Britové se stahují z Íránu kvůli útoku na ambasádu

Zahraničí Zahraničí
30. 11. 2011 9:10
Vztahy ochladly na nulu po nedávném uvalení nových sankcí na Teherán
Dav vzal velvyslanectví útokem.
Dav vzal velvyslanectví útokem. | Foto: Reuters

Teherán - Protibritská demonstrace v íránské metropoli se zvrhla ve výtržnosti, když část militantních studentů zaútočila na velvyslanectví Spojeného království.

Británie v reakci na útok stahuje z Íránu všechen svůj diplomatický personál. Zaměstnanci zadním vchodem prchali před rozezleným davem rozbíjejícím okna a ničícím zařízení.

Státní televize odvysílala záběry, na nichž protestující házejí směrem k zastupitelskému úřadu kameny. Podle BBC strhli ze střechy britskou vlajku, spálili ji a na její místo dali íránskou.

Rozvášněnému davu, z něhož zněla provolání jako "Smrt Anglii" a létaly Molotovovy koktejly, se v běsnění pokoušela zabránit policie, ale dlouho se jí nedařilo vytlačit lidi z komplexu. Až po několika hodinách demonstranti začali odcházet.

Někteří radikálové se dostali do kanceláří velvyslanectví, pálili tam dokumenty a papíry vyhazovali z oken. Britské ministerstvo zahraničí v první reakci vyjádřilo nad napadením "pobouření".

Agentura Reuters citovala nejmenovaného představitele íránské vlády, podle kterého tato akce nebyla vládou naplánována a situace na místě se bezpečnostním silám vymkla z rukou.

Jde o první útok na britskou diplomatickou misi v Teheránu od září 2003, kdy ozbrojenec vypálil na budovu pět kulek.

Incident připomíná události z roku 1979, kdy íránští revolucionáři pronikli na americké velvyslanectví a pak déle než rok zadržovali diplomaty USA. Britská ambasáda je však nyní prázdná, zaměstnanci stačili utéci zadním vchodem, takže se rozvášněným útočníkům nedostali do rukou.

Bývalá americká ambasáda v Teheránu.
Bývalá americká ambasáda v Teheránu. | Foto: Martin Novák

Podobná situace nastala v roce 1979 také v pákistánském Islámábádu, kdy demonstrace před velvyslanectvím USA přerostla ve vypálení budovy a diplomaté se museli schovat v místnosti opatřené opancéřovanými dveřmi.

Napětí mezi Teheránem a Londýnem se zvýšilo minulý týden poté, co Britové uvalili na íránský režim řadu nových sankcí. Důvodem je kontroverzní jaderný program, před nímž nedávno varovala zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Londýn uvalil sankce například na íránské banky a deník Daily Telegraph zveřejnil zprávu, že britská vláda očekává do několika měsíců izraelský útok na Írán, jenž podpoří Spojené státy.

Íránský parlament v neděli reagoval přijetím zákona, jímž omezil diplomatické vztahy s Londýnem, a počítá i se stažením velvyslanců obou zemí.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na komuniké z kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Obnovení komunikačních kanálů od dnešního rána ohlásila také Severní Korea.

Severní Korea loni v červnu veškeré oficiální vojenské a politické komunikační kanály přerušila, což vysvětlila jako reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílali letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Pchjongjang tehdy oznámil, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení, a následně zničil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Ten byl ustanoven před třemi lety a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Zdroj: ČTK
Další zprávy