reklama
 
 

Pussy Riot podkopaly základy státu, žalobce žádá vězení

7. 8. 2012 16:52
S vězením počítáme, soud prokurátorovi vyhoví, myslí si obhájce

Moskva - Ruský prokurátor v úterý požádal pro trojici ruských punkerek ze skupiny Pussy Riot tři roky vězení.

Happeningem, během něhož se v únoru v hlavním chrámu pravoslavné církve modlily k Bohorodičce, aby vyhnala Vladimira Putina z Kremlu, podle žalobce urazily cítění stoupenců pravoslavné církve a usilovaly o podkopání duchovních základů státu.

Po celodenním jednání byl soud nakonec odročen na středu. Pokračovat se bude ve 13:30 našeho času.

Za trestný čin výtržnictví motivovaný náboženskou nesnášenlivostí teď Naděždě Tolokonnikovové, Marii Aljochinové a Jekatěrině Samucevičové hrozí až sedm let vězení.

Námitky obžalovaných, že nešlo o výtržnictví, nýbrž o politický čin, žalobce podle agentury RIA Novosti odmítl s tím, že šlo o "hříšný akt na místě, které občané považují za symbol víry."

S vězením počítáme

"Informaci, že (prokurátor) plánuje požadovat odnětí svobody na tři roky, jsme měli už dříve, takže nejsme překvapeni. Soud zřídka nevyhoví požadavku prokurátora, proto jsem přesvědčen, že skutečně půjdou do vězení," řekl listu Novaja Gazeta obhájce Pussy Riot Mark Fejgin.

"Podobné rozsudky mohou definitivně odloučit společnost od státu... Vycházíme z toho, že vláda přistoupila v boji s opozicí k silovým metodám. Putin řekl mírný trest? Mírný v porovnání s čím? Tři roky místo sedmi?" ptal se v reakci na nedávné prohlášení současného vládce Kremlu.

"Udělaly bychom to znovu"

Samy aktivistky vinu odmítají. Protestovaly prý proti výzvám hlavy pravoslavné církve, patriarchy Kirilla, aby lidé hlasovali pro favorita prezidentských voleb. Věřícím se nicméně omluvily s tím, že je neměly v úmyslu urazit.

Moskevská reportérka britského listu The Guardian Miriam Elderová, která jednání sleduje, na Twitteru napsala, že obžalované potvrdily, že by podobnou akci zopakovaly jak v katedrále, tak v synagoze či mešitě.

Po žalobci a advokátce poškozené strany (církve) dostala slovo obhajoba. Právník aktivistek Mark Fejgin řekl soudu, že by považoval za adekvátní pokutu ve správním řízení, nikoliv trestní stíhání. "Jde o politický proces, od začátku až dokonce. Obžalované jsou představitelkami politické opozice," prohlásil Fejgin v soudní síni a dodal, že Rusko není právní stát, protože nemá nezávislou justici.

Za následný výrok, že pokud budou členky Pussy Riot shledány vinnými, zničí tím soud definitivně vztah společnosti a vlády, si právník obžalovaných vysloužil potlesk části přítomných.

Příležitost promluvit dostaly i obžalované. Poté byl soud odročen na středu.

autoři: Petr Jemelka, Jiří Just | 7. 8. 2012 16:52

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama