reklama
 
 

Tony a Arnold společně proti Bushovi

31. 7. 2006 12:35
Los Angeles - Britský premiér Tony Blair a kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger se chystají bojovat proti globálnímu oteplování společně, i bez prezidenta Bushe.

Kalifornie a Velká Británie chtějí po vzoru Evropské unie vytvořit nový transatlantický trh s emisemi oxidu uhličitého, uvádí agentura AP.

Společně proti Bushovi

To by podle nich pomohlo Kalifornii snížit množství skleníkových plynů, které jsou podle vědců příčinou globálního oteplování. Americký prezident George Bush však takovouto aktivitu odmítá.

Blair a Schwarzenegger podle dokumentu, který agentura získala od vysoce postaveného britského úředníka, svou novou strategii oznámí dnes v noci v Los Angeles.

Cílem je stanovit pevnou cenu za znečišťování ovzduší oxidem uhličitým, který je vedlejším produktem spalování fosilních paliv jako jsou uhlí, ropa nebo benzin.

Obchoduje se pouze v Evropě

Oba státníci chtějí motivovat podniky, aby snižovaly emise a více využívaly nových, ekologicky šetrnějších technologií.

Jednotný systém obchodování s emisemi oxidu uhličitého v průmyslu a energetice zatím platí pouze v Evropě. Každá země EU má stanoven povolený objem emisí, který se pak rozpočítává na jednotlivé výrobní závody.

Když někdo svůj limit překročí, musí koupit práva na dodatečné emise od producentů, kteří vypouštějí méně. Systém je klíčovým nástrojem ke splnění závazků vyplývajících z Kjótského protokolu o snížení emisí skleníkových plynů.

autor: rst, CNN, AP, ČTK | 31. 7. 2006 12:35

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama