Co bude s Marinovou? Finská premiérka skončila třetí, trumfy v rukou má jiná žena

Vojtěch Scheinost Vojtěch Scheinost
4. 4. 2023 10:56
Na jedné straně je končící premiérka Sanna Marinová, kterou Finové ve víkendových volbách odmítli. Na druhé šéfka dosavadní populistické opozice Riikka Purraová. Mezi nimi bude vybírat spojence vítězný pravicový lídr Petteri Orpo. Země na hranicích Evropské unie s Ruskem opouští mnohaletou neutralitu a v úterý se stává členem NATO. Jak v této chvíli sestaví stabilní vládu, ale jasné není.
Finská premiérka Sanna Marinová (vpravo) a lídryně populistické opozice Riikka Purraová.
Finská premiérka Sanna Marinová (vpravo) a lídryně populistické opozice Riikka Purraová. | Foto: ČTK / Lehtikuva / Heikki Saukkomaa

Vyzkoušet si to může každý. Krátce po vyhlášení výsledků voleb nabídl finský zpravodajský web YLE čtenářům možnost poskládat si koaliční kabinet. Stačí vybrat strany a srovnat je k sobě tak, aby měly většinu ve dvousetčlenné sněmovně. Jenže to nevychází. Skoro pokaždé vyskočí varovná hláška, že vybraná partaj odmítá s ostatními spolupracovat.

"Lidé chtějí změnu. Jednat budeme se všemi stranami," prohlásil po sečtení hlasů Orpo, předseda vítězné Národní koalice. Bývalý vicepremiér, ministr financí, vnitra i zemědělství zahájí rozhovory o novém kabinetu po Velikonocích. Chybí mu sice Marinové charisma, jeho zkušenosti v politice jsou ale veliké. Navíc má blíž k prezidentu Saulimu Niinistovi, s nímž byla končící premiérka často ve sporu.

Po čtyřech letech levicové vlády směřuje země doprava. Národní koalice získala 48 poslaneckých křesel, populistická Strana Finů, která se počítá také k pravici, jich bude mít 46. Sociální demokraté končící premiérky obsadí 43 mandátů, o zbytek se podělí sedm menších uskupení. 

Shoda panuje na jediném - na členství v NATO. Finsko do něj vstupuje v úterý 4. dubna poté, co ho přestalo blokovat Turecko. Sídlo aliance v Bruselu poprvé vztyčí finskou vlajku a pětimilionová země opustí neutralitu, kterou si držela od konce druhé světové války. Náladu loni změnila ruská invaze. Finové podporují bojující Ukrajinu, s Ruskem sami sousedí a v minulosti museli jeho útoku opakovaně čelit.

Složité povolební vyjednávání

Aby dal Orpo dohromady parlamentní většinu, musí se dohodnout s jednou z žen v čele velkých stran, které ve volbách skončily za ním. Společnou řeč bude hledat s Riikkou Purraovou, jejíž Strana Finů podporuje úspory a ekonomické reformy, odmítá ale boj se změnou klimatu, staví se proti zahraničním pracovníkům a Evropské unii. Sanna Marinová a sociální demokraté se zase s pravicí neshodují na šetření a hospodářské politice.

Dohodnout se s oběma najednou možné není. Sociální demokraté kategoricky vylučují spolupráci s protiimigrační Stranou Finů, kterou Marinová označila za rasistickou.

Získat jednu nebo druhou stranu však nebude na většinu stačit. Nutné bude najít i někoho z menších partají, které se proti pravici a populistům většinou vymezují. "Může se stát, že Orpovi budou chybět strany ochotné vládnout," varoval pro YLE Markku Jokisipilä, profesor politických dějin na Univerzitě v Turku.

Ať už se moci chopí kdokoli, podporu Ukrajině bránící se ruské agresi Finsko zachová. Od loňského února poskytlo Kyjevu pomoc ve výši 930 milionů eur, v přepočtu 21,8 miliardy korun. V materiálu i humanitární oblasti.

Minimální příklon k Rusku

Nevyhnutelné bude šetření. Právě ekonomiku, zkrocení vysokého státního dluhu a plán na reformu daní povýšila Národní koalice na hlavní volební téma. Marinová se naopak chlubila především úspěchy v zahraniční politice. Orpo plánuje budovat zelený průmysl, vidí ho jako příležitost, jak zopakovat někdejší úspěch Nokie, původně malé finské firmy, která se v 90. letech vyšvihla mezi světovou technologickou špičku.

Neshoda mezi Národní koalicí a Stranou Finů panuje na migraci. Zatímco Orpo je pro získávání chybějících pracovníků ze zahraničí, Purraová prohlašuje, že si Finsko musí lidi vychovat samo. Její strana usiluje o zemi bez přistěhovalců, čitelnou a bezpečnou, jakou byla koncem studené války. Přestože se staví proti Evropské unii a v budoucnu z ní chce zemi vyvést, ujišťuje, že téma není na pořadu dne. 

Na rozdíl od euroskeptických a protiimigračních partají v Evropě není Strana Finů orientovaná na Rusko. Sousední velmoc si chce naopak držet co nejdál od těla. Volby potvrdily, že příklon k Moskvě je ve Finsku zanedbatelný, proruská strana Moc patří lidu získala pouhých 0,3 procenta hlasů.

Klíč k parlamentní většině vlády Národní koalice se Stranou Finů, jíž pozorovatelé považují za pravděpodobnější než kabinet se sociálními demokraty, drží tři menší partaje. Švédská lidová strana, Křesťanští demokraté a Strana středu. Centristé by sice chtěli do opozice a švédští lidovci mají výhrady ke Straně Finů, přesto analytici jejich podporu připouštějí.

S kým naopak může Orpo počítat, je výstřední milionář Harry Harkimo, který se do parlamentu dostal jako jediný zástupce svého Hnutí teď. Bývalý dlouholetý majitel hokejového klubu Jokerit Helsinky stranu založil v roce 2015, kdy opustil Národní koalici. Jako jeden z čelných podnikatelů je zastáncem nízkých daní a úsporného státu. Vazbu má i na Česko. Do svého klubu přivedl a léta v něm nechával zářit někdejšího kapitána české hokejové reprezentace Otakara Janeckého.

 

Právě se děje

Další zprávy