letectví

Ryanair se kvůli koronaviru propadl do ztráty až pět miliard korun. Aerolinky se bojí druhé vlny

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings se v prvním finančním čtvrtletí, které skončilo 30. června, propadla do ztráty 185 milionů eur (téměř pět miliard Kč) po zisku 243 milionů eur před rokem. V pondělí to oznámila firma, která se stejně jako konkurenti potýká s negativními dopady koronavirové krize na leteckou přepravu. Její ztráta však byla nižší, než očekávali analytici. Ti předpokládali, že Ryanair prodělá 232 milionů eur, napsala agentura Reuters.

Firma uplynulé čtvrtletí označila za nejobtížnější ve své pětatřicetileté historii. Upozornila rovněž, že vzhledem k současné nejistotě nemůže poskytnout odhad hospodářského výsledku pro celý finanční rok. "Naší největší obavou je teď druhá vlna případů covidu-19 v Evropě na konci podzimu," uvedl šéf podniku Michael O'Leary.

Koronavirus ochromil letectví i v květnu, provoz klesl o více než 80 procent

Letový provoz nad Českem výrazně omezila koronavirová krize i v květnu. Letoví dispečeři odřídili celkem 14 672 letů, což je meziročně o 81,5 procenta méně. Uvedl to mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.

Propad leteckého provozu v květnu je tak téměř stejný jako o měsíc dřív. V dubnu dispečeři měli na starosti 12 125 letů, což představovalo pokles meziročně o 83,5 procenta.

V posledních týdnech však začíná provoz mírně růst. Oproti závěru března je nyní provoz více než dvojnásobný. Zatímco na konci března byl průměrný počet leteckých pohybů v Česku 180 za den, v červnu je zatím průměrem 350 letů denně. Dosud nejvíce letů bylo od krize zaznamenáno v pondělí 15. června, kdy dispečeři odřídili 425 letů. Podobný trend je i v celé Evropě.

Zdroj: ČTK

Ryanair od července po koronavirové pauze obnoví více než dvacet linek

Nízkonákladový letecký dopravce Ryanair obnoví od 1. července více než dvacet pravidelných linek z Prahy. Některé spoje možná budou v provozu už na konci června. V úterý to irská společnost oznámila v tiskové zprávě. Ryanair tak oznámil dosud největší obnovení linek na pražském letišti. Před začátkem koronavirové krize dopravce v Praze provozoval přes 30 linek. 

Přesný výčet destinací zatím Ryanair neoznámil. Podle prohlášení by však mezi nimi měly být i dovolenkové destinace jako například Korfu, Rhodos, Zadar, Mallorka nebo Malaga. Letenky začne společnost prodávat od čtvrteční půlnoci.

"Obnovení provozu je také příležitostí pro ty cestující, jejichž lety byly na jaře zrušeny kvůli cestovním omezením spojených s šířením nemoci covid-19. Ti tak mohou nyní uplatnit své vouchery vystavené společností Ryanair a využít tak lety v době, kdy se Evropa postupně otevírá a je opět možné cestovat i na dovolené," uvedla za Ryanair Olga Pawlonka.

Zdroj: ČTK

Letecká doprava zřejmě zažívá nejhorší rok ve svých dějinách, tvrdí IATA

Odvětví letecké dopravy bude mít letos kvůli dopadům koronaviru zřejmě ztrátu kolem 84 miliard dolarů (1,98 bilionu Kč). V úterý to předpovědělo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Pokud se jeho prognóza naplní, půjde o nejhorší rok v dějinách letecké dopravy.

I když se má situace v letecké osobní i nákladní dopravě ve druhém pololetí a také v příštím roce výrazně zlepšit, očekává IATA i v příštím roce ztrátu kolem 15 miliard dolarů (353 miliard Kč). Ještě loni bylo toto odvětví celosvětově v zisku 25,9 miliardy dolarů (610 miliard Kč).

Problémem není jen omezení volného pohybu a cestování v důsledku pandemie, ale i to, že kvůli případným zdravotním rizikům budou muset všechny aerolinky i do budoucna počítat s přísnějšími hygienickými opatřeními a případně i s nechutí některých lidí v této době létat.

Zdroj: ČTK
Pokračovat