Na Floridě půjde vlastnit zbraň až od 21 let. Zákaz poloautomatů neprošel

ČTK ČTK
9. 3. 2018 23:12
Floridský guvernér podepsal zákon o bezpečnosti na školách, studenti ho označili za pouhý "dětský krůček".
Foto: Reuters

Miami - V reakci na nedávnou střelbu na škole v Parklandu na Floridě v pátek guvernér tohoto amerického státu Rick Scott podepsal zákon o bezpečnosti na školách, který před tím schválil floridský parlament.

Zákon například z 18 na 21 let zvyšuje věkovou hranici, od které bude možné si pořídit pušku. Podle agentury AP ale zdaleka nenaplňuje požadavky přeživších masakru na škole v Parklandu, kde zahynulo v únoru 17 lidí.

Kromě zvýšení věkové hranice pro nákup pušek rozšiřuje zákon povinnou třídenní čekací dobu při nákupu pistolí také na nákup dlouhých palných zbraní a zakazuje i prodej zařízení, které umožňuje upravit poloautomatickou zbraň na plně automatickou.

Na základě zákona vznikne také program, který umožní učitelům a dalším zaměstnancům škol za určitých podmínek nosit střelnou zbraň.

"Dnešek by měl sloužit jako příklad pro celou zemi, že vláda může a musí postupovat rychle," uvedl guvernér, který nový zákon označil za kompromis mezi zastánci práva na nošení zbraní a jeho odpůrci.

Jeden z hlavních požadavků přeživších z Parklandu - zakázat poloautomatické pušky - se do normy nedostal. Samotný Scott se stavěl proti ozbrojování učitelů, zákon přesto podepsal. Dosáhl alespoň toho, že rozhodnutí, zda ozbrojení zaměstnanců na svých školách nakonec povolí, bude na jednotlivých okresech.

Studenti ze školy v Parklandu, kteří pozorně sledovali celý legislativní proces, podle AP označili přijetí zákona za "dětský krůček". Zákon nese název školy Marjory Stonemanové Douglasové, kde v únoru devatenáctiletý Nikolas Cruz zabil poloautomatickou zbraní 17 lidí.

Video: Abych viděl dceru, musím na hřbitov. Trump vyslechl pozůstalé po střelbě na Floridě

Příbuzní obětí a studenti, kteří přežili vraždění na střední škole ve floridském Parklandu, se setkali s prezidentem Donaldem Trumpem. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy