Calais - Přistěhovalci žijící v okolí francouzského přístavu Calais využili úterní stávky, která způsobila chaos.
Kvůli protestu zaměstnanců MyFerryLink, kteří nesouhlasí s restrukturalizací společnosti a propouštěním, byly v brzkých ranních hodinách pozastaveny všechny trajekty plující mezi Calais a Doverem. Odpoledne se pak stávkujícím podařilo zastavit dopravu i v podmořském tunelu.
Tisíce turistů a řidičů kamionů byly v pasti. Požár ze zapálených pneumatik v tunelu pod kanálem poškodil část trati. Provoz v tunelu i v přístavu byl obnoven až ve středu, někteří pasažéři strávili čekáním celou noc.
Stávkující zpomalením a následným zablokováním dopravy dali neúmyslně šanci migrantům.
Zamykejte svá auta
Uprchlíci, kteří přebývají v provizorních ilegálních táborech v lesích nedaleko přístavu, naskakovali na pomalu jedoucí kamiony uvězněné v dlouhých kolonách.
Pokoušeli se schovat v nákladových prostorech aut a dostat se tak se přes kanál La Manche do Velké Británie.
Francouzské ministerstvo zahraničních věcí dokonce vydalo prohlášení, v němž varuje řidiče kamionů, aby zamykali a zabezpečili svá vozidla. "V okolí Calais jsou stovky ilegálních přistěhovalců, kteří se pokouší dostat se do Velké Británie," citoval z prohlášení deník The Independent.
"Již několikrát se mi v Calais při odpočinku stalo, že když jsem se ráno probudil a šel zkontrolovat náklad, našel jsem uvnitř tři nebo čtyři schované lidi," popsal BBC vlastní zkušenost jeden z profesionálních řidičů.
Tisíce lidí v katastrofálních podmínkách
V lesích okolo Calais žije více než 3000 uprchlíků z Afriky a Blízkého východu.
Britský The Guardian uvádí, že podle humanitárních pracovníků jsou podmínky v táboře katastrofální a jeho obyvatelé trpí nedostatkem potravin i přístřeší. Zoufalá situace je nutí podstoupit jakýkoliv riskantní krok, aby se dostali do Velké Británie.
Problém s migranty si vlády obou států přehazují jako žhavý uhlík. Britové kritizují Francouze za to, že nedokážou v přístavu zajistit bezpečnost. Francouzi výpady odrážejí tvrzením, že britská vláda ignoruje problém nárůstu migrace.
Loni se Británie zavázala poskytnout Francii 12 milionů liber na řešení problému s ilegálními přistěhovalci, kteří se právě přes Calais snaží dostat na ostrovy. Situaci nicméně odmítá považovat za svůj problém, řešení očekává ze strany Evropské unie.
Podle britských oficiálních údajů se v letošním roce podařilo zabránit již 19 000 pokusům o překonání kanálu La Manche.