Boston/Praha - Rakušané o tom vědí své. Častá záměna slov "Austria" a "Australia" dokonce vedla ke vzniku triček s nápisem "V Rakousku klokani nejsou" (No Kangaroos in Austria).
Vyprávět by mohli i Slováci, které si poměrně často pletou se Slovinci.
A možná se v brzké době dočkáme něčeho podobného i my a budeme si moci pořídit například hrnek s nápisem "Hlavním městem Česka není Groznyj, ale Praha".
Aspoň se to zdá podle pátečního povyku na sociálních sítích, který se rozhořel během hledání útočníků z bostonského maratonu. Atentátníci z Bostonu totiž mají podle vyšetřovatelů blízko k Čečensku. A od anglického "Chechnya" není k "Czechia" či "Czech Republic" až tak daleko.
Na internetu se tak v pátek odpoledne rozhořela virtuální bitva Čechů s Američany.
"Měli bychom bombardovat Českou republiku za terorizování Bostonu?" zní jedna z otázek na populárním Yahoo! Answers. A odpovědi rozhodně nejsou jednoznačné. Zatímco část respondentů souhlasně přikyvuje, zbylí dotyčnému spílají za nedostatečné znalosti zeměpisu.
Zásah v Bostonu:
"Srovnají nás se zemí"
Ještě živější bitvu svedly obě strany na Twitteru. Zatímco jedni se rozčilovali, druzí trpělivě vysvětlovali (a návštěvnost hesel "Czech Republic" a "Chechnya" na Wikipedii pravděpodobně mnohonásobně stoupla).
Mnozí Češi to vzali s humorem sobě vlastním. Jak s nastalou situací naložit a má vůbec cenu plánovat si víkend?
"Berme to tak, že teď o České republice ví víc Američanů než kdy předtím. Měli bychom z toho něco vytřískat. :)" zní jedna z rad.
"Má cenu jít se stříhat, když nás srovnají se zemí?" táže se pro změnu DaKrup.
Lanc3t se pro změnu zamýšlel nad možným poválečným vývojem: "Kdyby si v čtyřicátým pátým spletli Česko s Čečnou, mohla vést železná opona skrz Moskvu."