Nové Kjóto - důkazů o oteplování přibývá

Reuters, Red Zah
28. 11. 2005 0:01
Harstad / Montreal - Život v mrazivé tundře u polárního kruhu, která je domovem Anny Prachovové, byl vždy krutý. V posledních letech však je ještě hůř. Přestalo sněžit.

"Zažíváme na vlastní kůži, co znamená změna klimatu," říká Prachovová, která vede organizaci zastupující zájmy původních obyvatel Skandinávie a severní části Ruska.

Důkazů, že lidé svou aktivitou způsobují oteplování zemského podnebí podle odborníků přibývá. Od tenčícího se arktického ledovce, přes zahřívání Indického oceánu až po zkušenosti českých lyžařů, kteří musejí rok od roku jezdit za sněhem dál.

Za této situace se dnes v Montrealu scházejí ministři životního prostředí ze 189 zemí, aby se pokusili dohodnout na tom, jak řešit problém emisí skleníkových plynů po roce 2012, kdy vyprší lhůta pro závazky dohodnuté v Kjótském protokolu.

Více informací o Kjótském protokolu NAJDETE ZDE.

Český překlad Kjótského protokolu si můžete přečíst ZDE.

Sobi bez sněhu nepřežijí

Annu Prachovovou ale víc než to, co bude za sedm let, pálí současnost. Obává se o soby, kteří jsou pro lidi žijící za polárním kruhem důležitými pomocníky a které ubývající sníh vážně ohrožuje.

"Pro nás je sníh studený, sobům ale chybí. Živí se lišejníky a ty při nedostatku sněhu pokrývá led, s nímž si sobi nedokážou poradit," vysvětluje Prachovová.

Americká vesmírná agentura NASA letos v září zjistila, že ledovec v polárních oblastech je nyní vůbec nejtenčí za dobu, kdy provádí svá měření. Mírnější zimy umožnily v polárních lesích život některým škůdcům, kteří tak přispívají k jejich ničení. Někteří ptáci se už ani v zimě nevydávají na dlouhou cestu do teplejších krajů..

O některých dalších důsledcích globálního oteplování, ČTĚTE ZDE.

Foto: Aktuálně.cz

Většina výzkumů, které byly provedeny v posledních letech, přitom ukazuje, že faktory mimo lidskou moc, jako je například sluneční aktivita, mají na ohřívání zemské atmosféry menší vliv než emise oxidu uhličitého.

Na vině je člověk

"Z našich analýz, které už máme k dispozici, vyplývá, že činnost člověka je skutečně tím, co vyvolává změny klimatu," řekl agentuře Reuters Albert Klein Tank z Královského meteorologického ústavu v Nizozemsku. Patří mezi vědce pracující na nové zprávě o globálním klimatu, která má být hotova v roce 2007.

Zatímco stran příčin se mezi vědci rýsuje konsensus, jejich názory na důsledky globálního oteplování se stále velmi liší. Někteří předvídají, že přinese silnější a četnější hurikány, vlny veder, sucha a zvednutí hladiny oceánů až o jeden metr na konci 21. století.

Foto: Aktuálně.cz

O tom, jak se již některé ostrovy v Pacifiku začínají potápět, ČTĚTE ZDE.

Jiní argumentují tím, že lidé se budou schopni se přizpůsobit. "Katastrofické předpovědi týkající se toho, co všechno bude globální oteplování znamenat, nesdílím," tvrdí profesor alabamské univerzity John Christy.

Poukazuje přitom na to, že teploty rostou rychleji při zemském povrchu, výše v atmosféře ale pomaleji. "Je možné, že tak jak se otepluje zemský povrch, atmosféra dokáže vypouštět toto teplo do vesmírného prostoru. Klimatické modely tuto možnost neberou v úvahu."

Ledový oceán bez ledu

Ministři scházející se dnes v Montrealu budou mít hodně těžký úkol. Mají se dohodnout na tom, jaká dohoda nahradí tu kjótskou, kterou však například Spojené státy či Austrálie odmítly přijmout.

Obě země tvrdí, že by uplatnění protokolu, který požaduje pětiprocentní snížení emisí skleníkových plynů do roku 2012, vážně poškodilo jejich ekonomiky. Přesvědčit Američany, aby přistoupili na dohodu novou, tak bude obtížné. 

To samé se však týká i rozvojových zemí, pro něž by "nové Kjóto" mělo taktéž stanovit závazné limity.

Pro lidi žijící v první linii boje s globálním oteplováním, jako je Anna Prachovová, běží čas o něco rychleji než politikům, kteří budou jednat v Montrealu.

Více než dvě stovky expertů nedávno zveřejnily zprávu, že polární oblasti se oteplují dvakrát rychleji než zbytek Země. Pro polární medvědy to ještě v tomto století může znamenat vyhynutí. A pro Severní ledový oceán, že přijde o svůj druhý přívlastek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Nová albánská vláda, kterou tvoří z většiny ženy, získala důvěru parlamentu

Důvěru parlamentu v pátek dostala nová albánská vláda premiéra Ediho Ramy, jehož Socialistická strana (PS) letos na jaře ve volbách získala absolutní většinu, a může tak vládnout bez koaličního partnera. V kabinetu ženy obsadily 12 ze 17 křesel, čímž se Albánie dostala na přední místa světového žebříčku v zastoupení žen ve vládních pozicích, napsala agentura AP.

V parlamentu pro vládu hlasovalo 77 poslanců, 53 ji nepodpořilo. Rama v dubnových volbách obhájil už třetí, pro postkomunistickou Albánii rekordní, mandát předsedy vlády za sebou. Jeho strana získala v zákonodárném sboru 74 ze 140 křesel. Hlavní opoziční protivník, Demokratická strana (DS), má v Lidovém shromáždění 59 poslanců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy