reklama
 
 

Automobilky škodí, žaluje Kalifornie

21. 9. 2006 17:30
Los Angeles - Kalifornie stupňuje boj proti globálnímu oteplování. Radní zažalovali šestici největších producentů aut v zemi.

Ti čelí obvinění, že jejich emise ničí ekonomiku, životní prostředí i zdraví lidí.

Hlavním důvodem žaloby jsou rostoucí emise skleníkových plynů. Stát Kalifornie tak žádá od General Motors, Toyoty, Fordu, Hondy, Chrysleru a Nissanu finanční kompenzace za způsobené škody.

Emise škodí nejvíce. Automobilky musí zaplatit

"Právě teď Kaliforni nejvíce ničí globální oteplování," stojí ve zprávě státního návladního Billa Lockyera.

Infobox

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

 • Tony a Arnold společně proti Bushovi
 • Schwarzenegger: hvězda, která zhasíná?
 • USA ukončily bojkot, jednání pokračuje

"Globální oteplování - způsobené lidských chováním - mimo jiné zapříčinilo zmenšení sněhových srážek, které byly v minulosti důležitým zdrojem vody. Hladina moře u břehů Kalifornie se zvýšila stejně jako míra znečištění vzduchu v městských částech a dramaticky roste také počet požárů."

Aliance automobilových výrobců (AAM), sdružující většinu amerických automobilek, považuje tuto žalobu za nepříjemnost, která však nemá nárok na úspěch.

"Výrobci automobilů potřebují čas, aby se žalobou zabývali. Nicméně podobnou zbytečnou stížnost již jednou soud v New Yorku zamítl," stojí v reakci AAM.

Právníci nejlidnatějšího amerického státu chtějí přesto hlavní automobilky v zemi přinutit, aby ročně přispívaly na ochranu životního prostředí a další důsledky vypouštění nebezpečných emisí.

Podle statistik totiž právě auta mohou za 30 procent všech emisí oxidu uhličitého, které skončí v ovzduší.

"Globální oteplování působí škody na kalifornské přírodě, ekonomice i zdraví, které nás pak ročně přijdou na miliony dolarů. Je na čase, aby automobilové společnosti za stávající krizi zaplatily," prohlásil Lockeyr.

Nejdůležitější krok v v boji za ochranu podnebí

Rody Verheyenová z mezinárodní organizace na Ochranu klimatu vidí ve snaze Kalifornie obrovský krok vpřed. "Je to nejdůležitější krok v boji za ochranu podnebí, který byl kdy učiněn," prohlásila.

"Zatímco Bushova vláda se snaží skrýt hlavu do písku, Kalifornie je rozhodnuta v boji s globálním oteplováním pokračovat," dodal Daniel Becker ze Sierra Clubu.

Kalifornie se proti globálnímu oteplování staví přísně. Podle Beckera je kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger jedním z mála republikánů, který myslí ochranu životního prostředá vážně.

Na druhou stranu je to však americký největší trh pro výrobce automobilů. Každoročně jsou zde zaregistrovány dva miliony nových vozů. Celkově pak 29 milionů.

autor: lem, BBC | 21. 9. 2006 17:30

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama