Britská vláda velí vpřed v boji s emisemi

lem, ČTK
13. 3. 2007 16:36
Londýn - Britská vláda se rozhodla přispět k ochraně životního prostředí. Snaží se prosadit zákon nařizující radikální snížení emisí oxidu uhličitého.
Podle premiéra Tonyho Blaira by měl Londýn ukazovat cestu zbytku světa.
Podle premiéra Tonyho Blaira by měl Londýn ukazovat cestu zbytku světa. | Foto: Reuters

Do roku 2050 by podle představ vlády měly být emise oxidu uhličitého ve Velké Británii sníženy o celých šedesát procent. Pokud návrh zákona v parlamentu projde, stane se Británie vůbec první zemí, která proti klimatickým změnám takovýmto způsoem bojuje.

Londýn ukazuje cestu světu

Přestože se ostrovní království podílí na celkové míře světových emisí pouze pěti procenty, politici věří, že bez mezinárodní spolupráce se nedá mnoho dosáhnout. Podle premiéra Tonyho Blaira by tak měl Londýn ukazovat cestu zbytku světa.

Britský opoziční vůdce David Cameron, který zelenou politiku Britům představil, přesto není spokojen. Chybí mu každoroční snižování emisí oxidu uhličitého.

Návrh zákona bude nyní předložen veřejnosti a parlament by ho měl schválit během příštího roku.

A to i přesto, že ekologické organizace požadují, aby právní norma obsahoval závazek snížit emise o osmdesát procent místo navrhovaných šedesáti.

Domácnosti spotřebují nejvíc

V Británii se mluví o státní finanční podpoře izolování obytných domů tak, aby byly do pěti let všechny řádně ochráněny proti zbytečným ztrátám tepla.

Uvažuje se také o tom, že bude zakázán prodej elektrických a elektronických výrobků s "pohotovostním" režimem, které většinu doby nedělají nic, jen svítí kontrolkou a spotřebovávají energii.

A v neposlední řadě chce vláda prosadit celkovou výměnu žárovek za energeticky úsporné modely.

Ministr financí a pravděpodobný budoucí premiér Gordon Brown řekl, že smyslem návrhu zákona není jen zavádět nová pravidla a finanční postihy, ale dávat také pozitivní podněty.

Podle jeho slov nově zaváděná opatření domácnostem peníze ušetří například na nižších poplatcích za elektřinu a další energie.

Ekologové brojí proti letecké dopravě

Domácnosti se podle ministra pro životní prostředí Davida Millibanda podílejí na spotřebě energie pětadvaceti procenty, zatímco civilní letecká doprava, na kterou je nyní zaměřena hlavní pozornost britských "zelených" aktivistů, jen pěti procenty. 

Vůdce opozice David Cameron údajně jako první pochopil důležitost zelené politiky, a přiměl tak vládu k akci.
Vůdce opozice David Cameron údajně jako první pochopil důležitost zelené politiky, a přiměl tak vládu k akci. | Foto: Aktuálně.cz

"Kriminalizace letecké dopravy planetu nespasí," řekl dnes Milliband v rozhovoru pro BBC. Jeho slova popudila ekologické organizace, které nyní v Británii proti letecké dopravě bojují ze všech sil.

Přechod od letadel k vlakům podporuje i Cameron, který oznámil, že pokud vyhraje volby, zavede pro každého Brita osobní účet, kde se mu budou sčítat nalétané kilometry, a pokud dotyčná osoba překročí stanovený limit, bude platit za každou další letenku progresivně se zvyšující daň .

Podle britských politických komentátorů to byl právě Cameron, kdo jako první pochopil důležitost zelené politiky, a přiměl tak vládu k dnešní akci.

 

Právě se děje

Další zprávy