Podezřelí z atentátu v Bostonu jsou bratři z jihu Ruska

Zahraničí Zahraničí, Jana Černá
19. 4. 2013 13:06
Podle informací amerických médií jde o muže čečenského původu, kteří v USA žili legálně
Muž v bílé čepici stále uniká.
Muž v bílé čepici stále uniká. | Foto: Reuters

Watertown - Vyšetřování atentátu na bostonský maraton zřejmě dospělo do bodu zvratu.

Podle informací amerických médií, která se odvolávají na policejní zdroje, byli muži podezřelí ze spáchání útoku identifikováni jako bratři z Ruska, zřejmě čečenského původu. Ve Spojených státech žili legálně přibližně rok.

Druhým z údajných atentátníků, kterého policie nyní hledá v ulicích města Watertown, je podle agentury AP i televize NBC devatenáctiletý Rus Džochar A. Carnajev. Pochází z oblasti na jihu Ruska blízko Čečenska.

Mladík, kterého policie při nočním zásahu a divoké přestřelce zlikvidovala, byl jeho bratr. Sourozenci podle AP do USA přicestovali z Turecka.

Sledujte online přenos z bezprecedentní a rozsáhlé pátrací akce v Bostonu.

V bostonské aglomeraci Watertown nyní po Carnajevovi pátrají desítky policistů. Jde o muže v bílé čepici, jehož fotografie před několika hodinami zveřejnila FBI.

Pátrání po zločinci zcela ochromilo běžný provoz města. Policie kvůli němu uzavřela okruh dvaceti bloků, v ranních hodinách byl navíc zastaven provoz všech vlaků, autobusů i metra.

Podívejte se na fotogalerii z policejních manévrů v Bostonu a okolí:

První výstřely padly na MIT

Podle dostupných informací zalarmovalo policii ve 22:30 místního času upozornění na přepadení v obchodě na Kendall Square poblíž kampusu prestižního Massachusettského technologického institutu (MIT) ve městě Cambridge.

Jen o pár minut později přišlo hlášení o střelbě uvnitř areálu institutu. Její obětí se stal policista, který na místě podlehl rozsáhlým zraněním, informoval policejní důstojník Timothy Alben.

Zastřelený policista podezřelého zřejmě identifikoval. Ozbrojená krádež auta u MIT potom vedla policii k masivní akci. Pachatele stíhali až do sedm kilometrů vzdáleného Watertownu.

Zde utrpěl vážné střelné zranění další ze zasahujících policistů.

Foto: Reuters

Velké policejní manévry a hlasitá přestřelka pak okolo půlnoci místního času vzbudily obyvatele tohoto města.

Dva podezřelí se zde střetli s desítkami příslušníků policie, při níž použili střelné zbraně a "něco jako výbušniny", komentovaly situaci bezpečnostní složky.

"Znělo to, jako když se střílí z automatických zbraní, a slyšel jsem několik výbuchů. Ty zněly jako ohňostroje, z větší části, velké ohňostroje - několik tun, řekl bych. Mám opravdu velký strach," uvedl pro deník The Boston Globe taxikář Imran Saif.

Krátce před čtvrtou hodinou ráno místního času policie obyvatele vyzvala, aby nikomu kromě bezpečnostních složek neotevírali, protože hledaný muž je extrémně nebezpečný.

Kolem šesté hodiny ráno byl kvůli pokračujícímu pátrání zastaven i provoz městské hromadné dopravy.

Podívejte se na fotografii podezřelého, kterou policie zveřejnila na svém oficiálním twitterovém účtu:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Prezident Miloš Zeman jmenoval Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Ten je tak po víc než roce kompletní

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu  Soud je tak kompletní po více než roce, jednoho soudce postrádal od rezignace Jana Musila ze zdravotních důvodů k loňskému 31. lednu. Senát vyslovil souhlas se jmenováním experta na ústavní právo Šámala koncem ledna.

Po dnešním přesunu Šámala mezi ústavní soudce povede Nejvyšší soud do jmenování nového předsedy jeho místopředseda Roman Fiala, sdělil mluvčí soudu Petr Tomíček. Hrad zatím neupřesnil, kdy Zeman nového předsedu vybere. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy