Washington - Podobně jako v Česku má i jaro v hlavním městě USA zpoždění. Nicméně ani neobvykle chladné počasí předpovídané na sobotu nezabrání konání jedné z nejmohutnějších demonstrací ve Washingtonu za poslední desítky let.
Akce s názvem "Pochod za naše životy" se podle odhadů zúčastní nejméně půl milionu lidí, možná jich ale bude i dvojnásobek. Půjde o dosavadní vyvrcholení aktivity studentů ze střední školy v Parklandu na Floridě, kde v polovině února osamělý střelec zabil sedmnáct jejich spolužáků a členů učitelského sboru.
Pod heslem #NeverAgain, tedy "už nikdy více", studenti požadují takové zákony a opatření, které by zabránily opakovaní obdobných incidentů.
A i díky tomu, že mladí lidé umějí využít potenciál sociálních sítí, má jejich hnutí větší ohlas, než předpovídala řada skeptických komentátorů v amerických médiích.
Po řadě předchozích "masových stříleček" se totiž vůbec nic nestalo. Ani po loňském masakru v Las Vegas, kde střelec v říjnu zavraždil 58 lidí.
Současný tlak a energie studentů už ale některé změny přinesly. Parlament na Floridě schválil nové zbraňové zákony a následně je podepsal i tamní republikánský guvernér Rick Scott.
Ten nejpodstatnější zvýšil na 21 let věk nutný pro nákup pušky AR-15, tedy zbraně, kterou vraždil devatenáctiletý střelec na Floridě.
Jenže na úrovni celých Spojených států studenti a ostatní aktivisté za přísnější zbraňové zákony zatím ani zdaleka nedosáhli toho, co požadují od prezidenta Donalda Trumpa a od amerického Kongresu.
Uhranutí zákonodárci
"Jmenuje se to Pochod za naše životy a chceme jím říct vládě, jasně a hlasitě, že ve věci kontroly zbraní požadujeme změnu. Já tam budu i s rodinou, abych podpořil studenty," vyzval například ve středu Jimmy Fallon, který na televizní stanici NBC uvádí velmi populární talkshow The Tonight Show.
Kromě Washingtonu se mají demonstrace konat v desítkách dalších amerických měst a také v zahraničních metropolích, dohromady by mělo jít až o 800 různých míst.
Jimmy Fallon encourages "anyone who wants change" to attend #MarchForOurLives https://t.co/lRRSPXAIhU pic.twitter.com/vhcMOBTOCU
— Hollywood Reporter (@THR) March 21, 2018
Je ale velmi nejisté, zda sobotní demonstrace a celé hnutí #NeverAgain skutečně mohou pohnout opatrným Kongresem, kde mají většinu republikáni. Ti totiž tradičně odmítají zpřísnit zbraňové zákony.
Jedním z důvodů je i velmi silná lobbistická organizace Národní střelecká asociace (NRA), která hájí práva majitelů a výrobců zbraní a která má zároveň velký vliv na kongresmany a obecně na volené politiky.
"Někteří z vás jste jako uhranutí NRA. Nemůžete být uhranutí," avizoval prezident Trump, když se v prvních dnech po střílení na Floridě setkal v Bílém domě se skupinou zákonodárců, že on se na NRA ohlížet nebude.
Jenže následně Trump výrazně slevil ze svých tvrdých návrhů, které bezprostředně po floridském masakru propagoval. A místo přísnější kontroly zbraní začal zdůrazňovat možnost, aby naopak učitelé a členové školní ochranky dostali zbraně.
"Bílý dům dělá jen malé dětské krůčky, aby nenaštval NRA. Epidemie zbraňového násilí v této zemi přitom vyžaduje obrovské kroky," kritizoval postup prezidenta Chuck Schummer, vůdce demokratů v Senátu.
Děravá databáze FBI
V jediném skutečném zpřísnění zákonů Trump zakázal prodej přídavného zařízení, takzvaného bump stocku, které umožňuje výrazně rychlejší palbu z pušek. Právě tímto zařízením byl loni vybaven střelec v Las Vegas.
Jinak se ale Bílý dům, který v polovině března představil své finální návrhy, soustředí na zlepšení kontroly totožnosti a bezúhonnosti zájemců o zbraň a na posílení bezpečnosti škol.
Konkrétně Trump podpořil legislativu, kterou v Kongresu předložila nadstranická skupina zákonodárců a která by měla příslušné úřady v jednotlivých státech zavázat k tomu, aby důsledněji předávaly data o deliktech a problémech občanů svých států do celoamerické federální databáze spravované FBI.
V současnosti je tento systém značně děravý. U řady tragédií z uplynulých let se ukázalo, že střelec, který vraždil, měl kriminální nebo jiný záznam a vůbec by neměl mít zbraň. Jenže tyto informace v databázi FBI scházely.
Bílý dům od Kongresu také požaduje finance na bezpečnostní výcvik žáků a učitelů na amerických školách a na pořízení techniky, například bezpečnostních rámů.
V příštích deseti letech by měl Kongres na tato opatření ročně uvolnit 100 milionů dolarů (v přepočtu dvě miliardy korun). Zákonodárci ale z plánu vyškrtli peníze na vyzbrojení učitelů, což byl záměr, který právě prezident propagoval.
Své zbraně máme pod kontrolou
V pátek Kongres schválil finance na zvýšení bezpečnosti na školách, tento návrh byl součástí rozpočtového balíku. Bez ohledu na to lze ale v každém případě očekávat, že demonstrace Pochod za naše životy bude bouřlivá a s častými hesly proti NRA.
Když už před deseti dny studenti místo vyučování vyšli do ulic protestovat, někteří z nich drželi transparenty s obrazem poloautomatické pušky AR-15. Nejenže touto zbraní zabíjel střelec na Floridě, ale figurovala už v řadě předchozích "masových stříleček". Jedním z cílů studentů je zákaz prodeje této pušky a celé skupiny takzvaných útočných zbraní, kam AR-15 patří.
NRA a její příznivci jsou zásadně proti, podle nich by to bylo překročení druhého dodatku ústavy, zaručujícího Američanům právo vlastnit a nosit zbraň.
Přesně v den zmíněného pochodu NRA na svůj Twitter umístila obraz pušky AR-15 se vzkazem: "Své zbraně mám pod kontrolou, děkuji."
I'll control my own guns, thank you. #2A #NRA pic.twitter.com/jqbZzwcWf6
— NRA (@NRA) March 14, 2018
A je krajně nepravděpodobné, že by Kongres útočné zbraně zakázal. Naposledy se tak stalo v roce 1994 za prezidenta Billa Clintona. Podle politologů to byl ovšem jeden z důvodů následné těžké prohry demokratů ve volbách do Kongresu.
Zákaz trval deset let a už nebyl obnoven.