Na Floridě půjde vlastnit zbraň až od 21 let. Zákaz poloautomatů neprošel

ČTK ČTK
9. 3. 2018 23:12
Floridský guvernér podepsal zákon o bezpečnosti na školách, studenti ho označili za pouhý "dětský krůček".
Foto: Reuters

Miami - V reakci na nedávnou střelbu na škole v Parklandu na Floridě v pátek guvernér tohoto amerického státu Rick Scott podepsal zákon o bezpečnosti na školách, který před tím schválil floridský parlament.

Zákon například z 18 na 21 let zvyšuje věkovou hranici, od které bude možné si pořídit pušku. Podle agentury AP ale zdaleka nenaplňuje požadavky přeživších masakru na škole v Parklandu, kde zahynulo v únoru 17 lidí.

Kromě zvýšení věkové hranice pro nákup pušek rozšiřuje zákon povinnou třídenní čekací dobu při nákupu pistolí také na nákup dlouhých palných zbraní a zakazuje i prodej zařízení, které umožňuje upravit poloautomatickou zbraň na plně automatickou.

Na základě zákona vznikne také program, který umožní učitelům a dalším zaměstnancům škol za určitých podmínek nosit střelnou zbraň.

"Dnešek by měl sloužit jako příklad pro celou zemi, že vláda může a musí postupovat rychle," uvedl guvernér, který nový zákon označil za kompromis mezi zastánci práva na nošení zbraní a jeho odpůrci.

Jeden z hlavních požadavků přeživších z Parklandu - zakázat poloautomatické pušky - se do normy nedostal. Samotný Scott se stavěl proti ozbrojování učitelů, zákon přesto podepsal. Dosáhl alespoň toho, že rozhodnutí, zda ozbrojení zaměstnanců na svých školách nakonec povolí, bude na jednotlivých okresech.

Studenti ze školy v Parklandu, kteří pozorně sledovali celý legislativní proces, podle AP označili přijetí zákona za "dětský krůček". Zákon nese název školy Marjory Stonemanové Douglasové, kde v únoru devatenáctiletý Nikolas Cruz zabil poloautomatickou zbraní 17 lidí.

Video: Abych viděl dceru, musím na hřbitov. Trump vyslechl pozůstalé po střelbě na Floridě

Příbuzní obětí a studenti, kteří přežili vraždění na střední škole ve floridském Parklandu, se setkali s prezidentem Donaldem Trumpem. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy