Řím (od našeho zpravodaje) - O víkendu čeká Evropskou unii velká událost, oslaví své 60. narozeniny. V Římě se kvůli tomu sejdou premiéři nebo prezidenti členských států Unie.
Nedorazí však zástupci Velké Británie, která z EU odchází. Právě chystaný brexit je podle lídrů ostatních zemí důvodem k zamyšlení, jak by se Unie měla změnit, aby získala větší podporu občanů.
Plán na její budoucnost je pak hlavním programem schůzky. Česko ho podle premiéra Bohuslava Sobotky podpoří.
Dlouho se debatovalo o tom, zda Evropa v budoucnu nebude vícerychlostní. Tedy že by státy ochotné k další integraci mohly pokračovat samostatně bez účasti těch, které to odmítají.
Taková možnost přitom existuje už teď - ne všechny země EU mají euro, některé nejsou v Schengenu.
Vícerychlostní Evropu Česko nechce
Proti vícerychlostní Evropě se ohrazovalo právě Česko a další země střední a východní Evropy.
Češi, Poláci nebo Maďaři se obávali, že příliš velký důraz na vícerychlostní Evropu by z nich mohl udělat neplnoprávné členy a narušil by jednotný evropský trh. Na něm jsou ekonomicky závislí.
"Obáváme se, že pak by se rozhodovalo o nás bez nás," řekl český premiér Sobotka.
Evropští lídři by se nakonec měli na summitu v Římě shodnout na kompromisu: země, které budou chtít, můžou v integraci postupovat rychleji. Podle deklarace ale "musí nechat otevřené dveře těm státům, které se budou chtít přidat později".
Takové znění Česku vyhovuje. Premiér Sobotka podle diplomatického zdroje Aktuálně.cz svým kolegům z EU řekne, že vícerychlostní integrace musí být až poslední možností, poté co se nepodaří najít shodu všech členských států.
Čtyři hlavní priority EU
"Evropa je naší společnou budoucností," stojí taky v návrhu deklarace, který má Aktuálně.cz k dispozici. Podle ní se nejvyšší představitelé členských zemí shodnou, že EU musí pokračovat. "Kdybychom jednali samostatně, převálcoval by nás globální vývoj."
Česko spolu s řadou dalších zemí taky chtělo, aby dokument z římského summitu obsahoval důraz na to, že EU musí svým občanům přinést bezpečnost a hospodářský blahobyt.
Návrh deklarace vyzdvihuje přínos jednotného evropského trhu, na kterém mezi sebou členské země volně obchodují a na němž platí volný pohyb pracovních sil. To vše podle něj přispívá k hospodářskému růstu.
"Stojíme o to, aby společný trh sloužil k tomu, že se budou sbližovat příjmy a životní úrovně v jednotlivých částech Evropské unie," řekl český premiér Sobotka.
Prioritou EU má podle společné deklarace být i ochrana sociálních práv nebo podpora rovnosti žen a mužů.
Z hlediska zajištění bezpečnosti by se měla EU soustředit na společný boj proti terorismu nebo lepší ochranu hranic v reakci na migrační krizi.
A čtvrtým hlavním cílem by mělo být posílení společné evropské obrany ve spolupráci s NATO.
Římský summit tyto čtyři priority spíš jen obecně vyjmenovává. Jejich rozpracování do konkrétnější podoby má přijít v příštích měsících.
Například v červnu by měla Evropská komise na konferenci v Praze zveřejnit, jak posílí spolupráci při společných vojenských misích mimo evropské území. Tedy například při zásazích proti pašerákům migrantů ve Středomoří.
Poláci se vzpírali
Polsko v médiích ještě na poslední chvíli hrozilo, že společné prohlášení nepodepíše, pokud nebude obsahovat jeho požadavky.
Vše, o čem Varšava mluví, ale už v textu je. Ostatní země proto polskou vládu podezírají, že jen hraje na protievropskou strunu části polského veřejného mínění.
Velká většina Poláků přitom podle průzkumů členství v EU podporuje. Taky český premiér Sobotka prohlásil, že Poláci oficiálně žádné výhrady proti textu prohlášení nesdělili.
Lídři zemí EU se v Římě scházejí u příležitosti šedesátého výročí podpisu Římských smluv, které položily základ k dnešní Evropské unii. Založily například společnou celní unii nebo jednotný evropský trh.
Sobotní summit se uskuteční na stejném místě, kde byly 25. března 1957 podepsány původní Římské smlouvy - na římském Kapitolu.