Evropu čeká nová průmyslová revoluce

Red Zah, Reuters, ČTK
10. 1. 2007 12:55
Brusel - V týdnu, kdy Evropa znovu pocítila svoji závislost na ruské ropě, přichází Evropská komise s novou energetickou politikou.

Bruselská exekutiva nabízí plán, jenž by podle ní měl sedmadvaceti členským státům zajistit soběstačnost a nezávislost v oblasti energetiky.

Navrhuje proto sérii opatření, která by měla vést ke změně, již lze bez nadsázky označit za novou průmyslovou revoluci.

Je čas na změnu

"Svět se změnil a nyní je nejvyšší čas, aby Evropa měla energetickou politiku, která podpoří boj proti změnám klimatu, omezí rizika spojená se závislostí na cizích zdrojích a zvýší konkurenceschopnost evropské ekonomiky," popsal nový plán mluvčí komisaře pro energetiku Ferran Tarradellas.

Evropští komisaři chtějí masivně podpořit obnovitelné zdroje a zároveň omezit spotřebu energie.

Ve zprávě předložené Evropskou komisí se požaduje, aby do roku 2020 pocházelo 20 procent energie právě z obnovitelných zdrojů, například větrných či vodních elektráren.

Bez přijetí nové strategie se údajně závislost Evropy na tradičních zdrojích energie rapidně zvýší. 

"Doba zajištěné, levné energie pro Evropu je za námi," uvádí zpráva komise. V současnosti dovoz pokrývá zhruba polovinu energetické spotřeby, ale v roce 2030 by to mohlo být až 65 procent.

Do té doby by měla rovněž vzrůst závislost EU na dovozu zemního plynu na 84 procent z 57 procent a na ropě na 93 procent z 82 procent. "Evropa je čím dál tím víc zranitelná," dodává EK.

Pouhá liberalizace nic neřeší

Trh energetických společností plánují komisaři daleko víc než dosud otevřít konkurenci. Spolu s tím by se měla výrazně posílit role nezávislých regulátorů trhu, kteří nebudou dohlížet pouze na národní zájmy, jako se tomu často děje.

Samotná liberalizace však celý problém nevyřeší.

EU proto chce do roku 2020 výrazně zvýšit zastoupení biopaliv na trhu, zlepšit energetickou účinnost o 20 procent a v následujících sedmi letech zvýšit o polovinu dotace na výzkum zařízení, která neprodukují oxid uhličitý.

Vzniknout by měl i určitý mechanismus, který by pomáhal zemím, jež se ocitnou bez dodávek energie.

Dvojí metr ve snižování emisí 

Součástí plánu Evropské komise je také boj s globálním oteplováním.

Chce po průmyslových zemích, aby do roku 2020 omezily o třetinu emise skleníkových plynů ve srovnání s rokem 1990. Vlastní emise chce přitom Evropská unie ve stejném období snížit jen o dvacet procent.

Součástí plánu Evropské komise je také boj s globálním oteplováním.
Součástí plánu Evropské komise je také boj s globálním oteplováním. | Foto: Aktuálně.cz

Fakt, že sama pro sebe si Evropa stanovuje skromnější cíl než pro zbytek světa, ekologové ostře kritizovali.

"Z politického i vědeckého hlediska je to trapas," řekl agentuře Reuters Mahi Siderioudu z hnutí Greenpeace.

Ministři jednotlivých členských zemí EU by o návrhu EK měli jednat patrně na svém březnovém zasedání. Evropu tak čekají ještě týdny jednání o energetické politice, která by měla přínést novou průmyslovou revoluci.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý finálový zápas v Kladně, tentokrát 4:1

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý zápas finále play off první hokejové ligy na ledě Kladna, tentokrát 4:1. Dukla udělala další krok směrem k postupu mezi elitu především díky dobře zvládnuté první třetině, po níž vedla 2:0. Třemi body za gól a dvě nahrávky se blýskl Matěj Pekr. Série se nyní přesune do Jihlavy, kde se odehrají ve středu a ve čtvrtek další dvě utkání.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

11 mrtvých po nehodě vlaku v Egyptě

Při nehodě osobního vlaku v Egyptě zahynulo nejméně 11 lidí, dalších zhruba 100 se jich zranilo. Oznámilo to egyptské ministerstvo zdravotnictví.

před 39 minutami

Hrubec jen jednou inkasoval a Omsk se ujal ve finále KHL vedení

Brankář Šimon Hrubec vychytal Omsku vítězství v úvodním finálovém duelu Kontinentální hokejové ligy. Český gólman zneškodnil 28 střel hráčů CSKA a Avangard na ledě vítěze základní části vyhrál 4:1.

Hrubce před více než 7000 diváky v CSKA Areně překonal jen v úvodu třetí třetiny Andrej Loktionov po chybě obránce. Snížil tím na 1:2, ale domácí se obratu nedočkali. O deset minut později americký útočník Reid Boucher v přesilovce vrátil hostům dvougólový náskok a do prázdné branky zpečetil výhru Ilja Kablukov. V první a druhé třetině položili základ k vítězství Jegor Činachov a běloruský obránce Kirill Gotovec.

Druhý zápas je na programu v úterý znovu v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy