Pussy Riot podkopaly základy státu, žalobce žádá vězení

Petr Jemelka Jiří Just Petr Jemelka, Jiří Just
7. 8. 2012 16:52
S vězením počítáme, soud prokurátorovi vyhoví, myslí si obhájce
Soudu se mladé aktivistky účastní v kleci.
Soudu se mladé aktivistky účastní v kleci. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský prokurátor v úterý požádal pro trojici ruských punkerek ze skupiny Pussy Riot tři roky vězení.

Happeningem, během něhož se v únoru v hlavním chrámu pravoslavné církve modlily k Bohorodičce, aby vyhnala Vladimira Putina z Kremlu, podle žalobce urazily cítění stoupenců pravoslavné církve a usilovaly o podkopání duchovních základů státu.

Po celodenním jednání byl soud nakonec odročen na středu. Pokračovat se bude ve 13:30 našeho času.

Za trestný čin výtržnictví motivovaný náboženskou nesnášenlivostí teď Naděždě Tolokonnikovové, Marii Aljochinové a Jekatěrině Samucevičové hrozí až sedm let vězení.

Námitky obžalovaných, že nešlo o výtržnictví, nýbrž o politický čin, žalobce podle agentury RIA Novosti odmítl s tím, že šlo o "hříšný akt na místě, které občané považují za symbol víry."

S vězením počítáme

"Informaci, že (prokurátor) plánuje požadovat odnětí svobody na tři roky, jsme měli už dříve, takže nejsme překvapeni. Soud zřídka nevyhoví požadavku prokurátora, proto jsem přesvědčen, že skutečně půjdou do vězení," řekl listu Novaja Gazeta obhájce Pussy Riot Mark Fejgin.

"Podobné rozsudky mohou definitivně odloučit společnost od státu... Vycházíme z toho, že vláda přistoupila v boji s opozicí k silovým metodám. Putin řekl mírný trest? Mírný v porovnání s čím? Tři roky místo sedmi?" ptal se v reakci na nedávné prohlášení současného vládce Kremlu.

"Udělaly bychom to znovu"

Samy aktivistky vinu odmítají. Protestovaly prý proti výzvám hlavy pravoslavné církve, patriarchy Kirilla, aby lidé hlasovali pro favorita prezidentských voleb. Věřícím se nicméně omluvily s tím, že je neměly v úmyslu urazit.

Marie Aljochinová si z vazby přivezla dobrou náladu.
Marie Aljochinová si z vazby přivezla dobrou náladu. | Foto: Reuters

Moskevská reportérka britského listu The Guardian Miriam Elderová, která jednání sleduje, na Twitteru napsala, že obžalované potvrdily, že by podobnou akci zopakovaly jak v katedrále, tak v synagoze či mešitě.

Po žalobci a advokátce poškozené strany (církve) dostala slovo obhajoba. Právník aktivistek Mark Fejgin řekl soudu, že by považoval za adekvátní pokutu ve správním řízení, nikoliv trestní stíhání. "Jde o politický proces, od začátku až dokonce. Obžalované jsou představitelkami politické opozice," prohlásil Fejgin v soudní síni a dodal, že Rusko není právní stát, protože nemá nezávislou justici.

Za následný výrok, že pokud budou členky Pussy Riot shledány vinnými, zničí tím soud definitivně vztah společnosti a vlády, si právník obžalovaných vysloužil potlesk části přítomných.

Příležitost promluvit dostaly i obžalované. Poté byl soud odročen na středu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy