Tony a Arnold společně proti Bushovi

rst, CNN, AP, ČTK
31. 7. 2006 12:35
Los Angeles - Britský premiér Tony Blair a kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger se chystají bojovat proti globálnímu oteplování společně, i bez prezidenta Bushe.

Kalifornie a Velká Británie chtějí po vzoru Evropské unie vytvořit nový transatlantický trh s emisemi oxidu uhličitého, uvádí agentura AP.

Americký prezident George Bush však takovouto aktivitu odmítá
Americký prezident George Bush však takovouto aktivitu odmítá | Foto: Reuters

Společně proti Bushovi

To by podle nich pomohlo Kalifornii snížit množství skleníkových plynů, které jsou podle vědců příčinou globálního oteplování. Americký prezident George Bush však takovouto aktivitu odmítá.

Blair a Schwarzenegger podle dokumentu, který agentura získala od vysoce postaveného britského úředníka, svou novou strategii oznámí dnes v noci v Los Angeles.

Foto: Aktuálně.cz

Cílem je stanovit pevnou cenu za znečišťování ovzduší oxidem uhličitým, který je vedlejším produktem spalování fosilních paliv jako jsou uhlí, ropa nebo benzin.

Obchoduje se pouze v Evropě

Oba státníci chtějí motivovat podniky, aby snižovaly emise a více využívaly nových, ekologicky šetrnějších technologií.

Britský premiér Tony Blair a kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger plánují položit základy nového transatlantického obchodu s emisemi oxidu uhličitého
Britský premiér Tony Blair a kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger plánují položit základy nového transatlantického obchodu s emisemi oxidu uhličitého | Foto: Reuters

Jednotný systém obchodování s emisemi oxidu uhličitého v průmyslu a energetice zatím platí pouze v Evropě. Každá země EU má stanoven povolený objem emisí, který se pak rozpočítává na jednotlivé výrobní závody.

Když někdo svůj limit překročí, musí koupit práva na dodatečné emise od producentů, kteří vypouštějí méně. Systém je klíčovým nástrojem ke splnění závazků vyplývajících z Kjótského protokolu o snížení emisí skleníkových plynů.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 20 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy