Policie míní, že teroristé z Bostonu neměli komplice

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
20. 4. 2013 23:00
Zatím není jasné, kdy bude Džochar Carnajev oficiálně obviněn
Policejní důstojník u loďky na 67 Franklin Street, kde byl Džochar Carnajev dopaden.
Policejní důstojník u loďky na 67 Franklin Street, kde byl Džochar Carnajev dopaden. | Foto: Reuters

* Dění sledujeme v online přenosu

Watertown (USA) - Hon na dvojici čečenských bratrů, kteří jsou podezřelí z atentátu při bostonském maratonu, skončil. Poté, co v pátek při přestřelce s policií zahynul šestadvacetiletý Tamerlan Carnajev, zatkla policie v noci na sobotu i jeho devatenáctiletého bratra Džochara. 

Počáteční vyšetřování podle policie naznačuje, že dvojice jednala samostatně, i když podle policie sice byli kvůli výslechu zadrženi dva muži a jedna žena, u nichž se předpokládá spojení s jedním z podezřelých.

Zatím není jasné, kdy bude Džochar Carnajev oficiálně obviněn. Zatím mu nebyla přečtena vzhledem k jeho stavu ani zatýkací věta o možnosti nevypovídat a zavolat si advokáta. Jeho obhajoby se má ujmout poté úředně stanovený advokát. Spekuluje se ale, že FBI bude chtít ho ještě vyslechnout předtím, než bude oficiálně zatčen, aby získala odpovědi na citlivé otázky ohledně možného náboru obou bratrů k teroristické činnosti a vůbec všech okolností atentátu.

Džochar Carnajeví leží v ve vážném stavu v nemocnici. Za normálních okolností by Carnajev stanul před soudem už v sobotu, ale toho očividně není schopen. Ztratil mnoho krve. Není tedy zřejmé, zda jeho případ bude projednávat federální soud nebo soud státu Massachusetts.

Pro Čečence je to o otázka života a smrti, protože massachusettská legislativa na rozdíl od federální rozsudek smrti nezná. Podle vyšetřovatelů má Džochar Carnajev na rozdíl od svého mrtvého bratra také americké občanství, což vylučuje možnost, aby byl souzen jako "nepřátelský voják", což by výrazně rozšířilo pravomoci vyšetřovatelů i soudu.

Jak šly události v Bostonu od včerejší noci, jsme zachytili v přenosu na konci tohoto článku.

Dopadení Džochara Carnajeva vyvolalo v Bostonu úlevu. "Lidé vyšli do ulic a policistům aplaudovali," přinesl přímé svědectví České televizi profesor Bostonské univerzity Igro Lukeš. V noci, kolem 1:45 začala první média přinášet informace, že útočníka lokalizovala a obklíčila. Mladík se skrýval na dvoře jednoho z domů na předměstí Watertown skrytý v lodi a policii na něj upozornil jeden z místních obyvatel, který si všiml krvavých stop. 

"Město se vrací do normálního života," řekl profesor Lukeš. "Policisté jsou teď ve městě nejpopulárnějšími lidmi a obyvatelé se s nimi v ulicích fotografují," vylíčil sobotní atmosféru ve městě.

Prohlédněte si noční fotky z místa dopadení:

Americký prezident Barack Obama slíbil, že USA zjistí, zda bratrům s útoky někdo pomáhal. Upozornil, že zůstává řada nevyjasněných otázek, včetně motivu pachatelů. Nejasný je i jejich původ, skloňuje se Čečensko a Dagestán. Podle BBC žili bratři v USA asi od roku 2001.

Ruský prezident Vladimir Putin je zřejmě v pokušení říci americkému protějšku Baracku Obamovi "Já vám to říkal". Podle agentury Reuters totiž už dlouho upozorňuje americkou administrativu, že podceňuje bezpečnostní hrozby ze strany militantních Čečenců. Putin si nicméně dal pozor, aby na veřejnosti nic podobného neřekl a místo toho v telefonickém rozhovoru s Obamou vyjádřil naději, že po bostonských událostech dokáží USA a Rusko lépe spolupracovat v bezpečnostních otázkách. "Myslím si, že dojde ke kontaktům mezi našimi tajnými službami," řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v televizi Russia 24. 

Rusko žádalo v roce 2011 FBI o vyslechnutí Tamerlana Carnajeva, píše agentura Reuters s odvoláním na americký zdroj. FBI už v pátek přiznala, že vyšetřování bostonského atentátníka na základě tipu od zahraniční vlády nepřineslo konkrétní výsledek a ani prověření Carnajevových cestovních záznamů, internetové aktivity a osobních kontaktů ničím neukazovalo na "jakékoli teroristické aktivity".  

Podle CNN, která se odvolává na zdoje z vyšetřování, měli bratři Carnajevové při zadržení u sebe 6 bomb, pušku a ruční zbraně.

Podle policie již byli kvůli výslechu zadrženi dva muži a jedna žena, u nichž se předpokládá spojení s jedním z podezřelých. Podle CNN ale následně úřady oznámily, že první indicie ve vyšetřování ukazují, že atentátníci jednali samostatně.

Předběžné líčení s Carnajevem může být podle CNN nařízeno do měsíce, pak teprve zasedne velká porota a proces začne.

Zdravotní stav devatenáctiletého Džochara Carnajeva je nadále vážný, podle televizní stanice CNN má muž těžká zranění a ztratil mnoho krve. Mladý Čečenec je hospitalizován v přísně střežené městské nemocnici. Američtí právní experti si nyní lámou hlavu nad dalším postupem. Za normálních okolností by Carnajev stanul před soudem už dnes, ale toho očividně není schopen.

Ruská agentura ITAR-TASS uvedla, že ruská tajná služba spolupracuje s americkými vyšetřovateli při objasňování bostonského atentátu. Žádné "operativně významné" informace pro zámořské partnery nemá, uvedla agentura s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ruských tajných služeb. Bratři Carnajevovi, kteří údajně za pumovými útoky stojí, podle ruské kontrarozvědky v Rusku nikdy nežili. "Bratři Carnajevovi v Rusku nežili, a tak žádnou operativně významnou informaci naše tajné služby zahraničním partnerům poskytnout nemohly," řekl agentuře informovaný zdroj.

Americký a ruský prezident spolu telefonicky mluvili. Barack Obama poděkoval Vladimiru Putinovi za "úzkou spolupráci" tajných služeb obou zemí v boji proti terorismu. Podrobnosti Bílý dům ovšem nesdělil.

Na sociálních sítích dál mate páteční záměna Čečenska s Českem, na pravou míru uvádějí informace americká i ruská média. Za "krajně nešťastné nedorozumění" označil omyl ve zvláštním prohlášení i český velvyslanec v USA Petr Gandalovič.

Po identifikaci údajných pachatelů pondělních útoků na mezinárodní maraton v Bostonu, kteří jsou čečenského původu, někteří lidé na Twitteru nebo Facebooku začali spílat Čechům, s nimiž si Čečence pletou.

Omyl kritizují i poučenější uživatelé samotného Twitteru. "Česká republika se zlobí, protože někteří idioti si ji pletou s Čečenskem. Nejste-li si jistí, zda se máte smát, nebo plakat, plačte," píše uživatel Chris Jones.

FBI potvrdila, že staršího z obou bratrů Tamerlana před dvěma lety vyslýchala. A to na žádost (blíže neurčené) cizí vlády.

"V roce 2011 jsme dostali žádost prověřit jej na základě informací, že je stoupencem radikálního islámu; že v roce 2010 prošel drastickou změnou a stal se z něj fanatický věřící, který se připravuje opustit USA a odjet do blíže neurčené země. Tam se měl připojit k jisté podzemní skupině," uvedla FBI v prohlášení.

FBI záležitost odložila, při rozhovoru s Tamerlanem a rodinnými příslušníky nenarazila na žádné teroristické aktivity.

Zranění Džochara Carnajeva jsou podle agentury Reuters kritická, mladík bojuje v nemocnici o život. Policie zprávy potvrdila s dovětkem, že Carnajev mladší není schopen výpovědi. Motivy činu tedy policie dosud nezná.

Z vyšetřování pak vyplynulo, že Džochar zřejmě nechtěně usmrtil svého staršího bratra Tamerlana. Ten byl vážně poraněn při policejní přestřelce, jeho zraněné tělo pak mladší bratr při útěku svým automobilem přejel.

Místní noviny popisují, jaké oslavy vypukly v ulicích Watertownu po dopadení Carnajeva. Lidé se objímali, mávali vlajkami a tleskali všem uniformovaným mužům.

"Děkujeme vám. Děkujeme. Bylo nám potěšením" vzkázal davu z reproduktoru jeden ze členů zásahového týmu SWAT.

"Jsem ráda, že je po všem. Naše město a lidé už kvůli iracionálnímu rozhodnutí těchto mladých mužů zažili příliš mnoho bolesti," uvedla například Mary Sullivanové, jedna z místních obyvatel.

Projevy radosti a vděku ovládly i jiná města USA. Na newyorském stadionu Citi Field přerušila zpráva o úspěšném policejním zákroku večerní baseballový zápas New York Mets s týmem Washington Nationals. Na světelném panelu se objevila věta "Všichni obyvatelé New Yorku podporují bostonský policejní sbor" a lidé na tribunách skandovali "U-S-A, U-S-A".

Jak byl Džochar Carnajev dopaden? Poté, co se odmítl policii vzdát, byl do akce nasazen speciální robot. "Tento robot stáhl plachtu z lodi," uvedl David Procopio z massachusettské státní policie. Nad místem přelétal vrtulník s termokamerou. "Muž byl každopádně velmi oslabený ztrátou krve," dodal Procopio.

Zpravodajská stanice CNN uvedla, že policii na skrývajícího se Carnajeva upozornil náhodný svědek. Muž, který se vydal ven krátce poté, co Boston zrušil apel, aby lidé ve Watertownu nevycházeli z domu.

Tento muž si měl všimnout krve na loďce uskladněné v jedné za zahrad. Šel se podívat blíž. Když nadzvedl plachtu zakrývající loď, uviděl muže pokrytého krví. Zalarmoval policii. "Strhla se přestřelka. Ale nevím, zda byl zasažen při ní, nebo měl zranění už z dřívějška," uvedl ve vysílání CNN policejní komisař Ed Davis.

Policisté podle něj po příjezdu na místo Džochara Carnajeva amplionem vyzvali, aby se vzdal a vyšel s rukama nad hlavou. Odmítl.

Zprávy o zdravotním stavu Džochara Carnajeva jsou kusé. Podle všeho během dopadení utrpěl nespecifikované vážné zranění. "Carnajev byl ve vážném stavu. Nyní je v nemonici Beth Israel v Bostonu," uvedl policejní komisař Ed Davis.

Přetisk z twitterovské stránky policie v Bostonu.
Přetisk z twitterovské stránky policie v Bostonu. | Foto: Reuters

Podle policie již byli kvůli výslechu zadrženi dva muži a jedna žena, u nichž se předpokládá spojení s jedním z podezřelých.

Americký prezident Barrack Obama v telefonickém rozhovoru poděkoval ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi za spolupráci v potírání terorismu, a to včetně bombového útoku v Bostonu. Souhlasil také s další spoluprácí. Putin mu měl vyjádřit soustrast za oběti při bostonském maratonu.

Tweet bostonské policie: "Chycen! Lov je u konce. Pátraní je hotovo. Teror je u konce. A spravedlnost zvítězila."

Zadržení Džochara Carnajeva potvrdila policie. Dopadla ho v přestřelce, stav hledaného mladíka nebyl znám, měl by však být živý.

List Boston Globe líčí, že když státní policista oznamoval médiím "Dostali ho," lidé postávající kolem začali tleskat.

Policie postupovala při akci nanejvýš obezřetně, protože počítala s možností, že by i mladší bratr mohl mít sebevražednou vestu s výbušninami, Z místa zásahu se ozývala střelba, místní obyvatelé masivní zátah policie pozorovali z oken svých domovů. Mladík se zřejmě skrýval pod plachtou, kterou byla přikryta loď na dvorku jednoho z místních domků, popisoval Boston Globe.

Letecký snímek ukazuje místo, kde měl být mladík chycen. Na snímku je vidět i plachtou přikrytá loď, pod níž se měl schovávat.
Letecký snímek ukazuje místo, kde měl být mladík chycen. Na snímku je vidět i plachtou přikrytá loď, pod níž se měl schovávat. | Foto: Reuters

List Boston Globe se odvolává na zdroj blízký policii, který deníku řekl, že "policie věří, že Džochar Carnajev byl obklíčen, ale další detaily nebyly známy". Později deník dodal, že Džochara policie dopadla živého. Mělo se tak stát na dvoře jednoho z domů na předměstí Watertown.

Muž  podezřelý z útoku při bostonském maratonu je obklíčen policií, informoval list Boston Globe. Zprávu vydala také agentura Reuters.

Policisté prohledávají na předměstích Bostonu dům po domu. Obyvatele nechají vyjít ven a dají se do důkladné prohlídky. Boston je ochromen a nejen on. Doprava do města i z města je přerušena.

Známí hledaného Džochara Carnajeva o něm vyprávějí, že se zajímal o fotbal. Nevědí ale, že na webu se měl prezentovat jako sympatizant tvrdého jádra islámských fundamentalistů.

Tamerlan a Džochar Carnajevovi
Tamerlan a Džochar Carnajevovi | Foto: Reuters

Bostonští obyvatelé uposlechli výzev policie a nevycházejí ven. Ulice města zejí prázdnotou. Tyto nevšední pohledy si občané fotí a nahrávají je na sociální sítě.

Prázdné ulice nedaleko bostonského centra.
Prázdné ulice nedaleko bostonského centra. | Foto: Reuters

Policie prohledávala dům sestry obou podezřelých bratrů. Sestra s policisty spolupracuje.

Americká média přinášejí výpovědi Džocharových spolužáků ze školy, kterou rovněž policisté v pátek evakuovali. Byl prý tichý, pohodový, o politiku se nezajímal. Shodují se, že prý není typ člověka, který by byl něco takového schopen udělat.

Bílý dům odložil svůj tiskový brífink na neurčito.

Den po útocích v Bostonu přišel do styku s Džocharem Carnajevem i automechanik ze Somervillu, u kterého si atentátník vyzvedával auto po opravě. Podle jeho slov byl Carnajev velmi nervózní. "Kousal si nehty a třásl se," uvedl. Auto si následně odvezl i přesto, že oprava nebyla dokončená, prý ho nutně potřeboval.

Zástupce státní správy pro mimořádné situace Kurt Schwarz vyzval lidi skrývající se ve svých kancelářích ve Watertownu, aby odjeli do svých domovů. "Neočekáváme od vás, že se budete ukrývat ve svých kancelářích. Nasedněte do auta a jeďte domů," vzkázal jim.

Zemřelý atentátník Tamerlan Carnajev měl minulý rok strávit šest měsíců v Rusku, jak informovala americká stanice NBC. Vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit, jestli tam podstoupil teroristický výcvik.

Obyvatelka Watertownu.
Obyvatelka Watertownu. | Foto: Reuters

Americká policie, která pátrá po jednom z údajných původců pondělního bostonského atentátu, dnes připustila, že pronásledování se může protáhnout na několik dní.

Bostonská policie uvedla, že v následujících hodinách chystá provést kontrolovanou explozi v jednom z domů v Norfolk Street v Cambridge. Podle dosavadních informací právě v této ulici Džochar Carnajev žil, s velkou pravděpodobností se tak jedná o jeho dům. Exploze proběhne pod kontrolou pyrotechniků.

Timothy Alben, komisař massachusettské státní policie, uvedl, že policisté prozatím podezřelého nedopadli.

Na brífinku v Bostonu znovu promluvil mimo jiné guvernér státu Massachusetts Deval Patrick a poděkoval veřejnosti za to, že uposlechla požadavků policie a zůstali doma. Tento požadavek ve městě nadále trvá.

Podle zástupců policie, kteří rovněž vystoupili na brífinku, se vyšetřování vyvíjí, policie dál prohledává domy, ale prozatím nemůže informovat o výsledcích.

26letý policista zastřelený ve čtvrtek v areálu kampusu MIT byl podle nejnovějších informací zasažen několika kulkami ve svém autě. Zemřel až v nemocnici v Massachusetts, kam byl s vážnými zraněními převezen. Ve službách tamní policie byl od ledna 2012.

Watertown v obležení.
Watertown v obležení. | Foto: Reuters

Všechen ruch zaznamenala i Češka žijící v Bostonu Renata Duttonová. "Nejezdí žádná doprava, ani nesmí jezdit taxíky. Žádné obchody, podniky a restaurace nejsou otevřené. Lidé musí zůstat ve svých bytech či domech a zamknout se, a to hlavně v oblasti, kde se v noci celá situace odehrála a kde jsou teď stovky či tisíce policistů a vojáků," upozornila.

"Něco takového jsem opravdu ještě nezažila, a doufám, že to vše brzy skončí. Lidé v Cambridge a Watertownu a možná i v jiných obcích dostali hlášení o situaci jako automatické telefonické upozornění. Je dobře, že se využívá nová technologie ke zlepšení bezpečnosti. Při sledování televize z toho trošku mrazí, když vidíte armádní vozy, ozbrojené policisty a prázdné ulice. Nevím, co přesně prožívají lidé v oblasti Cambridge, ale musí to být velice děsivé, a až neuvěřitelné, jako z filmu," uzavřela.

Jednotka SWAT ve Watertownu.
Jednotka SWAT ve Watertownu. | Foto: Reuters

Podle Ester Mlchové, Slovenky žijící v USA, byl kromě předměstí Cambridge, Watertown, Waltham, Belmont a Newton uzavřen i Boston, kde žije s manželem. "Lidé nemohou používat metro, vlaky, autobusy a taxíky. Slyšíme létat helikoptéry," sdělila ČTK.

Na brífinku vystoupil strýc atentátníků a vyjádřil účast s lidmi, kteří útokem utrpěli. Uvedl, že je šokován, že někdo z jeho rodiny je spojován s takovým útokem. Čin označil za barbarský. Ohledně původu atentátníků uvedl, celá rodina je původně z Čečenska, ale jeho bratr (tedy otec atentátníků) vycestoval se svými syny do USA přes Kyrgystán, aby dostal azyl.

"Tento týden jsme zažili to nejlepší a nejhorší z lidského chování," řekl americký ministr zahraničí John Kerry o dění v Bostonu, z nějž pochází. "Dostali jsme se do docela přímé konfrontace se zlem v mém městě."

Kerry také pochválil bezpečnostní složky a žádal o trpělivost. Teď je prý nutné vyčkat.

O životě Džochara Carnajeva se objevuje stále více detailů: Bývalí spolužáci ho popisují jako úplně normálního teenagera. "Chodili jsme spolu ven, byli jsme na večírcích, popsal ho pro CNN jeden z nich. "Nechápeme to."

Džochar prý nikdy nebyl zlý nebo agresivní. Nebo dokonce náboženský radikál. To potvrzuje i jeho někdejší učitel - svého bývalého žáka popisuje jako vnímavého a přátelského, dobrého týmového hráče. Prý si dokázal vážit toho, jak ho škola a spolužáci mezi sebe přijali.

Fotografie Džochara A. Carnajeva, která je uveřejněná na webových stránkách sociální sítě Vkontakte.
Fotografie Džochara A. Carnajeva, která je uveřejněná na webových stránkách sociální sítě Vkontakte. | Foto: Reuters

Policie už našla šedou hondu 316-ES9, údajně kousek za hranicemi Bostonu. Hledala ji, protože si myslela, že její řidič je nějak napojen na Džochara Carnajeva. Auto však bylo opuštěné, nikdo v něm nebyl.

Pátrání po domnělém pachateli atentátu v cílové rovince bostonského maratonu trvá už 12 hodin.

Policistovi, zabitému v noci v areálu MIT, bylo teprve 26 let. Pocházel z obce Somerville.

Policie dokonce zastavila jedoucí vlak. Jak informovala americká stanice NBC, hledala v něm dalšího podezřelého. Souprava mířila do Connecticutu. Policisté hledali ve vlaku i výbušniny, pak mohl jet dál.

Televize Fox News našla strýce podezřelých bratrů Carnajevů. Džochara vyzývá: "Vraždil jsi, pros o milost!"

Čečenci ostře odmítají jakékoliv spojení s podezřelými z bostonského atentátu. "Osoby, které jsou v Bostonu viněny ze zločinu, nemají s Čečenskem žádné vztahy," uvedl pro agenturu Interfax Alvi Karimov, mluvčí čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Bratři podle něj Čečenskou republiku opustili ještě jako děti.

K pátrání se vyjádřil otec hledaného, Anzor Carnajev, který je zjevně v dagestánské Machačkale. "Můj syn je opravdový anděl," řekl podle agentury AP o 19letém Džocharovi. "Je to inteligentní kluk. Čekali jsme, že o prázdninách přijede na návštěvu."

Novinky z Cambridge: CNN hlásí zvýšenou koncentraci bezpečnostních sil a obrněných vozů. Pozornost se soustředí na Norfolk Street, kde Džochar Carnajev žil. Obyvatelé ulice byli evakuováni.

Foto: Reuters

CNN hlásí: Do města dorazila Národní garda. Zásahové jednotky ještě stále pročesávají dům po domu. Policista zraněný při přestřelce v areálu MIT se prý právě podrobuje operaci.

Postřelenému policistovi je 33 let, ve službě je tři roky. O jeho zdravotním stavu zatím nejsou žádné informace.

Bratři Carnajevové se narodili v Kyrgyzstánu, informoval server Yahoo! News. Jejich otec prý pracoval v Čečensku a několik let pobýval ve Spojených státech.

Policie obklíčila podezřelý dům. Z televizních záběrů je patrné, že něco upoutalo jejich pozornost.

Vzdušný prostor nad Bostonem je částečně uzavřen. Jde o další bezpečnostní opatření v souvislosti s pátráním po skrývajícím se podezřelém z útoku na bostonský maraton.

Úřady oficiálně potvrdily identitu podezřelých z útoků v Bostonu. Jsou jimi Džochar Carnajev (na útěku) a Tamerlan Carnajev. Podle listu New York Times nebylo zabitému Tamerlanovi 20, ale 26 let.

Policie v Bostonu prohledává domy.
Policie v Bostonu prohledává domy. | Foto: Reuters

Vyšetřovatelé zkoumají, zda oba bratři jednali na vlastní pěst, nebo jestli jsou členy nějaké sítě či organizace. Podle CNN půjde spíš o "osamělé vlky", protože zjevně neměli žádný únikový plán.

V médiích se objevily informace, že podezřelí jsou muslimové. Jeden z nich prý na internetu napsal: Nemám žádné americké kamarády, nerozumím jim.

Bostonská policie oznámila, že provede "kontrolovanou explozi" výbušniny přímo v centru města. Obyvatelé Boston Common a Charlesgate se mají na detonaci připravit, oznámil úřad na Twitteru. Oblast patří k historickému jádru města a magnetům pro turisty.

Podle stanice CNN měl zastřelený podezřelý výbušninu upevněnou přímo na těle. I to by mohlo potvrzovat zatím neověřitelné informace, že útočníci pocházeli buď přímo z Čečenska, nebo z jeho okolí.

Člen jednotky SWAT míří z obrněného transportéru na okolní budovy při pátrání po osobě podezřelé ze spáchání teroristického útoku na bostonském maratonu.
Člen jednotky SWAT míří z obrněného transportéru na okolní budovy při pátrání po osobě podezřelé ze spáchání teroristického útoku na bostonském maratonu. | Foto: Reuters

Zabitý podezřelý je bratr uprchlého, uvedla stanice NBC. Bylo mu 20 let.

Agentura AP hlásí: Carnajevovi je 19 let, v Cambridge žije asi rok. Přijel sem legálně, na stipendium. Zabitým podezřelým byl zřejmě jeho bratr. Předtím žili v Turecku.

AP nicméně neuvádí, z jakého zdroje informaci má.

Policie zveřejnila jméno pravděpodobného útočníka: Džochar A. Carnajev. Pochází z jihu Ruska, možná z Čečenska.

Zdá se, že v Bostonu a okolí se v posledních hodinách stalo populární sledování policejních vysílaček. "Nikdy by mě nenapadlo, že se budu učit policejní kódy," napsal například Dave Days. Mikroblogovací sociální síť zaplavil hashtag #watertown.

Zabitý pravděpodobný atentátník měl u sebe zřejmě výbušniny. Tvrdí to CNN s odvoláním na vyšetřovatele. Právě to je zřejmě důvod pro tak masivní bezpečnostní opatření - policie se obává, že nálože má u sebe i muž na útěku.

Zastavení hromadné dopravy v Bostonu a okolí je něco, co tady nepamatují. "Je to obrovská věc, město od sebe v podstatě odřízlo všechna předměstí," řekla jedna z analytiček CNN. Autobusy a metrem tu denně jezdí 1,3 milionu lidí.

Policie označila hledaného muže za "velmi nebezpečného teroristu". Kvůli obavám o bezpečnost se tak uzavřely brány Harvardské univerzity.

Zásah policie ve Watertownu.
Zásah policie ve Watertownu. | Foto: Reuters

Co přesně se stalo ve Watertownu a okolí? Shrnující text vám přinášíme ZDE.

Dění v Bostonu a okolí podrobně z Washingtonu sleduje i prezident Obama. "Během noci byl průběžně informován o vývoji ve Watertownu," oznámil tiskový odbor Bílého domu.

Pátrání po útočníkovi paralyzovalo vše na západ od Bostonu. Úřady tam vydaly doporučení, aby lidé v pátek nechodili do práce, ale zůstali doma.

Guvernér státu Massachusetts Deval Patrick nařídil krátce před svítáním ve Watertownu a přilehlých oblastech zastavit veškerou dopravu. Jak napsala agentura AP, policie potřebuje volné ulice kvůli pátrání po údajném atentátníkovi.

Policii zalarmovalo ve 22:30 upozornění na přepadení v obchodě na Kendall Square poblíž kampusu MIT. Jen o pár minut později přišlo hlášení o střelbě uvnitř areálu institutu. Její obětí se stal policista, který na místě podlehl mnohočetným zraněním, informoval policejní důstojník Timothy Alben.

"Nevycházejte ven, nepřibližujte se k oknům! A otevírejte pouze legitimovaným policistům!" vyzvala policie obyvatele Watertownu. Nyní prohledává dům po domu.

Po tomto muži teď policie pátrá. Druhý podezřelý je mrtev.
Po tomto muži teď policie pátrá. Druhý podezřelý je mrtev. | Foto: Reuters

Boston ve čtvrtek navštívil prezident Obama s manželkou. Zúčastnili se bohoslužby za oběti pondělního teroru. "Budeme s vámi, až se budete učit vstát a chodit a znovu běžet. Nemám pochyb, že poběžíte znovu, jelikož k tomu jsou Bostoňané stvořeni," prohlásil v katedrále, za což sklidil obrovský aplaus.

Neklidná noc odstartovala v areálu Massachusettského technického institutu (MIT), kde jednoho podezřelého zachytila kamera. Mladík posléze u jedné ze školních budov zastřelil policistu, který ho zřejmě identifikoval.

Policejní akce se rozjela jen pár hodin poté, co Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zveřejnil fotografie obou podezřelých.

 

Právě se děje

Další zprávy