Moskva - Protesty lidsko-právních aktivistů ani apely hudebních hvězd z celého světa nepomohly. Obvodní soud v Moskvě poslal do vězení trojici členek skupiny Pussy Riot.
Dvaadvacetiletá Naděžda Tolokonnikovová, o dva roky starší Marie Aljochinová a 30letá Jekatěrina Samucevičová dostaly po dvou letech odnětí svobody "v nápravné kolonii veřejného charakteru".
K rozsudku se kriticky vyjadřují světoví politici, kteří trest považují za nepřiměřený. "Jsem hluboce zklamána verdiktem ruského tribunálu," uvedla ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová.
Kubišová: Z Ruska je banánová republika
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vyjádřilo nad rozhodnutím soudu v Moskvě hluboké znepokojení.
"Ministerstvo je překvapeno skutečností, že přestupek, který nezpůsobil žádnou zdravotní a majetkovou újmu, byl tak přísně potrestán. Ministerstvo poukazuje nejen na samotnou délku trestu odnětí svobody, nýbrž i na to, že výše zmíněné umělkyně byly drženy po více než pět měsíců ve vazbě," praví se v písemném prohlášení ministerstva.
"Je mi líto, že tímto rozsudkem za čin, který by u nás byl potrestán maximálně pokutou, se Rusko vzdaluje Evropě,"doplnil pak ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.
V Česku se na jejich stranu postavil i biskup Václav Malý či zpěvák Michal Prokop"Rozsudkem se (Rusko) ocitlo na seznamu banánových republik. Je to celé nesmysl, už to, že jsou soudně stíhané," prohlásla v pátek Marta Kubišová.
Mezi odpůrci stíhání jsou i někteří ruští představitelé - například Putinův poradce Michail Fedotov, exministr financí Alexej Kudrin či úřední ombudsman Vladimir Lukin.
Tisíce demonstrantů po celém světě vyjadřují nesouhlas
Kromě státníků se v pátek na podporu Pussy Riot spojily tisíce demonstrantů v různých zemích. Na Ukrajině se za ruské punkerky postavily členky feministické skupiny Femen, které v Kyjevě poškodily pravoslavný kříž.
V Sofii aktivisté oblékli památník sovětské Rudé armády do masek Pussy Riot. Stovky lidí se sešly v Paříži, v New Yorku nebo v Berlíně. V Plzni demonstrovali aktivisté za podpory primátora Martina Baxy a získali 300 podpisů pod petici na podporu odsouzených dívek.
Pussy Riot hájí i slavní umělci - přímo z pódia punkerky podpořila zpěvačka Madonna a zastání mají mladé Rusky i u bývalého člena Beatles Paula McCartneyho, manželky Johna Lennona Yoko Ono nebo u popové hvězdy Stinga.
Prokurátor žádal tři roky, obhajoba zproštění viny. Samy dívky uvedly, že se cítí nevinné a své činy by klidně zopakovaly. Věřícím se nicméně omluvily. Po vyrčení výše trestu se jen smutně pousmály.
Jejich obhájci se ještě před vyrčením výše trestu nechali slyšet, že se obrátí k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Otec Samucevičové při rozhovoru s novináři před budovou soudu označil rozsudek jako hrozný a dodal, že si jeho dcera vězení nezaslouží. Americká ambasáda v Moskvě rozsudek prostřednictvím Twitteru označila za nepřiměřený.
Manžel Tolokonnikovové v reakci na rozsudek prohlásil, že "jedinou možností, jak zachránit jeho manželku a syna, je rozpoutání revoluce."
"Ano, musíme rozpoutat revoluci," zopakoval podle Ria Novosti Verzilov svou výzvu v angličtině, zatímco rozvášněný dav skandoval směrem k soudu "fašisti".
Pussy Riot v únoru pronesly v hlavním svatostánku pravoslavné církve "punkovou modlitbu", v níž Bohorodičku žádaly o vyhnání prezidenta Vladimira Putina z Kremlu.
Tím se podle žalobce dopustily výtržnosti motivované náboženskou nesnášenlivostí, tedy trestného činu s horní sazbou sedmi let.
Foto: Nekonečné čekání na vynesení rozsudku:
Neúcta vůči společnosti
Soudkyně ve zdůvodnění rozsudku dokonce hovořila o konspiraci. "Porušily společný pořádek, přerušily normální fungování katedrály Krista Spasitele," vypočítávala mimo jiné.
"Celá akce znamená jasnou neúctu vůči morálce. Tímto způsobem vyjadřovaly nenávist vůči křesťanské církvi, přičemž je to církev pravoslavná, která má v Rusku velký význam," pokračovala. "Je to neúcta vůči společnosti."
Kukly, kam se podíváš
Příznivci aktivistek mezitím v ulicích ruské metropole zahájili kampaň za jejich propuštění.
V rámci akce "Změň Moskvu na Balaklavagrad", která má trvat do doby, než se dívky dostanou na svobodu, si lidé nasadili barevné pletené čepice s výstřihem pro oči a ústa známé pod ruským názvem "balaklava".
Balaklavy se totiž staly symbolem odporu proti autoritářskému režimu. Barevné kukly se podle představ aktivistů mají objevovat na sochách, sloupech, stromech, stěnách, oknech i na asfaltu. Při vynášení rozsudku se začala situace před budovou soudu dramatizovat a policie už zatkla několik desítek demonstrantů.
Mezi zatčenými demonstranty šachista Kasparov
Podle moskevského online deníku The Village už policisté odvezli pět dodávek zadržených. Mezi zadrženými se ocitl i opoziční předák Sergej Udalcov nebo bývalý šachový šampion, nyní opoziční předák Garri Kasparov. Zatýkalo se rovněž před chrámem Krista, kde se objevily asi dvě desítky demonstrantů v barevných kuklách.
Za aktivistky se demonstruje po celém světě, včetně Prahy a Plzně, kde mohou lidé podepisovat petice za osvobození dívek. V Kyjevě do půli těla obnažená členka feministické skupiny Femen Inna Ševčenková přeřízla čtyřmetrový pravoslavný kříž motorovou pilou, v Sofii zase aktivisté oblékli památník sovětské Rudé armády do masek Pussy Riot.
Punková modlitba k bohorodičce: