Tony a Arnold společně proti Bushovi

rst, CNN, AP, ČTK
31. 7. 2006 12:35
Los Angeles - Britský premiér Tony Blair a kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger se chystají bojovat proti globálnímu oteplování společně, i bez prezidenta Bushe.

Kalifornie a Velká Británie chtějí po vzoru Evropské unie vytvořit nový transatlantický trh s emisemi oxidu uhličitého, uvádí agentura AP.

Americký prezident George Bush však takovouto aktivitu odmítá
Americký prezident George Bush však takovouto aktivitu odmítá | Foto: Reuters

Společně proti Bushovi

To by podle nich pomohlo Kalifornii snížit množství skleníkových plynů, které jsou podle vědců příčinou globálního oteplování. Americký prezident George Bush však takovouto aktivitu odmítá.

Blair a Schwarzenegger podle dokumentu, který agentura získala od vysoce postaveného britského úředníka, svou novou strategii oznámí dnes v noci v Los Angeles.

Foto: Aktuálně.cz

Cílem je stanovit pevnou cenu za znečišťování ovzduší oxidem uhličitým, který je vedlejším produktem spalování fosilních paliv jako jsou uhlí, ropa nebo benzin.

Obchoduje se pouze v Evropě

Oba státníci chtějí motivovat podniky, aby snižovaly emise a více využívaly nových, ekologicky šetrnějších technologií.

Britský premiér Tony Blair a kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger plánují položit základy nového transatlantického obchodu s emisemi oxidu uhličitého
Britský premiér Tony Blair a kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger plánují položit základy nového transatlantického obchodu s emisemi oxidu uhličitého | Foto: Reuters

Jednotný systém obchodování s emisemi oxidu uhličitého v průmyslu a energetice zatím platí pouze v Evropě. Každá země EU má stanoven povolený objem emisí, který se pak rozpočítává na jednotlivé výrobní závody.

Když někdo svůj limit překročí, musí koupit práva na dodatečné emise od producentů, kteří vypouštějí méně. Systém je klíčovým nástrojem ke splnění závazků vyplývajících z Kjótského protokolu o snížení emisí skleníkových plynů.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy