korun.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy